بچه رئیس ۲: کسب و کار خانوادگی

(The Boss Baby: Family Business)

thumbnail
۸ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

انیمیشنی کمدی درباره‌ی رئیس جدید شرکت بچه‌ها، مقابله‌ی او و بزرگترهایش با مدیرِ خودخواه مدرسه و تلاش آن‌ها برای رفع کدورت‌های قدیمی

سال: 2021
  بررس فیلم: زهرا اسکندریان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تد و تیم در کودکی رابطه‌ای دوستانه دارند، اما با گذشت زمان و بزرگ شدن، ازهم دور می‌شوند و هر یک به تنهایی زندگی خود را پیش می‌برد. آن‌ها همیشه خود را با هم مقایسه می‌کنند و احساسات مختلفی مثل حسادت، خشم، کینه و دلخوری را تا بزرگسالی نسبت بهم دارند که این احساسات به رابطه دوستانه و برادرانه‌شان لطمه زده است. همچنین رابطه‌ی تیم با دختر بزرگش نیز دچار مشکل شده است که تیم با درک احساسات و همدلی با او تلاش می‌کند این مشکل را از بین ببرد.
  قهرمانان داستان این‌بار دختران تمپلتون هستند که در نهایت می‌توانند تلاش آرمسترانگ برای هیپنوتیزم والدین را بی‌اثر کنند. تلاش‌های تیم برای بهبود رابطه‌اش با فرزندش و نگرانی و از خودگذشتگی‌هایش، توجه او به فرزندان، همسرش و همچنین مهربانی و همدلی‌ای که دارد از الگوهای مثبت رفتاری است. تد نیز فردی علاقه‌مند به خانواده و دلسوز است. همچنین تاکید بسیاری بر روابط خانوادگی دارد.
  در برخی از بخش‌های داستان به‌ مواردی مانند مشکلات آموزشی، سخت‌‌گیری بیش از حد در برخی از مدارس و همچنین مشکلات حاضر در روابط خانوادگی افراد بزرگسال مثل درگیری میان برادران تمپلتون اشاره می‌شود که این موضوعات در دنیای کودکان معنادار نیست.
  یکی از شخصیت‌ها در مدرسه، بچه‌ها را به‌ خاطر اینکه بلد نیستند، مسخره و تحقیر می‌کند و در جایی نیز تابیتا را «نادان» خطاب می‌کند.
  بودن در گروه و انجام دادن کار گروهی از مهارت‌های زندگی فیلم است. در موقعیت کلاس درس، اطلاعاتی علمی بیان می‌شود که ممکن است کنجکاوی کودکان را برانگیزد و آنان را به مطالعه‌ی بیش‌تر درباره‌ی آن ترغیب کند.
  بچه نینجاها اشاره‌ای به فرهنگ نینجاها در ژاپن دارند و با پوشش آن‌ها ظاهر می‌شوند.
  بچه نینجاها با لباس و وسایل نینجاها تد و تیم را دنبال می‌کنند و به سمت آن‌ها شمشیر پرتاب می‌کنند. آرمسترانگ در مدرسه‌اش، به کودکان، آموزشهایی سختگیرانه می‌دهد و در صورت مخالفت، آن‌ها را تنبیه می‌کند. او قصد دارد با هیپنوتیزم کردن والدین، کنترل کودکان سراسر دنیا را بدست بگیرد. دعواهایی نیز میان تد و تیم وجود دارد که بیشتر جنبه‌ی کمدی دارند. کوچک و بزرگ شدن بدن تیم و تد و تغییرات فیزیکی‌شان ممکن است برای کوچکترها دلهره‌آور باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی سه‌ بعدی که در ادامه‌ی دو انیمیشن دیگر این مجموعه و با اقتباس از کتابی تصویری به همین نام اثر مارلا فرازی ساخته شده است، در زمان بزرگسالی برادران تمپلتون، تیم و تد رخ می‌دهد. هریک از برادرها مشغول کار خودش است و زمان کم‌تری برای دیگری دارد و در نتیجه بین آن‌ها فاصله افتاده است. تا اینکه تینا دختر کوچک تیم که در واقع رئیس جدید شرکت بچه‌هاست، تصمیم می‌گیرد با کمک گرفتن از اعضای شرکت روابط پدر و عمویش را بهبود بخشد. داستان فیلم درباره‌ی اهمیت خانواده است. تیم که برای ماموریت به مدرسه‌ی دخترش تابیتا رفته است، تلاش می‌کند تا در قالب دوستش به او کمک کند و اعتماد به‌نفسش را باز گرداند. تد همسر و پدر مهربان و همراه برای فرزندانش است. تلاش تیم و تد در قالب کار گروهی شکل می‌گیرد. پیام اصلی فیلم توجه به‌ خانواده و حفظ دوستی‌ها و همچنین حمایت از یکدیگر است.
  بچه‌ نینجاهایی که مامور آرمسترانگ هستند، تیم و تد را تعقیب کرده و به سمت آن‌ها شمشیر پرتاب می‌کنند. آرمسترانگ در مدرسه‌اش، برای کودکان آموزش‌های سخت‌گیرانه‌ای دارد
  و در صورت مخالفت، آن‌ها را تنبیه می‌کند. او قصد دارد با هیپنوتیزم کردن والدین، کنترل کودکان سراسر دنیا را بدست بگیرد. همچنین در فیلم به مسائل بزرگسالانه‌ای مانند ضعف‌های نظام آموزشی و مدارس، درگیری و بروز اختلاف در روابط بزرگسالان و ضعف والدین در درک فرزندان اشاره شده است.
  این انیمیشن برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود، برای کودکان 6 تا 8 سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌‌شود که با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفت‌وگو داشته باشند.

  چکیده داستان

  برادران تمپلتون بزرگ شده‌اند و تیم حالا صاحب خانواده شده و دو دختر دارد. تد نیز شرکتی بزرگ دارد و به خاطر مشغله‌ی زیاد برای دیدار اقوامش زمانی ندارد. تینا، دختر کوچک تیم که اکنون رئیس جدید شرکت بچه‌ها است، تصمیم می‌گیرد برای نزدیک‌تر کردن دو برادر، آن‌ها را به ماموریتی سری بفرستد. تابیتا، دختر بزرگتر، در مدرسه‌ای سختگیرانه و مرموز درس می‌خواند. او همیشه در حال درس خواندن است و زمانی برای گذراندن وقت با خانواده ندارد. تینا که به این موضوع مشکوک است، تیم و تد را مامور می‌کند که واقعیت مدرسه را کشف کنند. تد و تیم با معجونی جادویی خردسال می‌شوند تا با امکان ورود به مدرسه، آرمسترانگ را زیر نظر بگیرند. آن‌ها در نهایت متوجه می‌شوند مدیر قصد دارد با هیپنوتیزم کردن والدین، کنترل آن‌ها و فرزندانشان را به دست بگیرد. آن‌ها با کمک شرایط را به حالت عادی برمی‌گردانند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  اهمیت روابط خانوادگی در چیست؟ شما چه تلاشی برای نزدیک شدن به والدین و یا فرزندانتان انجام می‌دهید؟ در خانواده‌ی شما چه فعالیت‌های مشترکی وجود دارد؟
  شما چه تجربه‌ای از انجام کار گروهی دارید؟ آیا علاقه‌ای به انجام کارهای گروهی دارید؟
  احساس شما نسبت به مدرسه چیست؟ آیا شما مدرسه رفتن و بودن در کنار همکلاسی‌های‌تان را دوست دارید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان تام مک‌گراث Tom McGrath
  مدت زمان ۱۰۷
  کشور سازنده آمریکا
  استادیو DreamWorks Animation
  سال انتشار ۲۰۲۱