بچه‌هایی که آواهای گمشده را دنبال می‌کنند

(Children Who Chase Lost Voices)
thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمه و فانتزی درباره‌ی دختری تنها، سفر او به دنیای مردگان در زیر زمین و تلاش برای پذیرفتن مرگ عزیزان

سال: 2011
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  آسونا پدرش را از دست داده و مادرش هم وقت کمی برای او دارد. او همیشه تنهاست و وقتش را با گربه‌اش می‌گذراند. آشنایی با شون او را دلگرم و خوشحال می‌کند، ولی شون هم خیلی زود او را ترک می‌کند. آسونا برای غلبه بر تنهایی تصمیم می‌گیرد سنسه را همراهی کند و به دنیای زیر زمین برود. او در آگارتا ترس و هیجان زیادی را تجربه می‌کند و دوستانی پیدا می‌کند که به او کمک می‌کنند با مرگ پدر و شون کنار بیاید.
  آسونا کنجکاو و ماجراجو است و با وجود این‌که همیشه تنهاست، زندگی غمگینی ندارد و برای بهتر زندگی کردن تلاش می‌کند. او به سنسه کمک می‌کند تا به آرزویش برسد و برای اهالی آگارتا نیز نقشی حمایتگر دارد. شین نسبت به آسونا احساس مسئولیت می‌کند و وقتی جان او را در خطر می‌بیند همه‌ی تلاش‌اش را می‌‌کند تا او را نجات دهد.
  شون صورت آسونا را می‌بوسد و او عصبانی می‌شود. موجودی برهنه در آگارتا دیده می‌شود که عضو تناسلی ندارد ولی باسنش نمایش داده می‌شود. مادر آسونا و سنسه سیگار می‌کشند. کدخدا هم چیزی شبیه چپق می‌کشد.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: خرخون، کارت تمومه، لعنت، پیر خرفت، متعصب، کله‌پوک، احمقانه، چرت و پرت، گورتون رو گم کنید، گم شید، چطور جرئت می‌کنی، لعنتی.
  فیلم صحنه‌ها و موقعیت‌های ترسناک و خشن زیادی دارد. هیولایی غول‌پیکر وسط جاده ظاهر می‌شود و به آسونا حمله می‌کند. پسری با هیولا درگیر می‌شود و خودش زخمی می‌شود. جسد هیولا از بالای پل به رودخانه سقوط می‌کند. پسر از ارتفاعات کوهستان می‌پرد. خبر می‌رسد که جنازه‌ی پسر پیدا شده است. آسونا یاد مرگ پدر و گریه‌های مادر می‌افتد. سربازان به پسر و آسونا شلیک می‌کنند. صحنه‌ای از ورود آدم‌ها به آگارتا و کشتن مردم و خون و خون‌ریزی نمایش داده می‌شود. سنسه با سربازان درگیر می‌شود و تیراندازی می‌کند. او مرگ همسرش را به یاد می‌آورد. آسونا در خواب، دست شون را می‌‌گیرد، ولی دست او قطع می‌شود. موجوداتی ترسناک شبیه زامبی به آسونا حمله می‌کنند. در صحنه‌ای دیگر آن‌ها آسونا را محاصره می‌کنند. یکی از آن‌ها او را می‌گیرد و می‌خواهد خفه کند. شین زخمی می‌شود و جریان آب آسونا را می‌برد. شین و سنسه درگیر می‌شوند و سنسه با زدن به سرش او را بیهوش می‌کند. آسونا از گربه‌اش جدا می‌شود و گربه در آگارتا می‌ماند. سربازان به آسونا و بقیه حمله و تیراندازی می‌کنند. شین و سربازان درگیر می‌شوند. سنسه از دیواری بلند و خطرناک پایین می‌رود و از ارتفاع سقوط می‌کند و زخمی می‌شود. او تفنگی به آسونا می‌دهد و آسونا در صحنه‌ای با تفنگ به زامبی شلیک می‌کند. شین به زامبی‌ها حمله می‌کند. موجودی برهنه با چهره‌ای ترسناک و دستی قطع شده، آسونا و شین را قورت می‌دهد تا آن‌ها را به دنیایی دیگر ببرد. خدای آگارتا ظاهری ترسناک با صدها چشم دارد. روح همسر سنسه برای زنده شدن به بدن آسونا وارد می‌شود و آسونا برای مدتی می‌میرد. سنسه یک چشم‌اش را از دست می‌دهد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم انیمه بچه‌هایی که آواهای گمشده را دنبال می‌کنند، درباره‌ی دختری تنها به نام آسونا است که پدرش را از دست داده و مادرش را هم خیلی کم می‌بیند. او بعد از ملاقات با پسری به نام شون، متوجه می‌شود که دنیایی در زیر زمین وجود دارد که موجوداتی هیولامانند و عده‌ای از انسان‌ها آن‌جا زندگی می‌کنند. آسونا همراه با مردی به نام سنسه که می‌خواهد همسرش را دوباره زنده کند، به دنیای زیر زمین می‌رود. آن‌ها در آن‌جا متوجه می‌شوند که دوباره زنده کردن مردگان کاری ممنوع است، ولی سنسه به این کار اصرار دارد. او سرانجام موفق می‌شود همسرش را زنده کند ولی برای این کار باید از بدن آسونا استفاده کند. خودخواهی سنسه باعث می‌شود یکی از چشمانش را از دست بدهد؛ هرچند آسونا دوباره به بدنش برمی‌گردد. آن‌ها در نهایت یاد می‌گیرند که مرگ عزیزان‌شان را بپذیرند و با آن کنار بیایند. فیلم نشان می‌دهد زندگی و مرگ در امتداد یکدیگرند و تنها کاری که می‌توانیم در برابر مرگ عزیزان‌مان بکنیم این است که رفتن‌شان را بپذیریم و یاد و خاطره‌شان را در دل‌مان زنده نگه داریم.
  فیلم صحنه‌ها و موقعیت‌های ترسناک و خشن خیلی زیادی دارد. موجوداتی هیولامانند و ترسناک بارها آسونا و دیگران را تهدید و به آن‌ها حمله می‌کنند. یکی از شخصیت‌های اصلی همان ابتدای فیلم می‌میرد. درباره‌ی مرگ عزیزان و دلتنگی برای آن‌ها بارها صحبت می‌شود. بین انسان‌ها و هیولاها درگیری و زد و خورد پیش می‌آید و انسان‌ها زخمی می‌شوند. برای دوباره زنده کردن یک مرده، روح او وارد بدن شخصیت اصلی می‌شود و او برای مدتی می‌میرد. سقوط از ارتفاع و پریدن از بلندی هم چندین بار اتفاق می‌افتد. مادر و معلم شخصیت اصلی، هر دو سیگار می‌کشند و باسن یک موجود هیولامانند، نمایش داده می‌شود. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۱۱ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۱ تا ۱۳ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  آسونا دختری در اوایل نوجوانی است که پدرش را در کودکی از دست داده و مادرش برای تامین مخارج زندگی، تا دیروقت کار می‌کند. او وقتش را با گربه‌اش در کوهستان می‌گذراند و به آوای عجیبی گوش می‌کند که از دستگاه ضبطی که پدرش به او داده پخش می‌شود. روزی آسونا در راه رفتن به مدرسه، با هیولایی غول‌پیکر مواجه می‌شود که می‌خواهد او را بخورد، ولی پسری به نام شون، هیولا را زخمی می‌کند. شون از دنیای زیر زمین که آگارتا نام دارد آمده و باید دوباره به آن‌جا برگردد. روز بعد خبر می‌رسد که جسد شون کنار جاده پیدا شده است. آسونا از معلمش، سنسه، درباره‌ی آگارتا می‌پرسد و وقتی متوجه می‌شود او می‌خواهد برای دوباره زنده کردن همسرش به آن‌جا برود، او را همراهی می‌کند. آسونا در آگارتا متوجه می‌شود آوایی که از دستگاه می‌شنیده، صدایی است که آدم‌ها قبل از مرگ‌شان تولید می‌کنند تا خاطره‌ی آن‌ها بعد از مرگ باقی بماند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان انگیزه‌ی آسونا برای سفر به دنیای زیر زمین چه بود؟ این سفر چه دستاوردی برای او داشت؟
  به نظر شما احساس آسونا نسبت به خودش و زندگی، قبل و بعد از رفتن به آگارتا چه تفاوتی داشت؟
  فکر می‌کنید زخمی شدن چشم سنسه چه پیامی برای او داشت؟ چرا چشم او دوباره به حالت اول برنگشت؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Makoto Shinkai
  رتبه MPAA TV-۱۴
  مدت زمان ۱۱۶
  کشور سازنده ژاپن
  استودیو Media Factory، CoMix Wave
  بازیگران کازوهیکو اینوئه، میو ایرینو، هیساکو کانه موتو
  سال انتشار ۲۰۱۱