بچه‌های بد

(The Bad Guys)
thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی گروهی تبهکار، تغییر آن‌ها از بدی به خوبی و تجربه‌ی تایید و توجه دیگران

سال: 2022
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دوستی بین گروه تبهکار، احساس آن‌ها نسبت به خودشان و نیازی که به تایید دیگران دارند در حالی که همیشه طرد می‌شوند، ماجراجویی و همکاریشان و در نهایت، لذت خوب بودن و تجربه‌ی کمک به دیگران می‌تواند برای کودکان هم‌ذات‌پندارانه باشد.
  اعضای گروه با وجود اینکه خود را به بدی می‌شناسند، وقتی خوبی را تجربه می‌کنند کم‌کم به آن گرایش پیدا می‌کنند و تبدیل به موجوداتی خوب می‌شوند. روباه هم که خودش سابقه‌ی بد بودن را داشته به آن‌ها کمک می‌کند تا از تجربه‌های او درس بگیرند.
  بین گرگ و روباه نگاه‌های معناداری رد و بدل می‌شود و در یک صحنه با هم عاشقانه می‌رقصند. در مراسمی شخصیت‌ها مشروب می‌نوشند. تبهکاری و سرقت، و انجام کار خیر برای پوشاندن اهداف پلید، موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیستند.
  از کلمات و عبارات نامناسب زیادی استفاده شده که عموم آن‌ها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند: گند اخلاق، حالم ازت به هم می‌خوره، دوزاری، دیوونه، آشغال، کثافت، چه مرگته، چرت و پرت، رو مخ، اراذل و اوباش، گند نزنی، احمق، چه غلطی می‌کنی، به درد نخور، بی‌مخ، گامبو، سبک‌مغز، چه مرگته، مغزفندقی، خر، ناقص‌عقل، دری وری، خفه شو،‌ روانی، له‌ات می‌کنم، گند زدی، زر نزن، حرف مفت، مزخرف، کودن، گدا، ویار کرده، ایسگات کرده، عصبانی خاله‌ته، نفهمی کردم، ببندید، بزن به چاک جاده، جون عمه‌ت، سگ صاحبشو نمی‌شناسه، چشم‌چرونی، پیچوندش، عشق و حال، عر نزن، کله‌شیری، زیقی، ناموساً، تنت می‌خاره، سگ‌خور، جون. بخش زیادی از این عبارات به دنیای کودکان ارتباطی ندارند و برای جذب مخاطب بزرگسال استفاده شده‌اند، در عین حال که ممکن است مورد تقلید کودکان قرار گیرند. یکی از شخصیت‌ها وقتی عصبی می‌شود باد معده خارج می‌کند.
  تعقیب و گریز و زد و خورد در طول فیلم بارها اتفاق می‌افتد. گروه تبهکار با مردم و پلیس درگیر می‌شوند و آ‌ن‌ها را به سمت در و دیوار پرتاب می‌کنند. خود اعضای گروه هم مدام با هم درگیر می‌شوند و یکدیگر را اذیت می‌کنند. مار در چند موقعیت حیوانات دیگر را می‌خورد ولی بعد آن‌ها را پس می‌دهد. یکی از شخصیت‌ها که در ابتدا به عنوان یک نیکوکار معرفی می‌شود در اواسط فیلم خود واقعی‌اش را نشان می‌دهد که موجودی شرور و بدجنس است. او ایده‌هایش را روی حیوانات دیگر آزمایش می‌کند. تبهکاران هم چند بار نقشه می‌کشند تا از خوبی برای رسیدن به اهداف بدشان سوءاستفاده کنند. در چندین موقعیت هم به نظر می‌رسد واقعا تغییر کرده‌اند ولی ناگهان روی بدشان را نشان می‌دهند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بچه‌های بد انیمیشن دوبعدی و اقتباسی آزاد از مجموعه داستان‌هایی با همین نام اثر آرون بلَبی است، درباره‌ی گروه تبهکاری به نام بچه‌های بد است. این گروه متشکل از پنج حیوان مختلف است که هر کدام نقشی را در گروه به عهده دارند. سردسته‌ی این گروه گرگ خاکستری است که در جریان یکی از سرقت‌هایشان،‌ موقع کمک به پیرزنی احساس خوب بودن را تجربه می‌کند، ولی سعی می‌کند آن را پس بزند. بقیه‌ی اعضای گروه هم به خاطر رفاقت با گرگ و تاثیرپذیری از او، در موقعیت‌های دیگری خوب بودن و کمک کردن به دیگران را تجربه می‌کنند و مورد توجه و تشویق مردم قرار می‌گیرند. لذت تایید دیگران به تدریج آن‌ها را به خوب بودن متمایل می‌کند. آن‌ها در نهایت دست از تبهکاری برمی‌دارند و تبدیل به موجودات خوبی می‌شوند. فیلم نشان می‌دهد خیلی از رفتارهای بد به خاطر قضاوت‌های کلیشه‌ای دیگران درباره‌ی ماست و اگر بتوانیم خود را از این کلیشه‌ها خلاص کنیم، لذت خوب بودن را درک خواهیم کرد.
  فیلم در ژانر سرقت ساخته شده و صحنه‌ها و موقعیت‌های تعقیب و گریز و زد و خورد در آن فراوان است، ولی عموم این موقعیت‌ها کارتونی و بامزه‌اند و به آسیب جدی منجر نمی‌شوند. با وجود این، مقاومت اعضای گروه در مقابل کار خوب و تغییر چهره‌ي ناگهانی آن‌ها از خوبی به بدی در موقعیت‌هایی که به نظر می‌رسد دیگر خوب شده‌اند، ممکن است برای کوچک‌ترها آزاردهنده باشد. همچنین، یکی از شخصیت‌ها که همه تصور می‌کنند خوکچه‌ای نیکوکار است، اواسط فیلم خود واقعی‌اش را نشان می‌دهد که موجودی سنگدل و بدجنس است. در نسخه‌ی دوبله از کلمات و عبارات نامناسب زیادی استفاده شده که بخشی از آن‌ها تنها برای جذب مخاطب بزرگسال به کار رفته‌اند و ممکن است مورد تقلید کودکان قرار گیرند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  پنج حیوان تبهکار تصمیم می‌گیرند در یکی از بزرگ‌ترین سرقت‌هایشان،‌ جایزه‌ی دلفین طلایی را که قرار است در مراسمی به خوکچه‌ هندی نیکوکاری اهدا شود، بدزدند. آن‌ها در این مراسم گرفتار پلیس می‌شوند و گرگ به دروغ، از پلیس و شهردار می‌خواهد به آن‌ها فرصت بدهد تا خوب شوند. خوکچه‌ی نیکوکار مسئولیت آموزش خوبی به آن‌ها را به عهده می‌گیرد ولی بعدا معلوم می‌شود خوکچه موجود بدی است که قصد داشته از گروه تبهکار برای سرقتی بزرگ سوءاستفاده کند. سرانجام همه‌ی اعضای گروه تبدیل به موجودات خوبی می‌شوند و در ماموریت پلیس برای گرفتن خوکچه کمک می‌کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان اعضای گروه چه احساسی نسبت به خودشان داشتند؟ فکر می‌کنید احساس آن‌ها در طول فیلم چه تغییری کرد؟
  چیزی درباره‌ی کلیشه‌ها یا تصورات قالبی شنیده‌اید؟ به نظرتان چه کلیشه‌ای درباره‌ی بچه‌های بد وجود داشت؟
  به نظر شما انجام کار خوب فقط برای این است که دیگران ما را تشویق کنند؟ شما چه دلایل دیگری برای انجام کارهای خوب دارید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۱۰۰
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا
  استودیو DreamWorks Animation Studios، Scholastic Entertainment، Universal Pictures
  بازیگران اوکوافینا، سم راکوِل، مارک مارون
  سال انتشار ۲۰۲۲