بچه‌های واگن باری

(The boxcar children)
thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی درباره‌ی چهار خواهر و برادر یتیم، تلاش آن‌ها برای کار کردن و گذراندن زندگی، همراه با مضامینی چون همدلی و مراقبت کردن از همدیگر

سال: 2014
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  جسی، هنری، وایولت و بِنی یتیم هستند. آن‌ها سقفی بالای سرشان نیست و مجبورند کار کنند تا بتوانند غذایی برای خوردن پیدا کنند. ولی همدیگر را ترک نمی‌کنند و هوای هم را دارند. بِنی از همه کوچک‌تر است و گاهی شیطنت‌هایی می‌کند یا زودتر از بقیه خسته و گرسنه می‌شود. با این حال همه دوستش دارند. آن‌ها سعی می‌کنند با امکانات کمی که دارند خوشحال باشند. وقتی واگن باری را پیدا می‌کنند از وسیله‌های دورریختنیِ جنگل استفاده می‌کنند و کلی ظرف برای خودشان دست و پا می‌کنند. حتی وقتی سگ کوچکی سراغ آن‌ها می‌آید، با مهربانی با او رفتار می‌کنند و به او غذا می‌دهند. آن‌ها سعی می‌کنند با مشورت با هم کارهایشان را انجام بدهند. هر چهار نفر آن‌ها با این که می‌دانند پدربزرگ ثروتمندی دارند، چشم به ثروت او ندارند. آن‌ها می‌خواهند هویت خودشان را پیدا کنند و سعی کنند استقلال داشته باشند. بچه‌ها با حداقل امکانات، شادی برای خودشان درست می‌کنند و هر وقت ناامید می‌شوند با همدلی، مشکلات را پشت سر می‌گذارند. آن‌ها با وجود سن کم به فکر به دست آوردن شغل هستند و با کاری که می‌کنند و پولی که به دست می‌آورند وسیله‌های زندگی‌شان را تهیه می‌کنند.
  جسی، هنری، وایولت و بِنی با وجود همه‌ی سختی‌ها، همدیگر را دوست دارند. هر کدام از آن‌ها هر کاری از دستش برمی‌آید برای کمک به بقیه انجام می‌دهد. با وجود این‌که آن‌ها غذای کافی برای خوردن ندارند، از سگ کوچکی که به آن‌ها پناه آورده حمایت می‌کنند. آن‌ها برای به دست آوردن پول دزدی نمی‌کنند و با کار کردن پول به دست می‌آورند. پدربزرگ بچه‌ها که از مادر آن‌ها خوشش نمی‌آمد، و به دیدن آن‌ها نمی‌رفت، متوجه می‌شود رفتارش اشتباه بوده است. او در روزنامه‌ها آگهی می‌کند و می‌خواهد پول زیادی به کسی بدهد که نشانی‌ِ نوه‌هایش را بدهد. وقتی هم آن‌ها را پیدا می‌کند، سعی می‌کند رفتار اشتباه گذشته را جبران کند و با بچه‌ها دوست بشود. دکتر مور هم وقتی می‌بیند آن چهار نفر بچه‌های درستکاری هستند، هم از نظر مالی کمکشان می‌کند، هم وقتی وایولت مریض می‌شود از او نگهداری می‌کند و سر آخر نشانیِ آن‌ها را به پدربزرگشان می‌دهد.
  جسی، هنری، وایولت و بِنی یتیم هستند. آن‌ها نه جایی برای خوابیدن دارند، نه پول چندانی برای غذا خوردن. حتی وقتی بِنی دلش شیرینی می‌خواهد، بقیه‌ی خواهرها و برادرش به او می‌گویند بهتر است به جای شیرینی، نان بخورند. آن‌ها در مغازه‌ی نانوایی صدای زن نانوا را می‌شنوند که می‌خواهد سه تا بچه‌ی بزرگ‌تر را نگه دارد و بِنی را به یتیم‌خانه بفرستد. بچه‌ها همان شب در تاریکی و باران از آن‌جا فرار می‌کنند. زن نانوا و همسرش آن‌ها را در تاریکیِ جنگل تعقیب می‌کنند و آن‌ها لابه‌لای درخت‌ها فرار می‌کنند. زندگی در واگن باری، بیماری وایولت، بی‌غذا بودن و... از موقعیت‌های ناراحت‌کننده و ترسناک فیلم است که می‌تواند برای کودکان دلهره‌آور باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم انیمیشنی بچه‌های واگن باری اقتباسی است از مجموعه کتاب‌هایی با همین عنوان که معلم کلاس اولی به نام گرترود چندلر وارنر از سال 1942 شروع به نوشتن آن کرد. او 19 جلد از این مجموعه را نوشت و تا به حال، 160 جلد از این مجموعه به دست نویسندگان دیگر نوشته شده است. این فیلم روایتگر زندگی چهار خواهر و برادر یتیم به اسم‌های جسی، هنری، وایولت و بِنی است که پولی برای غذا خوردن و جایی برای زندگی ندارند. آن‌ها مجبورند شب‌ها در جنگل بخوابند و برای خوردن هر وعده‌ی غذا کار کنند و چون فکر می‌کنند پدربزرگشان آن‌ها را دوست ندارد، به صورت ناشناس زندگی می‌کنند. این فیلم بر مبنای همدلی و همراهی چهار خواهر و برادر یتیم ساخته شده است. آن‌ها مراقب هم هستند و برای گذراندن زندگی دست به کارهای غیراخلاقی نمی‌زنند و در هیچ شرایطی حاضر نیستند همدیگر را ترک کنند.
  در فیلم صحنه‌های ترسناک و ناراحت‌کننده وجود دارد؛ آن‌ها گرسنه هستند و جای خواب ندارند و با وجودی که به‌شدت خوابشان می‌آید مجبورند تمام شب را راه بروند. باران شدیدی می‌بارد و آن‌ها مجبورند وارد جنگل تاریکی شوند تا از دست زن نانوا و همسرش فرار کنند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچکتر از 5 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 5 تا 7 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که با همراهی والدین فیلم را تماشا کنند تا در صورت نیاز بتوانند با هم گفت‌و‌گو کنند.

  چکیده داستان

  جسی، هنری، وایولت و بِنی جایی برای زندگی ندارند. یک شب بارانی آن‌ها به مغازه‌ی نانوایی می‌روند و از زن نانوا می‌خواهند شب آن‌جا بمانند. او قبول می‌کند. ولی بچه‌ها صدای زن نانوا همسرش را می‌شنوند که می‌خواهند سه تا بچه‌ی بزرگ‌تر را به کار بگیرند و بِنی را که از همه کوچک‌تر است به یتیم‌خانه بفرستند. بچه‌ها شبانه از نانوایی به واگن باری رها شده‌ای فرار می‌کنند و در آن زندگی جدیدی را شروع می‌کنند. هنری نزد پزشکی به اسم دکتر مور کار پیدا می‌کند و کارهای باغبانی‌اش را انجام می‌دهد. دکتر مور در روزنامه آگهی‌ای می‌بیند که مردی در ازای دادن نشانیِ آن چهار نفر 5 هزار دلار جایزه تعیین کرده است. بچه‌ها به دکتر مور می‌گویند پدربزرگی دارند که مادرشان را دوست نداشته و حتماً آن‌ها را هم دوست ندارد. یک شب حال وایولت بد می‌شود. دکتر مور به پدربزرگ آن‌ها خبر می‌دهد و او به صورت ناشناس وارد خانه‌ی دکتر مور می‌شود و سعی می‌کند رابطه‌ی دوستانه‌ی خوبی با بچه‌ها برقرار کند. سرآخر هم آن‌ها می‌فهمند او پدربزرگشان است و در خانه‌ی بزرگ و مجلل او زندگی می‌کنند. پدربزرگشان هم واگن باری آن‌ها را به باغ خودش می‌آورد و بچه‌ها با دیدن آن واگن باری کلی خوشحال می‌شوند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما اگر خواهر و برادرهای داستان از یکدیگر مراقبت نمی‌کردند ممکن بود چه اتفاقی برایشان بیفتد؟
  فکر می‌کنید تنها زندگی کردن در جنگل چه درسی به بچه‌ها یاد داد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Daniel Chuba، Kyungho Jo، Mark A.Z Dippe
  رتبه MPAA G
  مدت زمان ۸۶
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا
  استودیو Hammerhead Productions، Warner Bros
  بازیگران ایلینا داگلاس، جویی کینگ، زکری گوردون، مک کنزی فوی
  سال انتشار ۲۰۱۴