بکشش و از این شهر برو

(Kill it and Leave This Town)
thumbnail
۱۶ سال به بالا
۱۴ تا ۱۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و درام درباره‌ی مواجهه‌ی زنی با ترس‌های وجودی‌اش در مرور خاطرات

سال: 2020
  بررس فیلم: یکتا یونسی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  زن نسبت به اتفاقاتی که در زندگی رخ می‌دهند، صبور و پذیرا است. او با همدلی با مردم، سعی می‌کند درک روشنی نسبت به شرایط آن‌ها به‌دست آورد و ارتباط سازنده‌ای با اطرافیانش برقرار کند.
  در برخی موقعیت‌ها بدن زن با انحناهای اغراق شده و گاه به شکلی نیمه‌برهنه ترسیم شده است. اجساد زنان و مردان برهنه است و اندام‌های جنسی جسد نیز نشان داده می‌شود. برخی بزرگسالان در بارها و مکان‌های عمومی گاه در حال نوشیدن مشروب و کشیدن سیگار نمایش داده می‌شوند. موضوع پیری و کهولت سن، مرگ، جنگ و به اسارت، از موضوعات جهان بزرگسالی است.
  در فیلم از کلمات توهین‌آمیز استفاده شده است: حرام‌زاده، خفه‌شو و دزد.
  زنی با ضربه ماهی‌های زنده را می‌کشد و با قطع سرشان آن‌ها را آماده‌ی فروش می‌کند. در صحنه‌ای دیگر، جای انسان‌ها با پرندگان عوض می‌شود و این‌بار پرندگان با مثله کردن انسان‌ها، قطعات و اعضای بدنشان را می‌فروشند. در سردخانه، زنی مشغول دوختن بدن جنازه‌ای و آماده کردن آن برای دفن است. والدی با فرزندش با تحکم برخورد می‌کند و کودک بابت این تنبیه به گریه می‌افتد. شخصیتی با چهره‌ی گربه با زن روبه‌رو میشود و ادعا می‌کند شیطان است. در صحنه‌ای نیز سر بریده‌ای به زمین می‌افتاد و همچنان حرف می‌زند. اسرای جنگ در ساحل به بند کشیده شده‌اند و ظاهرا مرده‌اند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بکشش و از این شهر برو، فیلمی انیمیشنی و دوبعدی، درباره‌ی زنی است که سعی دارد با مرور خاطرات گذشت‌هاش با احساسات منفی درونش کنار بیاید و آن‌ها را به شکلی معقول حل کند؛ مشکلاتی چون ترس از از دست دادن عزیزان، از بین رفتن زیبایی و جوانی، مواجهه با مرگ و تنهایی دوران کهولت. زن با سفر در شهر و یادآوری خاطراتی که از هر مکان در ذهن دارد، سعی می‌کند درک بهتری نسبت به خودش و احساساتش پیدا کند. او با همدلی با مردم، سعی می‌کند درک روشنی نسبت به شرایط آن‌ها به‌دست آورد و ارتباط سازنده‌ای با اطرافیانش برقرار کند. فیلم بر اهمیت نقش برخی موضوعات فلسفی و ارتباطش با سلامت روان افراد تاکید دارد.
  در فیلم موقعیت‌های دلهره‌آوری وجود دارد؛ کشتن ماهی‌های زنده و قطع سرشان، پرندگان با مثله کردن انسان‌ها، اعضای بدن آن‌ها را در معرض فروش می‌گذارند. در سردخانه، زنی مشغول دوختن بدن جنازه‌ای و آماده‌ کردن آن برای دفن است. در صحنه‌ای نیز سر بریده‌ای به زمین می‌افتاد و همچنان حرف می‌زند. اسرای جنگ در ساحل به بند کشیده شده‌اند و ظاهرا مرده‌اند. در برخی صحنه‌ها بدن زن با انحناهای اغراق شده ترسیم شده است. اجساد زنان و مردان به شکلی کاملا برهنه است و اندام‌های جنسی جسد نیز نشان داده شده است. برخی بزرگسالان در بارها و مکان‌های عمومی، گاه در حال نوشیدن مشروب و کشیدن سیگار نمایش داده می‌شوند. موضوع پیری و کهولت سن، مرگ، جنگ و اسارت مربوط به جهان بزرگسالی است.

  چکیده داستان

  زنی با مرور خاطرات گذشته، با احساساتش نسبت به موضوعات مختلفی چون حفظ زیبایی، تنهایی، کهولت سن و مرگ مواجه می‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  معنای نماد در فیلم‌ها و ادبیات را می‌دانید؟ فکر می‌کنید چه نمادهایی در فیلم وجود داشت؟
  فکر کردن به چه موضوعاتی بیشتر از همه باعث می‌شود شما دچار ناراحتی، ترس و اندوه شوید؟ دلیل این تاثیر را می‌دانید؟
  اگر کسی دچار مشکلات روحی و روان‌شناختی شود، با چه روش‌هایی می‌تواند حالش را بهتر کند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Mariusz
  مدت زمان ۸۸
  کشور سازنده لهستان
  استودیو Bombonierka
  جایزه ها Ottawa International Animation Festival
  بازیگران اندرج چیرا، کریستینا جاندا، ماجا استاسزسکا
  سال انتشار ۲۰۲۰