بگذار صدای آواز عشق را بشنوم

(Sing a Bit of Harmony)
thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۲ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمه و عاشقانه درباره‌ی چند نوجوان با چالش‌هایی در زندگی عشقی و کمک‌های یک ربات به آن‌ها برای شناخت و بیان احساساتشان

سال: 2021
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ساتومی تنها و غمگین است و حضور شیون در زندگی‌اش، او را از تنهایی درمی‌آورد. او با کمک شیون با بچه‌های کلاس ارتباط برقرار می‌کند و با آن‌ها دوست می‌شود. بچه‌های کلاس مثل خیلی از نوجوان‌های هم‌سن و سال‌شان، چالش‌هایی در ارتباط برقرار کردن دارند. بین بعضی از دختران و پسران احساساتی عاشقانه در جریان است که قادر به ابرازش نیستند. شیون به آن‌ها هم کمک می‌کند بتوانند احساسات‌شان را بشناسند و به یکدیگر نشان بدهند. احساسات و تجربه‌های بچه‌ها می‌توانند برای نوجوانان معنادار و هم‌ذات‌پندارانه باشند.
  ساتومی خوش‌قلب و مهربان است. او شخصیتی مستقل دارد و خیلی از کارهای خانه را در غیاب مادرش انجام می‌دهد. ساتومی سعی می‌کند از مادرش حمایت کند و او را به خاطر گرفتاری شغلی زیادش درک می‌کند. رفتار او با دیگران محترمانه است و وقتی با کمک شیون با بچه‌ها ارتباط برقرار می‌کند، به آن‌ها کمک می‌کند مسائل‌شان با یکدیگر را حل کنند. توما پسری مهربان و پرتلاش است که از کودکی هوای ساتومی را داشته است. او با کمک بچه‌های کلاس و با استفاده از توانمندی‌های فناورانه‌اش، شیون را نجات می‌دهد. دوستان ساتومی افرادی صادق و حمایتگرند و در موقعیت‌های سختی که برای هر کدام پیش می‌آید هوای یکدیگر را دارند.
  بین شخصیت‌های دختر و پسر احساسات عاشقانه‌ای در جریان است. دختر و پسری به هم ابراز عشق می‌کنند و هم را در آغوش می‌گیرند. شیون برای پسرها جذاب است. یکی از آن‌ها می‌خواهد با او قرار عاشقانه بگذارد. شیون یکی از پسرها را می‌بوسد. بین دو دختر درباره‌ی عشق و خیانت بحثی پیش می‌آید. مادر ساتومی مشروب می‌نوشد و مست می‌کند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: احمق، دیوونه، بدبخت، دهن‌لق، ریده، گند زدم، زر زر می‌کنین، تیکه آشغال، خجالت بکشید، حروم‌زاده. کلماتی مثل احمق بارها استفاده می شوند. ساتومی و بقیه به مادر او دروغ می‌گویند و برای او دردسر درست می‌کنند. فیلم دوبله نشده و نسخه‌ی همراه با زیرنویس فارسی آن موجود است.
  ساتومی دختری غمگین و تنهاست. او و آیا با هم دعوا می کنند. برای شیون مشکلی پیش می‌آید و دستگاه‌های داخل شکمش بیرون می‌زند. پلیس برای از کار انداختن شیون به او شلیک می‌کند. پلیس از بچه‌ها بازجویی می‌کند. به خاطر پنهان‌کاری بچه‌ها پروژه‌ی مادر ساتومی شکست می‌خورد. شرکت قصد دارد شیون را از بین ببرد. بچه‌ها از این موضوع ناراحت‌اند و خودشان را سرزنش می‌کنند. پلیس برای بار دوم سراغ شیون می‌رود و بچه‌ها را با خشونت دستگیر می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمه سینمایی بگذار صدای آواز عشق را بشنوم، درباره‌ی چند دختر و پسر دبیرستانی است که با کمک یک ربات دخترِ پراحساس، توانایی این را پیدا می‌کنند که احساسات عاشقانه‌شان نسبت به یکدیگر را بشناسند و به هم ابراز کنند. شیون رباتی است که به صورت آزمایشی وارد یک کلاس دبیرستان شده و به عنوان دانش‌آموزی عادی به بچه‌های کلاس معرفی می‌شود، ولی گروهی از بچه‌ها خیلی زود متوجه می‌شوند که او ربات است. شیون را مادر دختری به نام ساتومی ساخته و برای ساتومی مهم است که هویت شیون لو نرود تا آسیبی به شخصیت حرفه‌ای مادرش وارد نشود. ساتومی دختری منزوی است که به کمک شیون موفق می‌شود با دیگران ارتباط برقرار کند و با بچه‌های کلاس دوست شود. شیون به بقیه‌ی بچه‌ها هم کمک می‌کند متوجه احساساتی که نسبت به یکدیگر دارند بشوند و عشق‌شان را به هم نشان بدهند. آن‌ها وقتی می‌فهمند که سازندگان شیون می‌خواهند او را از بین ببرند، با هم متحد می‌شوند و اجازه نمی‌دهند برای شیون اتفاقی بیفتد. فیلم در قالب داستانی درباره‌ی یک ربات، به زندگی عاشقانه‌ی بچه‌های نوجوان می‌پردازد و نشان می‌دهد آن‌ها چقدر به کمک نیاز دارند تا بتوانند با چالش‌هایی که عشق به زندگی‌هایشان می‌آورد کنار بیایند.
  سازندگان شیون وقتی متوجه لو رفتن پروژه‌شان می‌شوند، همراه پلیس به سراغ بچه‌ها می‌روند، آن‌ها را دستگیر می‌کنند و مورد بازجویی قرار می‌دهند. آن‌ها می‌خواهند شیون را از بین ببرند. فضای فیلم نوجوانانه است و دغدغه‌های بچه‌ها و احساساتی که بین‌شان در جریان است به دنیای کودکان ارتباطی ندارد. دختر و پسری عاشق هم‌اند و احساس‌شان را به هم ابراز می‌کنند و یکدیگر را بغل می‌کنند. دختر و پسر دیگری عاشق هم‌اند و در طول فیلم رفتارهای معناداری نسبت به هم دارند. پسری عاشق ربات دختر می‌شود و به او پیشنهاد قرار عاشقانه می‌دهد. ربات، پسری را می‌بوسد. همچنین باید توجه داشت که فیلم دوبله نشده و نسخه‌ی اصلی آن همراه با زیرنویس فارسی موجود است. تماشای این فیلم برای افراد کوچک‌تر از 12 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوانان 12 تا ۱۴ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت لزوم با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  ساتومی دختری دبیرستانی است که رابطه‌ی خوبی با بچه‌های مدرسه ندارد. مادر او متخصص هوش مصنوعی در شرکت هوشیماست. رباتی که مادر روی آن کار می‌کند، قرار است به عنوان دختری به نام شیون، وارد کلاس ساتومی شود تا دوره‌ی آزمایشی‌اش را طی کند. شیون به زیبایی آواز می‌خواند و از همان ابتدا توجه بچه‌های کلاس را به خود جلب می‌کند. به تدریج مشخص می‌شود دوربین‌های مداربسته‌ی مدرسه هک شده‌اند و رفتارهای غیرمعمول شیون که باید توسط متخصصان شرکت هوشیما بررسی و اصلاح شوند، به شرکت گزارش داده نمی‌شوند. وقتی شرکت متوجه این موضوع می‌شود، شیون را متوقف و آماده‌ی حذف شدن می‌کند، اما ساتومی و دوستانش تصمیم می‌گیرند او را نجات بدهند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما متوجه شدید نقش توما در ساختن شیون چه بوده است؟ چرا شیون برای اولین بار ساتومی را شناخت؟
  به نظرتان شیون چه کمکی به ساتومی و بقیه‌ی بچه‌ها کرد؟ آن‌ها چگونه توانستند احساسات‌شان را بشناسند و به هم نشان بدهند؟ چرا تا قبل از آمدن شیون این اتفاق نیفتاده بود؟
  فکر می‌کنید چرا سازندگان انیمیشن از یک ربات استفاده کرده بودند تا به مسائل عاشقانه‌ی بچه‌ها بپردازند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Yasuhiro Yoshiura
  مدت زمان ۱۰۹
  کشور سازنده ژاپن
  استودیو Bandai Namco Arts، FUNimation Entertainment، J.C. Staff، Shochiku
  بازیگران آسوکا کودو، تائو سوچیا، هاروکو فوکوهارا
  سال انتشار ۲۰۲۱