بید و باد

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی درام درباره‌ی تجربه‌ی یک پسربچه‌ی روستایی از همکاری، تلاش و مسئولیت‌پذیری در برابر مشکلات، و رسیدن به رشد و خودباوری

سال: 1377
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌های مختلف بچه‌ها در مدرسه و دوستیابی در کلاس جدید برای کودکان معنادار است. همچنین، احساسات مختلف پسرک نظیر بیم و امید، احساس مسئولیت و شرمندگی از شغل پدر از نکات برجسته در فیلم است. او با مسئولیت‌پذیری و تجربه‌های مختلف در طی فیلم رشد می‌کند و ایستادگی و خودباوری را می‌آموزد.
  در موارد متعددی در طول فیلم، پسرک باید تصمیم مهمی بگیرد. گاه دوستان و بزرگ‌ترها هم به او کمک می‌کنند تا بهترین تصمیم را بگیرد. او ابتدا متکی به دیگران است اما سرانجام با تجربه‌هایی که کسب می‌کند، یاد می‌گیرد روی پای خودش بایستد. بچه‌ها به هم کمک می‌کنند و به دوست‌شان پول قرض می‌دهند. دانش‌آموزان تفاوت لهجه‌ی دوست تازه‌واردشان را به‌خوبی می‌پذیرند؛ اگرچه به نظر می‌رسد گاهی در فهم منظور او مشکل دارند.
  پسر تازه‌وارد لهجه‌ی یزدی دارد که با لهجه‌ی اهالی روستا متفاوت است. شکل خانه‌ها، پوشش مردم به‌ویژه زن‌ها، و سبک زندگی روستاییان در صحنه‌های متعدد، هرچند گذرا، به چشم می‌خورد. همچنین به تفاوت آب‌وهوایی مناطق مختلف ایران اشاره می‌شود.
  صحنه‌ی خشن و ترسناکی در فیلم وجود ندارد اما طوفان کار را برای پسرک دشوار می‌کند. در صحنه‌های متعدد پسرک نگران شکستن شیشه است، حتی یک بار نزدیک است گریه کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بید و باد فیلمی سینمایی درباره‌ی پسربچه‌ای روستایی است که به علت شکستن شیشه‌ی مدرسه از کلاس اخراج می‌شود و فقط همان روز را وقت دارد تا شیشه را تعمیر کند. او به کمک دوست تازه‌واردش پول شیشه را جور می‌کند اما تا شیشه‌بری راه زیادی است. او ابتدا احساس می‌کند بدون کمک دیگران از عهده‌ی این کار برنمی‌آید اما هرچه با پیشامدهای سخت‌تری روبه‌رو می‌شود و تجربه‌های بیشتری کسب می‌کند، اعتمادبه‌نفس بیشتری پیدا می‌کند و کم‌کم یاد می‌گیرد روی پای خودش بایستد. احساسات پسرک نظیر خجالت، ترس و ناامیدی و تجربه‌های او از دوستیابی، همکاری و مسئولیت‌پذیری در جهان کودکی معنادار است. بچه‌ها رابطه‌ی خوبی دارند، یکدیگر را با وجود تفاوت‌هایشان می‌پذیرند و به هم کمک می‌کنند. شکل خانه‌ها، پوشش مردم و راه‌های خاکی همراه با تصاویری از نمای باز از دشت و جنگل و کوه، کودکان را با سبک زندگی روستایی آشنا می‌کند. همچنین، نمایش توربین بادی در فیلم، فرصت مناسبی ایجاد می‌کند تا والدین با فرزندشان در مورد برق بادی و دیگر انرژی‌های پاک صحبت کنند.
  صحنه‌ی خشن و ترسناکی در فیلم وجود ندارد اما دوری راه، باد و باران و نگرانی بابت شکستن شیشه، پسرک را خسته و آزرده می‌کند؛ هرچند در نهایت از او بیدی می‌سازد که با هر بادی نلرزد و مصمم‌تر از قبل برای هدفش تلاش کند. مسئولیت سنگینی که بر عهده‌ی پسرک گذاشته شده ممکن است برای کوچک‌ترها اضطراب‌آور باشد. ریتم کند فیلم نیز ممکن است خسته و بی‌حوصله‌شان کند. تماشای فیلم برای کودکان زیر ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو در مورد احساسات و تجربه‌هایشان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  پسربچه‌ای روستایی که شیشه‌ی مدرسه را شکسته، توسط معلم از کلاس اخراج می‌شود و تا آن را تعمیر نکند، حق ورود به کلاس را نخواهد داشت. پسرک، پس از آن‌که مدرسه تعطیل شد، راهی طولانی تا شیشه‌بری طی می‌کند و خودش به‌تنهایی شیشه را تا مدرسه می‌برد و در جای خود نصب می‌کند. از قضا، طوفان شدیدی وزیدن گرفته که کار را برای او با چنین جثه‌ی کوچکی دشوار می‌کند اما او بیدی نیست که با این بادها بلرزد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما، آیا پسرک در نهایت موفق می‌شود شیشه را نصب کند؟ به نظر شما، این بار هم خودش به‌تنهایی این کار را خواهد کرد؟ از این‌که پایان فیلم را خودتان باید تصور کنید، چه احساسی پیدا می‌کنید؟
  درباره‌ی برق بادی چه می‌دانید؟ آیا از توربین‌های بادی در هر کجا می‌توان استفاده کرد؟ آیا راه‌های دیگری برای تولید برق پاک می‌شناسید؟
  آب‌وهوای محل زندگی شما در کدام دسته‌ی جغرافیایی قرار می‌گیرد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۷۷
  سال انتشار ۱۳۷۷