بیلی و مندی و ماجرای بیگ بوگی

(Billy & Mandy's Big Boogey Adventure)

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی از ماجراجویی‌های بیلی و مندی برای رویارویی با ترس‌های کودکانه‌ی خود

سال: 2007
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  انیمیشن آکنده از لولو، هیولاها و موجودات بدترکیب و ترسناک است و شخصیت‌های اصلی پیوسته با احساس ترس و کابوس به چالش کشیده می‌شوند. مندی و بیلی و دوستان‌شان به هم کمک می‌کنند تا با احساس ترس خود مقابله کنند و بر لولو و هیولاهای ترسناک پیروز شوند.
  مندی سعی می‌کند شجاع باشد و از هیچ‌ چیز نترسد؛ او در موقعیت‌های مختلف ترسناک و خطرناک کاملاً خونسرد است و به دوستانش روحیه می‌دهد. اروین نماد نوع‌دوستی است که برای نجات دوستش نهایت تلاش‌اش را می‌کند. مندی و بیلی و دوستان‌شان با وجود تفاوت‌هایی که دارند به هم وفادارند و در نهایت به توانایی‌های درونی خود پی می‌برند.
  پدر بیلی و مندی در صحنه‌های متعدد با لباس‌ زیر است. هارر (رئیس ترس) نیز پارچه‌ای را به عنوان لباس زیر به خود پیچیده است. همچنین، بیلی کاملاً برهنه از آینده ظاهر می‌شود و در صحنه‌های متعدد پشت و بالاتنه‌ی او قابل رؤیت است. وقتی مندی در حالت ناهشیار است، اروین او را طولانی می‌بوسد که البته از نسخه‌ی دوبله حذف شده است.
  در فیلم عبارت‌های توهین‌آمیزی از قبیل نادان، بدبخت، گنده‌بگ، خفه‌ات می‌کنم به کار رفته است. شخصیت‌ها همدیگر را مسخره می‌کنند و به درماندگی هم می‌خندند. ربات بیلی چند بار بعد از خوردن نوشابه‌ی گازدار آروغ می‌زند.
  در سراسر فیلم تقریباً همه‌ی چیزهایی که ممکن است کودکان را بترساند به شکلی فانتزی وجود دارد: تصاویر متعدد از اسکلت و جمجمه، هیولاها و موجودات تک‌چشم یا چندسر با قیافه‌های ترسناک، چشمان قرمز و چنگال‌های تیز، صحنه‌های متعدد از انفجار، دود و ویرانی، برق‌گرفتگی، خورده شدن توسط هیولا، پخته شدن به عنوان غذای هیولاها، کنده شدن اعضای بدن نظیر چشم، سر، دست. همچنین، شخصیت‌های اصلی بارها در خطر قرار می‌گیرند و یک بار با اسلحه تهدید می‌شوند؛ هرچند در نهایت هیچ ‌کس آسیب نمی‌بیند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن بیلی و مندی و ماجرای بیگ بوگی، تصاویر متحرک دوبعدی بر اساس سریال ماجراهای ترسناک بیلی و مندی است. داستان در مورد تلاش دو شخصیت کارتونی به نام‌های بیلی و مندی و دوستشان، اروین، برای جلوگیری از غلبه‌ی ترس بر دنیاست اما آن‌ها قبل از هر چیز باید بر ترس‌های خود غلبه کنند. سراسر فیلم صحنه‌ی رقابت بوگی‌من (لولو خورخوره) و دزدان دریایی در یک طرف و گریم ریپر (مأمور مرگ) و بچه‌ها در طرف دیگر برای رسیدن به دست هارر (رئیس ترس) و قدرت بی‌نهایت آن است. کودکان در خلال این ماجراجویی و تجربه‌ی همراهی با گریم ریپر به توانایی‌های درونی خود پی می‌برند که در موقعیت‌های حساس بروز می‌کند و به آن‌ها کمک می‌کند تا با ترس‌های خود روبه‌رو شوند. فیلم با تصاویر فانتزی، مایه‌هایی از طنز و کمدی، آوازهایی در مورد نترسیدن و چند آهنگ ایرانی از جمله عمو پورنگ در نسخه‌ی دوبله، کوشیده فضایی مناسب برای خودآگاهی کودکان به ترس‌هایشان ایجاد کند.
  با این حال، والدین باید توجه داشته باشند که در سراسر فیلم هر نوع صحنه‌ی خشن و ترسناکی که ممکن است باعث ناراحتی یا ترس کودکان شود، وجود دارد؛ از تصاویر اسکلت و جمجمه، هیولاها و موجودات تک‌چشم یا چندسر گرفته تا حوادثی نظیر برق‌گرفتگی، کنده شدن اعضای بدن، انفجار و ویرانی. شخصیت‌های اصلی همواره در خطر قرار می‌گیرند یا با ترس به چالش کشیده می‌شوند؛ هرچند در نهایت هیچ ‌کس آسیب نمی‌بیند. شخصیت‌های داستان به‌وفور یکدیگر را مسخره می‌کنند و از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده می‌کنند. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موارد خشن و ترسناک فیلم را داشته باشند.

  چکیده داستان

  بیلی و مندی به همراه دوستش اروین، از آینده‌ای که ترس همه‌جا را ویران کرده، به گذشته می‌روند تا شاید بتوانند جلوی اتفاقات ناگوار را بگیرند. گذشته یعنی زمانی که به خاطر مداخله‌ی کودکان، گریم ریپر (مأمور مرگ) در دادگاهی دوزخی از مسئولیت خود عزل و تبعید می‌شود. آن‌ها همچنان به اتفاق هم تلاش می‌کنند به دست هارر (رئیس ترس) برسند تا نگذارند بوگی‌من (لولو خورخوره) با قدرت بی‌نهایتِ دست هارر، ترس و ویرانی را بر همه ‌جا و همه ‌کس مسلط کند. برای این کار، کودکان باید اول از همه بر ترس‌های خود غلبه کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کدام‌ یک از شخصیت‌ها یا بخش‌های فیلم برای شما ترسناک بود؟
  آیا با حرف بوگی‌من موافقید که ترساندن بچه‌های امروزی سخت‌تر است، چون خشونت بیشتری در تلویزیون می‌بینند؟
  فیلم به شما کمک کرد در مورد ترس‌های خود فکر کنید یا بخواهید با آن‌ها مواجه شوید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۸۰
  سال انتشار ۲۰۰۷