بیگانگان بدنم را دزدیدند

(Aliens Stole My Body)
thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی سینمایی درباره‌ی تبهکاری کهکشانی و تلاش او برای متوقف کردن کهکشان، و تلاش گروهی اعضای گشت کهکشان و زمینی‌ها برای از بین بردن نقشه‌های او

سال: 2020
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  راد پنج سال است پدرش را ندیده است. او خیلی دلتنگ پدرش است. وقتی سرنخی از پدرش پیدا می‌کند، جانش را به خطر می‌اندازد و او را نجات می‌دهد. میکی، دوست صمیمی راد هم تا لحظه‌ی آخر کنار او می‌ماند و کمک می‌کند جلوی بِکار را بگیرند تا کهکشان را منفجر نکند. رابطه‌ی خانوادگی آن‌ها خوب است و به هم اعتماد دارند.
  راد پسر نوجوانی است که برای نجات جان پدر و خانواده‌اش ازخودگذشتگی زیادی می‌کند. آریت هم برای این‌که بکار کل کهکشان را منفجر نکند همه‌ی تلاشش را می‌کند. حتی در پایان از گروه گشت کهکشانی می‌خواهد خانواده‌اش را نجات دهند تا خودش بتواند همراه سفینه داخل سیاهچاله بیفتد. رابطه‌ی پدر و مادر با هم عاشقانه است. دخترعموی راد مجبور می‌شود مدتی مغز راد را کنار مغز خودش نگه دارد. و با این‌که کار خطرناکی است، این کار را قبول می‌کند و تا لحظه‌ی آخر ماجرا را لو نمی‌دهد. پدر و مادر بچه‌ها رابطه‌ی دوستانه و گرمی با آن‌ها دارند.
  مضمون فیلم نجات کهکشان از دست تبهکاری است که می‌خواهد کل کهکشان را متوقف کند. این موضوع و تلاشی که شخصیت‌های نوجوان فیلم تا پای جان می‌کنند، ربطی به جهان کودکی ندارد. نوجوان‌ها باید با تبهکاری قوی و بزرگسال مبارزه کنند، که جان پدر و عموی آن‌ها را به خطر انداخته است. در یکی از موقعیت‌ها نوشیدن مشروبات الکلی به چشم می‌خورد.
  در این فیلم واژه‌ها و جمله‌های توهین‌آمیزی مثل برگاش می‌ریزه، از جلوی چشمم خفه شو، بنال، بچه سوسول، ذلیل‌مرده و مرتیکه‌ی خیکی به کار رفته است.
  مخاطب با تماشای این فیلم می‌تواند به علوم فضایی، سفینه‌ها، سیاهچاله‌ها و... علاقه‌مند شود. علاوه بر این، فیلم تأکید زیادی بر مفهوم کارِ گروهی دارد که می‌تواند برای مخاطب آموزنده باشد.
  وردست بکار حشره‌ی گنده‌ای است که تا حدی کم‌هوش و بدجنس است. بکار با ماسکی که بر چهره می‌زند، خودش را شبیه انسان‌ها درمی‌آورد. او در گذشته رابطه‌ی دوستانه‌ای با خانواده‌ی راد برقرار کرده است. او در یکی از موقعیت‌ها ماسکش را از چهره برمی‌دارد. اعضای گشت فضایی برای پیدا کردن آریت، راد را مورد آزمایش قرار می‌دهند. نیروهایی به ذهن و بینی‌اش وارد می‌کنند. راد دردش می‌آید و بیهوش می‌شود. در سیاره‌ی منتت توپِ ریشه دنبال راد و الیزابت و میکی می‌کند. بکار همه‌ی آن‌ها را همراه گشت کهکشانی می‌دزدد. او می‌خواهد مادر بچه‌ها را جلوی چشم‌های آن‌ها داخل سیاهچاله پرتاب کند. بکار بارها با اسلحه‌های فضایی به بقیه شلیک می‌کند. در موقعیت‌های پایانی فیلم، چیزی نمانده سفینه‌ی آن‌ها در سیاهچاله‌ی فضایی بیفتد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم بیگانگان بدنم را دزدیدند بر اساس رمانی به همین نام نوشته‌ی بروس کوویل ساخته شده است. این فیلم ماجرای تبهکار شروری است به نام بِکار که تصمیم دارد کل کهکشان را در لحظه‌ی پیروزی‌اش متوقف کند. اعضای گشت کهکشانی به دنبال مردی هستند که می‌تواند مانع بکار شود. این فیلم مضمون کارِ گروهی و عشق و علاقه به خانواده را پررنگ می‌کند. راد که پسر نوجوانی است، برای نجات پدرش راهی جاهای ناشناخته می‌شود. دخترعمو و دوست راد هم به او کمک می‌کنند. رابطه‌ی بچه‌ها و والدینشان صمیمی و خوب است و برای نجات هم از جانشان مایه می‌گذارند.
  این فیلم حاوی صحنه‌های ترسناکی است که ممکن است کودکان کوچک‌تر را بترساند. سفینه‌ای راد، الیزابت و میکی را با خودش به جاهای ناشناخته می‌برد. اعضای گشت کهکشانی چهره‌هایی فضایی دارند. راد پدرش را در حالی پیدا می‌کند که پنج است در یک حالت متوقف شده است. بکار دائم آن‌ها را تعقیب می‌کند و آن‌ها را به سفینه‌اش می‌برد و می‌خواهد مادرشان را به سیاهچاله‌ای پرتاب کند. از واژه‌ها و جمله‌های توهین‌آمیز هم گاهی استفاده می‌شود. درضمن موضوع نجات دنیا و کهکشان از موضوعاتی است که ربط چندانی با دنیای کودک و نوجوان ندارد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 11 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 11 تا 13 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین خود تماشا کنند تا در صورت نیاز امکان گفت‌وگو برای آن‌ها فراهم باشد.

  چکیده داستان

  تبهکاری کهکشانی به اسم بِکار تصمیم گرفته کل کهکشان را در لحظه‌ی پیروزی خودش متوقف کند. اعضای گشت کهکشانی می‌دانند تنها کسی که می‌تواند مانع بِکار شود، آریت آلبرایت است. آریت پنج سال است که ناپدید شده است. آن‌ها سراغ راد، پسر آریت می‌روند. راد، دوستش و دخترعمویش به فضا می‌روند و متوجه می‌شوند بِکار آریت را در سیاره‌ی منتت زندانی کرده است. آن‌ها آریت را نجات می‌دهند، ولی بکار زندانی‌شان می‌کند و می‌خواهد با توجه به اطلاعات ذهنی آریت که در ذهن راد جاساز شده است، کهکشان را متوقف کند. آن‌ها با کمک همدیگر نقشه‌های بِکار را از بین می‌برند و خودِ بکار را در تله‌اش گرفتار می‌کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان موجودات فضایی واقعی هستند؟
  آیا از علوم فضایی و سفینه‌ها اطلاعی دارید؟
  فکر می‌کنید گشت کهکشان و زمینی‌ها بدون کارِ گروهی می‌توانستند بکار را شکست دهند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Sean McNamara
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۸۸
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا
  استودیو Lay-Carnagey Entertainment
  بازیگران تای کانسیگلیو، تراویس ترنر، کریستین کانوری
  سال انتشار ۲۰۲۰