بی‌خوابی

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و درام درباره‌ی حاکمی ظالم و خودخواه، کابوس‌ها و بی‌خوابی‌های شبانه‌ی او و فهمیدن تاثیر ستم‌هایش بر آرامش زندگی‌اش

سال: 1395
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  موضوع حکومت و رابطه‌ی مردم با آن می‌تواند برای نوجوانان قابل ارتباط باشد.
  حاتم انسان عادل و خردمندی است که به حاکم کمک می‌کند با پذیرفتن اشتباهش از رنج کابوس‌هایش رها شود. پیرزن هم خوش‌قلب و منصف است و حاکم را بابت کشتن قوچش می‌بخشد.
  موضوع اصلی فیلم که به ظلم و ستم حاکم و تاثیر آن در خواب‌های پریشانش مربوط می‌شود، موضوع کودکانه‌ای نیست. مناسبات بین حاکم و همسرش نیز به دنیای کودکان ارتباطی ندارد. همسر حاکم به او مظنون است که شب‌ها کجا می‌رود و حاکم از دست همسرش که دخترعمویش هم هست، عاصی است و می‌گوید لعنت به کسی که گفته عقد دختر عمو و پسر عمو را در آسمان‌ها بسته‌اند.
  از عبارات توهین‌آمیز و خشن زیادی استفاده شده: خفت و خواری، وای به حالت، مرده‌شور شغل ما را ببرد، من ذلیل‌مرده، وای بر تو، تو سری ‌خور، خودخواه، می‌زنم داغونت می‌کنم، نادان، ترسو، مرده‌شور همه‌تان را ببرد، کدام گوری رفته، بله و بلا، او را بکشید، نره غول، خدا لعنت کند، زبانت لال، نمی‌خواهم ریختت را ببینم، دراز بی‌لیاقت، جون بکن، چاپلوسی، به درک، مادر مرده و... لحن تند و خشن نیز در سراسر فیلم شنیده می‌شود.
  کودکان با مناسبات قدرت در حکومت‌های پادشاهی در گذشته و شیوه‌ی اداره‌ی کشور آشنایی مختصری پیدا می‌کنند.
  پوشش و ظاهر افراد، معماری و فضای شهری در این فیلم، به دوران‌های گذشته در تاریخ ایران مربوط می‌شود. در صورت علاقه‌ی کودک می‌توان در مورد دوره‌ای که فضای این داستان می‌تواند به آن مربوط باشد تحقیق و بررسی بیشتری کرد.
  حاکم مدام اطرافیانش را به مرگ تهدید می‌کند و دعوا و داد و بیداد در صحنه‌های مختلف مشاهده می‌شود. حاکم کابوس‌های ترسناکی می‌بیند که در آن‌ها قوچی به او حمله می‌کند و از دره‌ای سقوط می‌کند. روستائیان برای رضایت حاکم قوچ پیرزنی را می‌دزدند و می‌کشند. حاکم به جلادان دستور می‌دهد آمر این ماجرا را گردن بزنند. حاکم بعد از فهمیدن گناه خودش از جلاد می‌خواهد گردن او را بزند. در روز شکار، گرازی به پادشاه کشور همسایه حمله می‌کند و او را به دره پرت می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن سینمایی که به صورت کامپیوتری و سه‌بعدی ساخته شده و نسخه‌ی سریالی آن هم موجود است، در ادامه‌ی مجموعه‌ی ماجراهای حاکم و حاتم ساخته شده است. داستان درباره‌ی حاکمی ستمگر و خودخواه است که فقط به فکر خوش‌گذرانی و شکار است. اما شبی خواب می‌بیند از همراهانش جدا افتاده و در جنگل تنهاست. بعد از آن، کابوسی هر شب به سراغش می‌آید که در آن قوچی خشمگین او را دنبال می‌کند و از دره به پایین پرت می‌کند. این کابوس‌ها خواب را از چشمان حاکم ربوده‌اند و او از درباریان چاره می‌خواهد. حاتم که مردی خردمند و عادل است به حاکم می‌گوید که دلیل این کابوس‌ها ظلم حاکم در حق یک پیرزن تنها و شکار قوچ اوست. حاکم باید از پیرزن حلالیت بخواهد تا پیرزن او را ببخشد و حاکم از کابوس‌هایش رها شود. بعد از این ماجرا حاکم متوجه می‌شود که ظلم و ستم‌هایش بی‌نتیجه نمی‌مانند و باید هوای مردم سرزمینش را داشته باشد.
  حاکم مدام سر درباریان داد و فریاد می‌کشد و آن‌ها را به کشتن تهدید می‌کند و با لحن تند و خشن و توهین‌آمیز با آن‌ها حرف می‌زند. موضوع اصلی این فیلم، تاثیر ظلم و ستم حاکمان بر مردم و برگشتن عواقب این ستم‌ها به زندگی آرام آن‌ها و ناپایداری حکومت بدون عدالت است. این موضوع به دنیای کودکان ارتباطی ندارد و ممکن است برایشان جذاب نباشد؛ هر چند ممکن است برای کودکانِ در آستانه‌ی نوجوانی قابل ارتباط باشد. همچنین، شیوه‌ی حکومت پادشاهی و مناسبات قدرت در این شیوه، می‌تواند موضوعی برای گفتگو با کودکان باشد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  حاکمی ستمگر و خودخواه بر سرزمینی زیبا حکومت می‌کند. تفریح و لذت او خوردن و خوابیدن و شکار رفتن است. شبی کابوس ترسناکی می‌بیند که در آن از همراهانش جدا افتاده و در جنگلی تاریک و ترسناک تنها مانده است. از آن به بعد حاکم هر شب در کابوس می‌بیند قوچی به او حمله کرده و او را از دره‌ای پرت می‌کند یا در قصر به سراغش می‌آید و این کابوس‌ها خواب را از چشمان حاکم ربوده‌اند. بعد از اینکه حاکم از درباریان می‌خواهد چاره‌ی دردش را پیدا کنند، حاتم به او می‌گوید که ماجرا از این قرار است که حاکم در یکی از شکارهایش قوچ پیرزنی را کشته و بعد آن را خورده و آه پیرزن حاکم را گرفته است. حاتم به حاکم می‌گوید که باید از پیرزن حلالیت بخواهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  داستان این فیلم را دوست داشتید؟ چه فیلم دیگری تماشا کرده‌اید که شبیه به این باشد؟
  به نظر شما حاکم واقعاً از کار خود در مورد پیرزن پشیمان شد یا به خاطر کابوس‌های ترسناکش حاضر شد ابراز پشیمانی کند؟
  در مورد حکومت پادشاهی چیزی می‌دانید؟ فکر می‌کنید چرا در گذشته حکومت‌های پادشاهی بیشتر رواج داشته؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۱۰۵
  سال انتشار ۱۳۹۵