تارزن و تارزان

بررس متن: نامیه اصفهانیان

9+ 7 تا 9 با همراهی والدین

فیلمی سینمایی و کمدی درباره‌ی تصمیم پیرمردی به حفظ عروسک‌های ایرانی، تلاش دیگران برای شکست او و پیروزی نهایی خوبی بر بدی

سال انتشار: 1380

تارزن و تارزان

9+
7 تا 9 با همراهی والدین

فیلمی سینمایی و کمدی درباره‌ی تصمیم پیرمردی به حفظ عروسک‌های ایرانی، تلاش دیگران برای شکست او و پیروزی نهایی خوبی بر بدی

سال انتشار: 1380

بررس متن: نامیه اصفهانیان

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
بخشی از گفتگوها به زبان آذری است و بعضی از شخصیت‌ها هم با لهجه‌ی آذری صحبت می‌کنند؛ این موضوع می‌تواند کودکان را با زبان و لهجه‌ی آذری آشنا کند.
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
فیلم صحنه‌ها‌ و موقعیت‌های خشن متعددی دارد؛ از جمله دست به یقه شدن، مسموم کردن، دزدیدن پیرمرد، زدوخورد و درگیری و داد و فریادهایی که سراسر فیلم جریان دارند.
گفتار نامناسب
فیلم سرشار از کلمات و عبارات ناسزا، تهدیدآمیز و تمسخرآمیز است: می‌دونم باهاتون چی کار کنم، ابله، مرتیکه، کوفتی، فلنگ رو ببندین، بزنین به چاک، عقب مونده‌ها، گم شین خاک بر سرای بدترکیب، نکبت، دماغت عین قندشکنه، دردگرفته، زهر مار، می‌کشمت، من مامان می‌خوام اما نه اون خانوم چاقه! بخشی از گفتگوها به زبان ترکی است که برای مخاطب غیر ترک‌زبان قابل فهم نیست. البته این گفتگوها در روند اصلی داستان تأثیری ندارند.
محتوای بزرگسالانه
موضوعات غیرکودکانه در این فیلم زیادند؛ مثلاً اشاره به زن بیوه‌ی تنها، یا این جمله‌ی پیرمرد به همسرش که «من زود می‌میرم، شما می‌ری شوهر می‌کنی.» سلم قلی و ساوالان بر سر مینا با هم رقابت دارند. پیرمرد و همسرش سر این که داماد از فامیل کدام‌شان باشد، با هم اختلاف نظر دارند. زن‌ها سر ساوالان با هم رقابت می‌کنند.
آنچه والدین باید بدانند

این فیلم که به اولین انیمیشن رئال ایران معروف است (استفاده از انیمیشن در زمینه‌ای از فضاها و شخصیت‌های واقعی)، درباره‌ی پیرمردی به نام سهند آذرنیا است که کارخانه‌ی تولید اسباب‌بازی دارد و علاقه دارد عروسک‌های ایرانی بسازد اما مدیرفروش کارخانه‌اش، سلم قلی، به عروسک‌های غیرایرانی علاقه دارد. در طول داستان، سلم قلی سعی می‌کند پیرمرد را بدزدد و جلوی کار او را بگیرد. اما برادرزاده‌ی پیرمرد، ساوالان، با همراهی عروسک‌ها او را نجات می‌دهند تا کارخانه دوباره کارش را از سر بگیرد. فیلم نشان می‌دهد آدم‌های بدی مثل سلم قلی در نهایت شکست می‌خورند. فیلم صحنه‌های زد و خورد متعددی دارد. زبان و گفتگوهای فیلم هم سرشار از تهدید و تمسخر و توهین است. تقریباً اولین انتخاب شخصیت‌ها در ارتباط با هم یا برخورد فیزیکی است یا استفاده از زبان ناسزا و تهدید و این مختص به شخصیت‌های منفی فیلم نیست. بعضی شخصیت‌ها جملات یا عباراتی را به زبان آذری می‌گویند و یا با لهجه‌ی آذری صحبت می‌کنند که ممکن است کودکان کوچک‌تر را سردرگم کند؛ در عین این‌که می‌تواند کودکان را با زبان و لهجه‌ی آذری آشنا کند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو در مورد موضوعات فیلم را داشته باشند.

چکیده داستان

سهند آذرنیا پیرمردی است که کارخانه‌ی ساخت اسباب‌بازی دارد. او بسیار علاقه‌مند به ساخت عروسک‌هایی است که ریشه در قصه‌های ایرانی دارند، اما مدیر فروش کارخانه که پسر خواهر همسر پیرمرد است، سخت علاقه‌مند به تولید اسباب‌باز‌ی‌های غیرایرانی است؛ به همین دلیل سعی می‌کند پیرمرد را بدزدد و کسب و کار او را به روش خودش بگرداند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

چه بخشی از این فیلم برای شما جالب بود؟ به نظر شما چرا پیرمرد علاقه داشت عروسک‌های ایرانی بسازد؟ او این کار را خوب انجام داده بود؟ فکر می‌کنید عروسک‌هایی که ساخته بود برای بچه‌ها جذاب بودند؟ به نظرتان پیام این فیلم چه بود؟ فیلم توانسته بود پیامش را به خوبی منتقل کند؟

جزئیات فیلم
تهیه کننده غلامرضا گمرکی
مدت زمان 90
سال انتشار 1380