تار شارلوت ۲: ماجراجویی بزرگ ویلبر

(Charlotte's Web 2: Wilbur's Great Adventure )

بررس متن: علی نجفی

8+ 6 تا 8 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی خوکی مهربان و تجربه‌ها‌ی او از دوستی، تلاش و مواجهه با خطر

سال انتشار: 2003

تار شارلوت ۲: ماجراجویی بزرگ ویلبر

(Charlotte's Web 2: Wilbur's Great Adventure )
8+
6 تا 8 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی خوکی مهربان و تجربه‌ها‌ی او از دوستی، تلاش و مواجهه با خطر

سال انتشار: 2003

بررس متن: علی نجفی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
ویلبر و دوستانش در مزرعه دوستی، ماجراجویی، ناامیدی و همکاری را تجربه می‌کنند که برای کودکان معنادار است. چالش بزرگ ویلبر، درک نشدن از سوی انسان‌های بزرگسال، ممکن است برای بسیاری از کودکان همذات‌پندارانه باشد.
محتوای آموزشی
کودکان با حیوانات مزرعه آشنا و از آسیب‌پذیری آن‌ها در برابر حیوانات وحشی نظیر روباه و گراز آگاه می‌شود. همچنین با کتاب تار شارلوت یا کارتنک شارلوت، نوشته‌ی الوین بروکس وایت آشنا می‌شوند.
الگوی شخصیتی
ویلبر ارزش زیادی برای دوستی قائل است و سعی می‌کند دوست داشتن بی‌قید و شرط را به کاردیگان بدهد. او که خودش در کودکی تنها بوده و دوستی نداشته، حالا اجازه نمی‌دهد کاردیگان همان‌ها را تجربه کند. ویلبر با ترس‌هایش روبه‌رو می‌شود تا از دوستش خبر بگیرد. عنکبوت‌ها هم برای نجات جان ویلبر تمام تلاش‌شان را می‌کنند. حیوانات برای حل مشکل و نجات کاردیگان هم‌فکری و همکاری می‌کنند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
ویلبر در روز جشنواره، مرگ شارلوت را یادآوری می‌کند و غمگین می‌شود. در نیمه‌ی دوم فیلم تصاویر متعددی از تعقیب و گریز دیده می‌شود؛ ویلبر از سگ‌ها فرار می‌کند. او بارها در خطر قرار می‌گیرد و یک بار به تبدیل شدن به شام انسان‌ها اشاره می‌کند. ویلبر و کاردیگان از هم جدا می‌شوند. کاردیگان، بره‌ی سیاه، نگران پشم‌چینی است؛ ویلبر برای او توضیح می‌دهد که مثل کوتاه کردن مو دردی ندارد. روباه کاردیگان را به لانه‌اش می‌برد تا بخورد. فرار بره بی‌نتیجه می‌ماند.
گفتار نامناسب
بره‌ی سیاه به خاطر رنگ متفاوتش مسخره می‌شود. گاوها بر سر کیفیت شیرشان کل‌کل می‌کنند و یکی را به خاطر مزه‌ی بد شیرش مسخره می‌کنند. عبارت‌های توهین‌آمیزی همچون خر شدن، کارد بخوری، گم شو، کثیف، و دیوانه به کار می‌رود که به نظر می‌رسد در دوبله اضافه شد‌ه‌اند.
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

انیمیشن دوبعدی تار شارلوت ۲: ماجراجویی بزرگ ویلبر در ادامه‌ی قسمت اول آن، تار شارلوت، بر اساس کتابی به همین نام، اثر الوین بروکس وایت ساخته شده است. در این قسمت، دوستی ویلبر با عنکبوت‌ها، دختران شارلوت، ادامه می‌یابد؛ تا این‌که بره‌ی تازه‌ای در مزرعه متولد می‌شود که برعکس همه‌ی گوسفندان، سیاه‌رنگ است. ویلبر با یادآوری احساسات تلخی که در گذشته تجربه کرده، تلاش می‌کند دوست خوبی برای او باشد. حیوانات مزرعه ارزش زیادی برای دوستی قائل‌اند، هنگام بروز مشکل، با هم همفکری و همکاری می‌کنند و شجاعانه با خطرات روبه‌رو می‌شوند. چالش بزرگ ویلبر، یعنی درک نشدن از سوی انسان‌های بزرگسال، ضمن این‌که شاید برای بسیاری از کودکان همذات‌پندارانه باشد، پیامی هم برای بزرگ‌ترها دارد. در این فیلم، صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی وجود دارد که ویلبر یا دوستانش در خطر قرار می‌گیرند یا در حال فرارند. یک بار هم ویلبر به تبدیل شدن به شام انسان‌ها اشاره می‌کند. همچنین، مرگ شارلوت و خاطراتی از او در این قسمت یادآوری می‌شود که ممکن است برای کودکانی که قسمت اول را دیده‌اند ناراحت‌کننده باشد. حیوانات مزرعه در صحنه‌های متعددی حیوان ضعیف‌تر یا متفاوت را مسخره می‌کنند و چند مورد عبارت‌های توهین‌آمیز به کار می‌رود. در این قسمت هم آوازهایی به زبان انگلیسی البته با زیرنویس فارسی وجود دارد. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موارد یادشده را داشته باشند.

چکیده داستان

دوستی خوک و عنکبوت‌ها، دختران شارلوت، ادامه می‌یابد. حالا بره‌ی تازه‌ای متولد می‌شود که برعکس تمام گوسفندها سیاه‌رنگ است و هیچ‌ کس حاضر نیست با او دوست شود، جز ویلبر. وقتی او را به مزرعه‌دار دیگری می‌فروشند، ویلبر تصمیم می‌گیرد به دیدار او برود. در مزرعه‌ی جدید اتفاقاتی رخ می‌دهد و ویلبر با یک گراز اشتباه گرفته می‌شود و بره هم به چنگ روباه می‌افتد. ویلبر به کمک دوستانش برای نجات بره تلاش می‌کند و همزمان باید به مزرعه‌داران ثابت کند که گراز نیست.

فرصت‌هایی برای گفتگو

تفاوت کاردیگان با بره‌های دیگر چه بود؟ چرا مزرعه‌داران او را خاص می‌دانستند؟ به نظر شما، کاردیگان از این‌که مسخره می‌شد، چه احساسی پیدا می‌کرد؟ آیا مسخره کردن کار درستی است؟ کدام‌ یک از احساسات ویلبر برای شما آشناست و آن را تجربه کرده‌اید؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 79
سال انتشار 2003