تار شارلوت

(Charlotte's Web)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و موزیکال درباره‌ی بچه‌خوکی کوچک و ضعیف، و تجربه‌های او از تنهایی، دوستی و مواجهه با موضوع مرگ

سال: 1973
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ویلبر بچه‌خوکی است که ناقص متولد شده، اما دختربچه او را دوست دارد و از او نگهداری می‌کند. تجربه‌های ویلبر از تنهایی، دلتنگی و دوست‌یابی برای کودکان معنادار و هم‌ذات‌پندارانه است.
  در این فیلم، کودکان و اغلب بزرگ‌ترها حیوانات را دوست دارند، با آنها مهربان‌اند و به آنها رسیدگی می‌کنند. بزرگ‌ترها تا حد ممکن به نظرات بچه‌ها احترام می‌گذارند. حیوانات مزرعه هم با هم دوست‌اند و برای نجات جان خوک با هم همکاری می‌کنند. شارلوت تأکید می‌کند که اخلاق مهم است و به خوک کمک می‌کند تا به ارزش‌های درونی خود پی ببرد.
  کودکان با حیوانات مزرعه نظیر مرغ و خروس، اسب، گوسفند و خوک آشنا می‌شوند، و به مفهوم کلی زنجیره‌ی غذایی -اینکه بعضی حیوانات غذای حیوانات دیگر می‌شوند- اشاره می‌شود. همچنین با کتاب تار شارلوت یا کارتنک شارلوت، نوشته‌ی الوین بروکس وایت آشنا می‌شوند.
  بچه‌خوک از رعد و برق می‌ترسد. یکی از بزرگ‌ترها برای بیرون کردن بچه‌خوک از خانه با جارو به او حمله می‌کند؛ هرچند هیچ ‌کدام از ضربه‌ها به بچه‌خوک نمی‌خورد. بچه‌خوک را وقتی بزرگ می‌شود، می‌فروشند. جدا شدن از او برای دختربچه سخت است؛ هرچند بعداً می‌تواند به دیدنش برود. در موارد متعددی از کشتن خوک و مرگ صحبت می‌شود؛ همچنین، مرگ شارلوت به عنوان بهترین دوست خوک ممکن است برای کوچک‌ترها ناراحت‌کننده باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن دوبعدی تار شارلوت، اقتباسی موزیکال از کتابی به همین نام، اثر الوین بروکس وایت است. داستان در مورد بچه‌خوکی به نام ویلبر است که ناقص به دنیا آمده و دختر مزرعه‌دار او را نزد خود بزرگ می‌کند. با فروش و انتقال ویلبر به مزرعه‌ی جدید، او تنها دوستش را از دست می‌دهد و احساس تنهایی و دلتنگی می‌کند، و وقتی می‌فهمد به زودی به خاطر گوشتش کشته خواهد شد، غمگین می‌شود؛ تا اینکه با عنکبوتی به نام شارلوت آشنا می‌شود. شارلوت با همکاری حیوانات مزرعه برای نجات او تلاش می‌کند و به او کمک می‌کند ارزش‌های درونی خود را پیدا کند. فیلم به این نکته اشاره دارد که مهم نیست چطور به دنیا آمده باشیم، بلکه تلاش خود ماست که شخصیت و آینده‌ی ما را می‌سازد. همچنین، فیلم با اشاره به زنجیره‌ی غذایی، فرصتی برای خانواده‌ها فراهم می‌کند تا با کودکان در مورد کشتن حیوانات برای تأمین غذا گفت‌وگو کنند.
  در صحنه‌های متعددی از فیلم در مورد مرگ صحبت می‌شود که ممکن است برای کوچک‌ترها ناراحت‌کننده یا ترسناک باشد؛ چند بار به کشتن ویلبر برای گوشتش اشاره می‌شود و در دقایق پایانی، شارلوت، بهترین دوست او می‌میرد. شارلوت قبل از مرگ کیسه‌ای پر از تخم از خود به یادگار می‌گذارد تا چرخه‌ی مرگ و زندگی ادامه پیدا کند. اگرچه این فیلم موزیکال است، اما آوازها ترجمه نشده و به زبان انگلیسی‌اند. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفت‌وگو درباره‌ی موارد یادشده را داشته باشند.

  چکیده داستان

  دختر مزرعه‌دار اجازه نمی‌دهد بچه‌خوکی را که ناقص به دنیا آمده، بکشند. او اسم بچه‌خوک را ویلبر می‌گذارد و از آن نگهداری می‌کند. وقتی ویلبر بزرگ می‌شود، او را می‌فروشند. او از تنها دوستش جدا شده، و در مزرعه‌ی جدید به دنبال دوست تازه‌ای است؛ تا اینکه با عنکبوتی به نام شارلوت آشنا می‌شود. ویلبر که متوجه می‌شود قرار است به خاطر گوشتش کشته شود، غمگین است. شارلوت سعی می‌کند به کمک حیوانات مزرعه به او کمک کند و او را نجات دهد، اما عمر شارلوت رو به پایان است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان ویلبر نسبت به خودش چه احساسی داشت؟ شما تا به حال همچین احساسی را تجربه کرده‌اید؟
  در زندگی شما چه کسانی مهم‌ترند؟ چرا آنها برایتان مهم‌اند؟
  به نظر شما، برای نشان دادن محبت و دوستی به خانواده و دوستان چه کار می‌توان کرد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۹۴
  سال انتشار ۱۹۷۳