تام بندانگشتی و انگشت‌دانه

(The Adventures of Tom Thumb and Thumbelina)
thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی دو انسان کوچک که از سرزمین خود دور افتاده‌اند و سفر آن‌ها برای بازگشت به سرزمین‌شان، همراه با تجربه‌ی خودشناسی و پذیرش دیگران

سال: 2002
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  انگشت‌دانه و تام هر دو از کودکی توسط مردی که آن‌ها را ربوده، از والدین خود دور شده‌اند. انگشت‌دانه در تمام زندگی خود در فضایی زندگی کرده که نسبت به آن احساس تعلق نداشته و به خاطر متفاوت بودنش، از سمت مدیر سیرک مورد تحقیر و تمسخر واقع ‌شده است. او که قلبی مهربان دارد با میمون و موش دوست می‌شود و در موقعیت‌های سخت با آن‌ها همدلی می‌کند. تام در مقابل، در فضایی از صمیمیت توسط مردی مهربان بزرگ می‌شود. اما هر دو آن‌ها تصمیم می‌گیرند برای پیدا کردن سرزمینی که به آن تعلق دارند سفری را آغاز کنند. سفر و در نهایت پیدا کردن خانه و خانواده، تام و انگشت‌دانه را تبدیل به انسان‌های جدیدی می‌کند که احساس تعلق را تجربه می‌کنند.
  انگشت‌دانه که تمام زندگی خود را در اسارت صاحب سیرک بوده، با تشویق و حمایت دوستانش تصمیم به فرار می‌گیرد. او به تنهایی سفری را شروع می‌کند که در ابتدای ان بی‌ارزش بودن و تنهایی را تجربه می‌کند، اما به مرور و پس از آشنایی با دوستانی جدید، ارزش و توانایی خود را باور کرده و همراه با تجربه‌ی دوست داشتن، شجاعت مواجهه با خطرات و مشکلات را نیز پیدا می‌کند. بن مردی مهربان است که تام را در کودکی پیدا می‌کند و با مهربانی سرپرستی او را بر عهده می‌گیرد. او فردی حامی است و آن‌ها رابطه‌ای گرم و صمیمانه دارند و تام او را به عنوان پدر خود می‌داند. بن بر خلاف دیگران تام را به خاطر تفاوت‌هایش مورد تمسخر قرار نمی‌دهد و او را برای پیدا کردن هم‌نوعانش تشویق می‌کند.
  دو حشره که به تام علاقمند شده‌اند، با تشویق مادرشان برای به دست آوردن او تلاش می‌کنند. تام و انگشت‌دانه به یکدیگر علاقمند می‌شوند و موقعیت‌های بسیاری از تلاش برای اثبات علاقه، ابراز آن و همچنین بوسه وجود دارد که برخی از موقعیت‌های آن در نسخه‌ی دوبله حذف شده است. والدین انگشت‌دانه تصمیم می‌گیرند او با یک پرنس ازدواج کند و پرنس برای جلب توجه انگشت‌دانه تلاش می‌کند. یکی ازشخصیت‌های زن که در سیرک کار می‌کند و چاق است، لباسی تنگ دارد و خط سینه‌ی او در آن لباس پیداست که در نسخه‌ی دوبله حذف شده است.
  در فیلم از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده که در نسخه‌ی دوبله بر تعداد آن‌ها افزوده شده است: اسکل، عجیب و غریب، آشغال، کوتوله، بی‌مصرف، لوس و ننر، گم شو، پر رو، احمق، کله‌پوک، قیافه‌اش شبیه سیب زمینی نپخته است. برخی از عبارت‌های نسخه‌ی دوبله هم مربوط به دنیای بزرگسالانه است: اون دخترِ رؤیاهای منه، دخترای منو ورانداز کردی؟، قدمش شومه. مدیر سیرک با اعضای آن با لحنی توهین‌آمیز و همراه با تحقیر حرف می‌زند و درباره‌ی کوچک بودن انگشت‌دانه می‌گوید که او اشتباه طبیعت بوده است.
  فیلم بر اساس یک قصه‌ی فولکلور انگلیسی به نام تام بندانگشتی ساخته شده که ممکن است کودکان را به خواندن قصه ترغیب کند.
  مردی دو کودک را از دهکده‌ی مردمان بندانگشتی می‌دزدد تا از آن‌ها برای نمایش سیرک استفاده کند. مدیر سیرک رفتاری خشونت‌آمیز دارد و به یکی از کارمندان خود سیلی می‌زند. دو موش‌کور انگشت‌دانه را می‌دزدند تا با پادشاه موش کورها ازدواج کند و انگشت‌دانه هم که دوست ندارد با موش کور ازدواج کند، از لانه‌ی زیرزمینی او همراه با پرنده‌ای که او هم اسیر موش کورها بوده فرار می‌کند و توسط سربازان پادشاه تعقیب می‌شود. پادشاه رفتاری خصمانه دارد و در موقعیت‌های بسیاری زیردستانش را کتک می‌زند. یک میمون دست انسانی را گاز می‌گیرد. تام، حشرات و انگشت‌دانه توسط پسری که قصد دارد روی آن‌ها آزمایش انجام دهد، زندانی می‌شوند و انگشت‌دانه برای آزاد کردن خود و دوستانش پسر را بیهوش می‌کند. موقعیت‌هایی از ربوده شدن انگشت‌دانه توسط پادشاه موش کورها و مجبور کردن او برای ازدواج وجود دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن دو بعدی که بر اساس قصه‌ی عامیانه‌ی تام بندانگشتی ساخته شده، ماجرای دو انسان کوچک به نام‌های تام و انگشت‌دانه است که از کودکی و توسط مردی که آن‌ها را ربوده، از والدین خود دور شده‌ و حالا پس از سال‌ها تصمیم گرفته‌اند سفری برای پیدا کردن سرزمین‌شان آغاز کنند. در این سفر، تام و انگشت‌دانه که از هم جدا شده بودند، یکدیگر را ملاقات می‌کنند و به مرور می‌آموزند با وجود تفاوت‌هایی که با دیگران دارند، خود و توانایی‌هایشان را بپذیرند. انگشت‌دانه که در تمام زندگی‌اش دیگران به او امر و نهی کرده و برایش تصمیم گرفته‌اند، در این سفر با پذیرفتن خود، شجاعت تصمیم‌گیری برای زندگی‌اش را پیدا می‌کند. آن دو در این سفر دوستانی پیدا می‌کنند که در سختی‌ها همراه و حمایت‌گرند و در نهایت با پشت سر گذاشتن فراز و نشیب‌های بسیار موفق می‌شوند شهر انسان‌های بندانگشتی را پیدا کنند. این فیلم با پررنگ کردن مفاهیمی چون دوستی، همدلی و شجاعت این پیام را به همراه دارد که وجود تفاوت‌ها، انسان‌ها را منحصربه‌فرد می‌کند و باور به توانایی‌ها و پذیرش و همراه کردن آن با شجاعت، به انسان‌ها کمک می‌کند تا از موقعیت‌های بحرانی عبور کرده و پیروزی را تجربه کنند.
  در فیلم موقعیت‌های ترسناک و خشنی، به شکل اغراق‌آمیز و بدون نیاز برای پیش‌بردن داستان، وجود دارد: تام و انگشت‌دانه در کودکی ربوده می‌شوند و انگشت‌دانه در یک سیرکِ موجودات عجیب ‌الخلقه کار می‌کند. مدیر سیرک با کارمندان خود رفتاری خصمانه دارد و بارها به انگشت‌دانه به خاطر کوچک بودنش توهین می‌کند. علاوه بر این‌ها، در فیلم از کلماتی توهین‌آمیز استفاده شده که در نسخه‌ی دوبله‌ی فیلیمو بر تعداد آن‌ها افزوده شده و برخی دیگر از عبارات نسخه‌ی دوبله نیز در دنیای کودکان معنادار نیستند. همچنین موقعیت‌هایی از ابراز علاقه و بوسه بین شخصیت زن و مرد فیلم وجود دارد. در پایان، انگشت‌دانه متوجه می‌شود پرنسس است و والدین‌اش برای او نامزدی در نظر گرفته‌اند. کلیشه‌ی شخصیتی پرنسس و قدرتی که به واسطه‌ی آن به انگشت‌دانه داده می‌شود و تصمیم‌گیری والدین برای ازدواج و آینده‌ی او، موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیستند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  تام و انگشت‌دانه دو انسان کوچک‌اند که در کودکی توسط مردی از شهر خود دزدیده شده‌اند. تام که در میان راه از دست مرد فرار می‌کند، توسط مرد مهربانی به نام بن بزرگ می‌شود. اما انگشت‌دانه توسط مرد، که مدیر یک سیرک از موجودات عجیب و غریب است، اسیر شده و در حالی که خاطره‌ای از مردم و شهر خود ندارد، بزرگ می‌شود. روزی انگشت‌دانه تصمیم می‌گیرد از سیرک فرار کند تا مردمانی را پیدا کند که شبیه به او هستند. از طرفی بن هم تام را تشویق می‌کند تا سفری را آغاز کند و هم‌نوعانش را پیدا کند. در میان راه تام و انگشت‌دانه یکدیگر را ملاقات می‌کنند و پس از پشت سر گذاشتن اتفاقات بسیار موفق می‌شوند شهری را که در آن به دنیا آمده بودند پیدا کنند. آن‌ها که به یکدیگر علاقه‌مند شده‌اند، متوجه می‌شوند پرنس و پرنسس شهرند و در نهایت تصمیم می‌گیرند با یکدیگر ازدواج کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید خانه و پیدا کردن هم‌نوع برای تام و انگشت‌دانه چه معنایی داشت که حاضر بودند برای پیدا کردن آن خطرات بسیاری را به جان بخرند و راهی سفر شوند؟
  به نظر شما چه اتفاقی سبب شد انگشت‌دانه تصمیم بگیرد به جای آن‌که دیگران برای او تصمیم بگیرند، خودش تصمیم‌گیری کند؟
  به نظر شما این فیلم چه تفاوت‌هایی با قصه‌ی تام بندانگشتی دارد؟ قصه را خوانده‌اید؟ شما کدام را ترجیح می‌دهید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MPAA G
  مدت زمان ۷۵
  سال انتشار ۲۰۰۲