تایتان اِی. ای

(.Titan A.E )

بررس متن: فریبا قاصدی

13+ 11 تا 13 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و علمی-تخیلی درباره‌ی نابودی زمین توسط موجودات فضایی و تلاش انسان‌ها برای ادامه‌ی حیات با تکیه بر علم

سال انتشار: 2000

تایتان اِی. ای

(.Titan A.E )
13+
11 تا 13 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و علمی-تخیلی درباره‌ی نابودی زمین توسط موجودات فضایی و تلاش انسان‌ها برای ادامه‌ی حیات با تکیه بر علم

سال انتشار: 2000

بررس متن: فریبا قاصدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
ترس از جدایی و از دست دادن والدین در دنیای کودکی بسیار پررنگ است و این اتفاقی است که در ابتدای فیلم هنگامی که کیل یک کودک است پیش می‌آید و کیل جوان در ادامه، همچنان در جست‌وجوی پدر است که به او قول داده بود برمی‌گردد. موضوع حمله به زمین و تلاش برای نجات آن نیز می‌تواند برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان قابل ارتباط باشد.
محتوای آموزشی
در فیلم به کهکشان، سحابی، ستاره، سیاره و فضاپیما اشاره می‌شود و ممکن است موجب کنجکاوی و توجه کودکان به این موضوعات شود.
الگوی شخصیتی
کیل جوانی سرکش، عاقل و تواناست و سعی می‌کند احساسات لطیفش را در چهره‌ای به ظاهر بی‌تفاوت پنهان کند. آکیما دختر پردل و جراتی است که آرزو دارد در سیاره‌ای مانند زمین زندگی کند و برای رسیدن به این هدف از خطرها نمی‌ترسد. تاکر دانشمند زیرکی است که برای حفظ نسل بشر با زیرکی تایتان را در یک سحابی پنهان می‌کند و در مراقبت از تایتان جانش را فدا می‌کند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی در فیلم وجود دارد؛ مانند حمله‌ی موجودات بیگانه یا فضایی به زمین و فرار مردم با فضاپیماها، انفجار و نابودی کره‌ی زمین و ماه توسط بیگانه‌ها، جدایی کیل و پدرش، ظاهر عجیب و غریب موجوداتی که با انسان‌ها همراهند، تهدید کیل توسط موجودات بدشکل و مضروب کردن او و کمک کورسو به کیل برای فرار از دست آنها، حمله‌ی سفینه‌های درج به محل اقامت کیل و شلیک به سوی همه‌ی موجودات و فرار کیل و کورسو از دست آنها و زخمی شدن کیل، حمله‌ی سفینه‌های درج به کیل و همراهانش در سیاره‌ی سشارین و انفجار خوشه‌های هیدروژنی و سقوط کیل به سمت خوشه‌ها و گرفتار شدن کیل و آکیما به وسیله‌ی یکی از سفینه‌ها، شکنجه‌ی کیل در فضاپیمای مادر درج برای خواندن نقشه‌ی راه تایتان از روی دست کیل، پرت کردن آکیما به فضا و گرفتار شدنش توسط فضاپیمای سروس، نجات آکیما از سروس همراه با کمی درگیری و زد و خورد، زد و خورد بین کورسو و کیل برای لو رفتن نیت واقعی کورسو که پیدا کردن تایتان و نابودی آن در معامله‌ای با درج است، و مرگ پدر کیل.
گفتار نامناسب
کلمات و عبارت‌های توهین‌آمیزی به کار رفته: موجودات احمق، این بابا خله، شماها چلمن‌اید، مخلوقات پست فطرت و پخمه. عموم آنها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند.
محتوای بزرگسالانه
کیل، برهنه روی تخت است و آکیما و یک موجود دیگر در حال درمان او هستند. هنگام ورود کیل به اتاق آکیما، او برهنه است و خود را با یک پارچه می‌پوشاند. موضوع حمله به زمین و تلاش برای نجات آن موضوع کودکانه‌ای نیست و ممکن است آنها را مضطرب کند؛ هرچند می‌تواند برای نوجوانان قابل ارتباط باشد.
آنچه والدین باید بدانند

تایتان اِی. ای. یک انیمیشن دوبعدی و ترکیبی از تکنیک‌های دستی و کامپیوتری است. داستان در قرن سی و یکم اتفاق می‌افتد و طی آن زمین و ماه بر اثر حمله‌ی بیگانه‌ها نابود می‌شوند. دانشمند زیرکی به نام تاکر به همراه اعضای تیمش، پیش از نابودی زمین نمونه‌هایی از دی. ان. ای. موجودات زنده را در فضاپیمای تایتان جمع‌آوری کرده و تایتان را برای ایجاد سیاره‌ای مانند زمین طراحی و آن را در سحابی نبولا پنهان می‌کنند. کیل، پسر تاکر، نقشه‌ی راه رسیدن به تایتان را در اختیار دارد، اما هم بیگانه‌هایی که در پی نابودی نسل انسان‌اند و هم کسانی که به دنبال منافع زودگذر خود هستند، در مقابل کیل قرار می‌گیرند. اما پیروز داستان کیل است. او به دنبال حیات و زندگی است و نیرویش را از عشق و محبت به نوع بشر می‌گیرد. او درمی‌یابد که انسان‌ها در کلونی‌های فضایی با خاطرات سیاره‌ی زمین، در آرزوی زندگی در سیاره‌ای شبیه به آن‌اند و احساسات لطیف انسانی بیش از هر چیز دیگری آنها را در کنار یکدیگر قرار می‌دهد. بنابراین کیل انتخاب می‌کند که در کنار انسان‌ها و با استفاده از تایتان، به سیاره‌ای همچون زمین برای زندگی دست یابد. در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی وجود دارد؛ مانند جدایی غم‌انگیز کیل و پدرش در ابتدای فیلم، ظاهر عجیب و غریب موجوداتی که انسان‌ها مجبورند با آنها زندگی کنند، یا حمله‌های متعدد به کیل در لحظه‌های مختلفی از فیلم. موضوع حمله به زمین و تلاش برای نجات آن موضوع کودکانه‌ای نیست و ممکن است آنها را مضطرب کند؛ هرچند می‌تواند برای نوجوانان قابل ارتباط باشد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۱۱ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۱ تا ۱۳ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفت‌وگو در مورد موضوعات فیلم برایشان فراهم شود.

چکیده داستان

کیل پسر عاقل و سرکشی است که در زمان حمله‌ی بیگانه‌ها به زمین از پدرش، تاکر، جدا می‌شود و ۱۵ سال است که منتظر بازگشت او از ماموریتی است که برای حفظ جانداران سیاره‌ی زمین و انسان‌ها پا در راه آن گذاشته است. تاکر که دانشمند توانایی است، با ساختن فضاپیمای تایتان و پنهان کردنش در مکانی امن، همه‌ی تلاش‌اش را برای حفظ نسل انسان و البته پسرش به کار می‌بندد و راه دستیابی به آن فضاپیما را به کیل می‌سپارد؛ نقشه‌ای که سه دسته به دنبال آن‌اند: انسان‌هایی که نیاز به سیاره‌ای قابل سکونت دارند، بیگانه‌هایی که دشمن نسل بشرند و می‌خواهند تایتان نابود شود و منفعت‌طلب‌هایی که با مزدوری بیگانه‌ها به دنبال منافع خود هستند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

به نظر شما چرا تاکر، پسرش را تنها می‌گذارد و به ماموریتی می‌رود که بسیار خطرناک است و ممکن است بازگشتی در آن نباشد؟ چرا کیل سعی می‌کرد نسبت به همه چیز خودش را بی‌تفاوت نشان دهد؟ آیا واقعاً همینطور بود؟ به نظرتان چه چیزی باعث تغییر رفتار کیل شد؟ به نظر شما کیل چه ویژگی‌های مثبتی داشت؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 95
سال انتشار 2000