تبدیل‌شوندگان

(The Transformers: The Movie)

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و علمی‌تخیلی از نبرد ابرقهرمانی روبات‌های تغییرشکل‌دهنده در دو جبهه‌ی خیر و شر، و تلاش برای اتحاد علیه دشمن

سال: 1986
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  چالش شخصیت‌های فیلم برای یافتن دوستان قابل اعتماد، چالشی معنادار برای کودکان و نوجوانان است.
  ارتش خوب‌ها همیشه با هم اتحاد دارند و به هم کمک می‌کنند. آن‌ها برای از بین بردن ظلم تلاش می‌کنند؛ سعی می‌کنند با مردم سیاره‌های دیگر دوست شوند و تعامل داشته باشند تا در برابر دشمنان‌شان متحد شوند.
  مرزبندی خیر و شر، جنگ و تلاش برای پس‌گرفتن سرزمین موضوعات کودکانه‌ای نیستند. فیلم با استفاده از شخصیت‌های اسباب‌بازی از ربات‌های تغییرشکل‌دهنده ساخته شده و تماشای آن می‌تواند میل به خرید این اسباب‌بازی‌ها را در کودکان به شدت جریان بیندازد.
  موارد زیادی از توهین و تهدید، با استفاده از کلماتی همچون لعنتی، کوفتی، گنده‌بک، خنگول، کودن، و تهدید به درآوردن چشم و مرگ در فیلم وجود دارد. لحن شخصیت‌ها در بیشتر موقعیت‌ها خشن و تهدیدآمیز است.
  فیلم با صحنه‌هایی از ویرانی و بلعیده شدن سیاره‌ای توسط یک سیاره‌ی رباتی غول‌پیکر آغاز می‌شود و در طول فیلم نیز چند سیاره‌ی دیگر را با ساکنانش به درون خود فرو می‌برد. فیلم صحنه‌ی تقابل خیر و شر است و ارتش خیر در آن، هیچ راهی جز جنگ و خشونت ندارد. فیلم پر است از صحنه‌های شلیک با اسلحه‌های لیزری، ویرانی و انفجارهای کوچک و بزرگ که باعث خرابی یا نابودی ربات‌ها می‌شود. همچنین، صحنه‌های متعددی از شکنجه شدن مگاترون، قهرمان بدها، توسط سیاره‌ی غول‌پیکر وجود دارد. مرگ آپتیموس پرایم، قهرمان خوب‌ها، ممکن است برای کوچک‌ترها ناراحت‌کننده باشد. دنیل، که یک انسان است، چند بار در خطر قرار می‌گیرد. جدا شدن اعضای بدن یکی از ربات‌ها، نابودی سیاره‌ها و سفینه‌های خوب‌ها، ربات‌های کوسه‌ای ترسناک با دندان‌های تیز و له کردن و خرد کردن آن‌ها، افتادن ربات‌ها در مواد مذاب از دیگر موارد خشن و ترسناک فیلم است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن سینمایی تبدیل‌شوندگان یک انیمیشن دوبعدی است که با استفاده از شخصیت‌های اسباب‌بازی از ربات‌های تغییرشکل‌دهنده و در ادامه‌ی مجموعه‌ی تلویزیونی آن ساخته شده است. داستان در مورد نبرد همیشگی نیروهای خیر و شر است. دیسپتیکان‌ها در یک حمله‌ی غافلگیرانه اتوبات‌های خوب را وادار به نبرد می‌کنند. ابرقهرمان اتوبات‌ها، آپتیموس پرایم، در این حمله کشته می‌شود. اما پیش از مرگ، میراث خود را به ربات دیگری واگذار می‌کند. ربات‌های شرور برای دست‌یافتن به قدرت فوق‌العاده‌ی این میراث متحد می‌شوند. همچنین، اتوبات‌ها هم به سیاره‌های جدیدی سفر می‌کنند تا متحدان جدیدی برای مبارزه با دشمن مشترک‌شان بیابند. سراسر فیلم صحنه‌ی درگیری ربات‌های تغییرشکل‌دهنده در فضا یا روی سیاره‌های ناشناخته است. در این فیلم، همچون همه‌ی فیلم‌های ابرقهرمانی، نیروهای خیر و شر از هم تفکیک شده‌اند و هر دو طرف تلاش می‌کنند علیه دشمن مشترک‌شان متحد شوند.
  فیلم با صحنه‌هایی از ویرانی و بلعیده شدن سیاره‌ای توسط یک سیاره‌ی رباتی غول‌پیکر آغاز می‌شود و صحنه‌های خشن و ترسناک بسیاری دارد. دو طرف هدفی جز نابودی یکدیگر ندارند و در سراسر فیلم به نبرد با اسلحه‌های لیزری می‌پردازند که با ویرانی‌های متعدد، انفجارهای کوچک و بزرگ، و خرابی یا نابودی ربات‌ها همراه است. مرگ آپتیموس پرایم، قهرمان خوب‌ها، ممکن است برای کوچک‌ترها ناراحت‌کننده باشد. همچنین، تماشای این انیمیشن ممکن است باعث تمایل بچه‌ها به خرید اسباب‌بازی‌های داخل فیلم شود. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موارد خشن و ترسناک فیلم یا نگرانی‌هایشان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  در حمله‌ی ارتش مگاترون به مقر اتوبات‌ها در زمین، ابرقهرمان اتوبات‌ها، آپتیموس پرایم، کشته می‌شود. او پیش از مرگ، منبع نیروی فوق‌العاده‌ی خود، ماتریکس، را به دیگری می‌سپارد تا با آزادسازی انرژی روشنایی‌بخش‌اش، تاریکی نیروهای اهریمنی را از بین ببرد. اتوبات‌ها و دوستان‌شان، داینابات‌ها، ناچار می‌شوند با دیسپتیکان‌ها بجنگند. از طرف دیگر، سیاره‌ی رباتی یونیکورن که همه‌ی سیاره‌ها را در خود فرو می‌بلعد، مگاترون، فرمانروای دیسپتیکان‌ها، را تجهیز می‌کند تا اتوبات‌ها و ماتریکس را نابود کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  وجه مشترک ابرقهرمان‌های داستان چیست؟ چه چیزی آن‌ها را از دیگران یا از قهرمان‌های شر متمایز می‌کند؟
  آیا فیلم دیگری که شخصیت‌های آن اسباب‌بازی‌ها باشند، سراغ دارید؟ به نظر شما، این فیلم در مقایسه با آن‌ها چطور بود؟
  بعد از تماشای فیلم دل‌تان خواست اسباب‌بازی‌های داخل فیلم را داشته باشید؟ فکر می‌کنید هدف فیلم همین باشد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۸۵
  سال انتشار ۱۹۸۶