تجربه

thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۳ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی درام درباره‌ی تجربه‌های پسری نوجوان و تنها از کار کردن، عاشق شدن و ناکام ماندن

سال: 1351
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  جنبه‌های مختلف زندگی محمد، از کار کردن در عکاسی و ارتباط با صاحبکار گرفته تا تنهایی در میان مردم و احساسات عاشقانه‌اش نسبت به دختر و تلاش شبانه‌روزی‌اش برای نزدیک شدن به او، همگی می‌توانند برای نوجوانان همذات‌پندارانه و معنادار باشند.
  محمد پسری سختکوش و مصمم است و برای رسیدن به هدفش همه‌ی تلاشش را می‌کند و ناامید نمی‌شود.
  داستان درباره‌ی اولین تجربه‌ی عاشقانه‌ی یک نوجوان است که موضوع کودکانه‌ای نیست؛ هرچند می‌تواند برای نوجوانان همذات‌پندارانه و معنادار باشد. مانکنی مقوایی از یک زن در مغازه‌ی عکاسی قرار دارد که لباس کمی پوشیده و حالتی اغواگر دارد. برادر محمد و بعضی از بزرگ‌ترهای دیگر سیگار می‌کشند. محمد نیز در یک صحنه که به سینما رفته سیگار می‌کشد.
  رفتار صاحبکار با محمد خشن و تحقیر‌آمیز است و از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده می‌کند: کره خر، این غلطا چیه؟، گوساله.
  فیلم در سال ۵۱ ساخته شده و به بخش‌هایی از فرهنگ مردم در آن دوران پرداخته است؛ از جمله به پوشش و ظاهر افراد، فضای شهری تهران و سبک زندگی مردم.
  محمد، با وجود این‌که هنوز کودک است، مجبور است کار کند و خرج زندگی خود را درآورد. او جای خواب ندارد و باید در مغازه بخوابد. صاحبکار با محمد بدرفتاری می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان این فیلم قدیمی درباره‌ی پسری نوجوان به نام محمد است که در یک مغازه‌ی عکاسی کار و زندگی می‌کند. او که به نظر می‌رسد در حال سپری کردن تب و تاب دوران بلوغ است، شب‌ها با عکس‌های زنی که در عکاسی چاپ شده خیال‌پردازی می‌کند و روزها به دنبال دختری می‌رود که در یک نگاه عاشقش شده است. او تصمیم می‌گیرد برای کار کردن در خانه‌ی دختر درخواست بدهد؛ بنابراین با پولی که با زحمت درمی‌آورد، به سر و وضعش می‌رسد؛ کفش‌هایش را تعمیر می‌کند، جوراب‌های نو می‌خرد و با شادی و هیجان به درِ خانه‌ی دختر می‌رود اما روزگار بر وفق مرادش نیست و خانواده‌ی دختر درخواست او را رد می‌کنند. فیلم با نشان دادن زندگی سخت محمد و بزرگ‌ترهایی که نه‌تنها با او همدلی نمی‌کنند، که او را به‌خاطر هیجانات و خیال‌پردازی‌های نوجوانانه‌اش سرزنش و تحقیر می‌کنند، تنهایی محمد را در آغاز دورانی پرآشوب نمایش می‌دهد.
  داستان فیلم درباره‌ی اولین تجربه‌ها و هیجانات پسری نوجوان است که در حال گذراندن دوران بلوغ است. این موضوع، در دنیای کودکان معنادار نیست؛ هرچند می‌تواند برای نوجوانان بسیار همذات‌پندارانه و قابل ارتباط باشد. مانکنی مقوایی در مغازه‌ی عکاسی هست که لباس کمی پوشیده و حالتی اغواگر دارد. همچنین، چند شخصیت در فیلم سیگار می‌کشند؛ محمد نیز در یک صحنه به نشانه‌ی بزرگ شدن سیگار می‌کشد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۱۳ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  محمد پسری نوجوان است که در یک عکاسی کار می‌کند. او مغازه را تمیز می‌کند، برای صاحبکارش چای می‌آورد، پادویی می‌کند، عکس‌ها را برش می‌زند و شب‌ها هم در مغازه می‌خوابد. او روزی در خیابان دختری را می‌بیند و عاشقش می‌شود و با خیالش، شب‌ها عکس‌های زن‌ها را برش می‌زند و جای صورت مانکن مقوایی داخل مغازه می‌چسباند. وقتی صاحب‌مغازه متوجه می‌شود او را سرزنش می‌کند و اجازه نمی‌دهد شب در عکاسی بماند. محمد به خانه‌ی برادرش می‌رود که زن دارد. آن‌ها با حضور محمد در خانه راحت نیستند؛ بنابراین برادر به عکاسی می‌آید و برای برگشتن محمد پادرمیانی می‌کند. بعد از بازگشت، محمد که همچنان با خیال رسیدن به دختر زندگی می‌کند، تصمیم می‌گیرد برای کار کردن در خانه‌ی دختر به آن‌ها درخواست بدهد اما خانواده‌ی دختر درخواست او را رد می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان فیلم توانسته بود احساسات عاشقانه‌ی محمد را به‌خوبی نمایش دهد؟ فکر می‌کنید محمد عاشق دختر شده بود؟ شما به چه حالتی می‌گویید عشق؟ تا به حال احساسات عاشقانه را تجربه کرده‌اید؟
  فیلم در اوایل دهه‌ی ۵۰ ساخته شده است. تا به حال فیلمی در این حد قدیمی دیده بودید؟ فیلم چه تفاوت‌هایی با فیلم‌های امروزی داشت؟
  فضای شهر تهران با شهرهای امروزی چه تفاوت‌هایی داشت؟ سبک زندگی مردم چه تفاوت‌هایی داشت؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۵۴
  سال انتشار ۱۳۵۱