تروبل

(Trouble)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی سگی که صاحب خود را از دست داده، تجربه‌ی او در مواجهه با دنیای بیرون از خانه و تمرین دوستی و استقلال

سال: 2019
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تروبل که در تمام زندگی مورد حمایت صاحبش بوده، با بیرون رفتن از فضای امن خانه، تنهایی را تجربه می‌کند. تجربه‌ی تنهایی و مستقل شدن از محیط امن به او این امکان را می‌دهد که دوستانی صمیمی و همراه پیدا کند و لحظات خوش و اطمینان‌بخشی را در کنار آن‌ها بگذراند؛ تجربه‌هایی که می‌توانند برای کودکان همذات‌پندارانه باشند.
  ارتباط تروبل با صاحبش، الگویی از یک خانواده حامی، گرم و صمیمی است. تروبل در رفاه زیادی زندگی می‌کند و حتی در بیرون از خانه هم انتظار دارد بقیه، کارهای او را انجام دهند. اما به تدریج و بعد از آشنایی با زندگی‌های دیگر، دوستی و همدلی واقعی را تجربه می‌کند. رزی که با حرف‌های تروبل و دیدن زویی متحول شده، تصمیم می‌گیرد برای یافتن تروبل به زویی کمک کند. او و بقیه‌ی دوستان تروبل، با استفاده از توانایی‌های خود و همکاری با یکدیگر، موفق می‌شوند از تروبل در مقابل سنجاب‌ها دفاع کنند و او را نجات دهند.
  در چند صحنه، خط سینه‌ی شخصیت‌های زن پیداست که در بعضی از نسخه‌‌های دوبله تار شده است. موضوع ثروت عمه و نقشه‌ی برادرزاده برای به دست آوردن آن، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست.
  شخصیت‌های فیلم از واژه‌های توهین‌آمیزی چون احمق، خفه شو، مزخرف، روانی و خزعبل استفاده می‌کنند. لحن کلیر در مورد تروبل همراه با تهدید است. او نقشه دارد که بعد از به دست آوردن ثروت عمه‌اش، از دست تروبل خلاص شود. در دعوای سگ‌ها و سنجاب‌ها، دوستان تروبل که برای کمک به او آمده‌اند به او می‌گویند که «اومدیم اینا رو بزنیم بترکونیم».
  تروبل با گیر کردن در تنه‌ی درخت، سبب ریختن ذخیره‌ی بلوط سنجاب‌ها روی زمین می‌شود. سنجاب‌ها که به‌خاطر از دست دادن انبار زمستانه‌ی خود عصبانی‌اند، پس از آن دشمن تروبل می‌شوند و هر بار او را با حملات و کارهای خود می‌ترسانند. در فیلم موقعیت‌هایی از دعوای سنجاب‌ها با سگ‌ها وجود دارد. رهبر سنجاب‌ها، تروبل را اسیر می‌کند و با نگه داشتن سرش نزدیک پره‌های پنکه، همه را تهدید می‌کند که اگر به خواسته‌ی خود نرسد، تروبل پوست سر خود را از دست خواهد داد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  تروبل که یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است، به یاد سگی به نام لینوس ساخته شده و درباره‌ی سگی به نام تروبل است که با فوت صاحبش، مجبور می‌شود دنیای بیرون از خانه را تجربه کند. او که همیشه مورد حمایت و مراقبت بوده، در دنیای بیرون باید برای به دست آوردن غذا تلاش کند و با خطراتی که او را تهدید می‌کند مواجه شود. تروبل با سگ‌هایی آشنا می‌شود که آن‌ها هم صاحبان خود را از دست داده‌ یا طرد شده‌اند. آن‌ها نسبت به انسان‌ها بدبین‌اند و دیگر دوست ندارند زندگی قبلی خود را تجربه کنند. اما تروبل که همچنان به دوستی با انسا‌ن‌ها اعتقاد دارد، دختری به نام زویی را پیدا می‌کند. زویی با این‌که زندگی سختی دارد، از تروبل نگهداری می‌کند و علاقه‌اش هر روز به او بیشتر می‌شود. تجربه‌ی تروبل که در نهایت دوستان بسیاری پیدا می‌کند و زندگی خوبی را در کنار زویی تجربه می‌کند، برای کودکان نویدبخش و امیدوارکننده است. داستان فیلم درباره‌ی دوستی و ابراز محبت است و با پررنگ کردن موضوعاتی چون همدلی با دیگران، این پیام را به همراه دارد که دوستی و همدلی، قدرت و شجاعتِ تغییر شرایط و مواجهه با موقعیت‌های بحرانی را در انسان افزایش می‌دهد.
  در فیلم موقعیت‌هایی از تنهایی و سردرگمی تروبل وجود دارد. او که تا به حال زندگی در دنیای بیرون را تجربه نکرده، با خطراتی چون حمله‌ی سنجاب‌ها و گیر کردن در وسط خیابان و ماشین‌ها مواجه می‌شود. صحنه‌هایی از زدوخورد بین سگ‌ها و سنجاب‌ها نیز وجود دارد. رهبر سنجاب‌ها که از تروبل کینه به دل دارد، با نگه داشتن او نزدیک پنکه، همه را تهدید می‌کند که اگر به خواسته‌اش نرسد، تروبل پوست سرش را از دست خواهد داد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  تروبل سگ خوشبختی است که در خانه‌ای ویلایی با تمام امکاناتی که یک سگ می‌تواند آرزو کند، زندگی می‌کند؛ تا این‌که روزی خانم واندرووز، صاحب تروبل، فوت می‌کند. کلیر و نوربرت، برادرزاده‌های خانم واندرووز، دنبال به دست آوردن ثروت او هستند. خانم واندرووز وصیت کرده که راه رسیدن به ثروت او، داشتن رابطه‌ای خوب با تروبل است. از طرفی تروبل که اتفاقی همراه با کامیون وسایل از خانه خارج شده، وارد دنیای جدیدی از حوادث گوناگون می‌شود و دوستان جدیدی پیدا می‌کند. در این میان، دختری به نام زویی که آرزوی خواننده شدن دارد، تروبل را که سرگردان و آواره است به خانه می‌برد و به او محبت می‌کند. در نهایت، رابطه‌ی واقعی او با تروبل سبب می‌شود ثروت خانم واندووز به زویی برسد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما شخصیت تروبل بعد از تجربه‌ی دنیای بیرون خانه، تغییر کرد؟ چه تغییراتی در او دیدید؟
  فکر می‌کنید تصمیم رزی برای تجربه‌ی دوستی با انسان‌ها درست بوده است؟
  شما چطور احساسات خود را به کسانی که دوست‌شان دارید ابراز می‌کنید؟ تا به حال شده در ابراز احساسات خود احساس ناتوانی کنید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۸۷
  سال انتشار ۲۰۱۹