ترول‌های جعبه‌ای

(The Boxtrolls )

بررس متن: نامیه اصفهانیان

9+ 7 تا 9 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی پسربچه‌ای یتیم و ترول‌‌های طرد‌شده‌ای که او را بزرگ کرده‌اند و تلاش او و دوستش برای برقراری عدالت در حق ترول‌ها

سال انتشار: 2014

ترول‌های جعبه‌ای

(The Boxtrolls )
9+
7 تا 9 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی پسربچه‌ای یتیم و ترول‌‌های طرد‌شده‌ای که او را بزرگ کرده‌اند و تلاش او و دوستش برای برقراری عدالت در حق ترول‌ها

سال انتشار: 2014

بررس متن: نامیه اصفهانیان

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
تجربه‌ی هر دو کودک این داستان در جهان کودکان معنادار و برجسته است: تجربه‌ی تخم‌مرغ به عنوان کودکی که یتیم است و با خانواده‌ی دیگری زندگی می‌کند ولی آن‌ها را خیلی دوست دارد و خانواده‌ی خودش می‌داند، و تجربه‌ی وینی به عنوان کودکی که پدر بی‌توجهی دارد و آرزویش داشتن پدری است که از او حمایت کند ولی پدر هر بار او را نادیده می‌گیرد و تنها موضوع مورد علاقه‌اش پنیر است. رفتار مردم با ترول‌ها، طرد شدن‌شان از سوی جامعه و احساس بیگانگی با دیگران نیز در جهان کودکان همذات‌پندارانه است.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
ارزش‌هایی مثل شجاعت، مهربانی، پذیرش دیگران و قضاوت نکردن از روی ظاهر، در میان شخصیت‌های فیلم پررنگ است. تخم‌مرغ شجاع و وفادار است. او در مورد خانواده‌‌ی ترول‌های جعبه‌ای که بزرگش کرده‌اند، بسیار نگران است و برای نجات‌شان همه کاری می‎کند؛ حتی رفتارهای بی‌ادبانه‌ی او با آدم‌ها قابل درک است. ترول‌ها موجوداتی زیرک و مراقب‌اند که صلح‌جویی طبیعی‌شان آن‌ها را در خطر قرار می‎دهد، ولی یاد می‌گیرند که در صورت لزوم باید برای گرفتن حق خود مبارزه کنند. وینی با این‌که اول خودش را خیلی خاص می‌بیند، ولی به‌تدریج به تخم‌مرغ و ترول‌ها علاقه‌مند می‌شود و تصمیم می‌گیرد به آن‌ها کمک کند و سر این تصمیم می‌ایستد. پدر وینی یک لرد مشهور است که به نیازهای وینی توجه ندارد و فقط به پنیر اهمیت می‎دهد. او در انتهای فیلم به اشتباهاتش پی می‌برد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
فیلم از شبی ترسناک و طوفانی آغاز می‎شود که بچه‌ای در حال گریه کردن است و به نظر می‎آید ترول‎های جعبه‌ای او را دزدیده‌اند. بعداً مشخص می‌شود که اسنچر در کودکیِ تخم‌مرغ سعی داشته او را بدزدد. او پدر تخم‌مرغ را می‌دزدد و سال‌ها او را به صورت کله‌پا زندانی می‌کند. اسنچر می‌خواهد ترول‌های جعبه‌ای را بکشد. ترول‌های جعبه‌ای ابتدا ترسناک به نظر می‌رسند، اما به‌تدریج می‌فهمیم که دوست‌داشتنی‌اند. در یک صحنه به نظر می‌رسد ترول‎های جعبه‎ای زیر یک دستگاه بزرگ له شده و مرده‌اند. اسنچر در صحنه‌های پایانی سوار ماشین بسیار بزرگ و پر سر و صدایی شده که به همه چیز آسیب می‌زند. مادام فرو فرو برای تهییج مردم آهنگی در مورد کشتن می‎خواند. وینی در تخیلاتش تصور می‎کند اگر ترول‎های جعبه‎ای او را بگیرند آزارش می‎دهند. تخم‌مرغ با ترول‎ها حشرات زنده می‎خورد. صحنه‌های تعقیب و گریز و زدن و هل دادن در فیلم زیاد است.
گفتار نامناسب
گاهی واژه‌هایی مثل احمق استفاده می‌شود. بعضی کلمات و عبارات نامناسب و بزرگسالانه، مثل تکه‌های جنسی پدر وینی و دوستانش در مورد پنیر، در دوبله حذف شده‌اند.
محتوای بزرگسالانه
مادام فرو فرو آرایش زیادی دارد و لباس و اجرایش در نمایش اغواگرانه است. بعضی از گفتگوهای مردها در اتاق و در مورد پنیر، اشارات جنسی دارد. این اشارات در دوبله کمتر شده است. احساس و رفتار آن‌ها در ارتباط با پنیر، شبیه به رفتار افراد معتاد یا الکلی است. بیشتر این مردها جذب مادام فرو فرو شده‌اند. در صحنه‌های پایانی، ترول‎های جعبه‌ای برهنه‌اند و از پشت، باسن‌شان دیده می‌شود.
آنچه والدین باید بدانند

ترول‌های جعبه‌ای یک انیمیشن استاپ موشن سه‌بعدی است. داستان این فیلم که از رمانی به نام این‌جا هیولا باش، نوشته‌ی آلن اسنو اقتباس شده، درباره‌ی پسر یتیمی به نام تخم‌مرغ است که توسط ترول‌ها یا غول‌های جعبه‌ای بزرگ شده است. ترول‌های جعبه‌ای موجودات بامزه‌ای‌اند که زیرِ زمین زندگی می‌کنند و با جمع‌ کردن زباله‌ها، از آن‌ها در اختراعات‌شان استفاده می‌کنند ولی مردم شهر فکر می‌کنند آن‌ها هیولاهای ترسناکی‌اند که بچه‌ها را می‌دزدند. تخم‌مرغ و دوستش وینی با همکاری هم تلاش می‌کنند نظر مردم را نسبت به ترول‌ها تغییر دهند و آن‌ها را متوجه این موضوع کنند که ترول‌ها هم، با وجود ظاهر متفاوت‌شان، دوست‌داشتنی‌اند و خطری برای انسان‌ها ندارند. پیام اصلی این فیلم حول محور خطر قضاوت در مورد افراد بر اساس ظاهرشان است؛ این‌که ترول‌های جعبه‌ای شبیه هیولا هستند، به معنی بدجنس بودن‌شان نیست. فیلم همچنین بر این نکته تأکید می‌کند که باید روی پای خود بایستیم و از حق خود دفاع کنیم، نسبت به خانواده و دوستان‌مان احساس مسئولیت کنیم و اجازه ندهیم دیگران ما را تحقیر کنند. فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک زیادی دارد؛ از جمله دزدیدن، کشتن، زندانی و شکنجه کردن، و تعقیب و گریزهای فراوان. ظاهر و رفتارهای ترول‌ها هم ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد. همچنین، رفتارهای پدر وینی و مردان دیگر در ارتباط با پنیر شبیه رفتار افراد الکلی یا معتاد است و ارتباط‌شان با مادام فرو فرو همراه با اشارات جنسی و بزرگسالانه است. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات داستان را داشته باشند.

چکیده داستان

داستان درباره‌ی پسر یتیمی به نام تخم‌مرغ است که توسط ترول‌های جعبه‌ای بزرگ شده است. ترول‌های جعبه‌ای موجودات بامزه‌ای‌اند که زیرِ زمین زندگی می‌کنند و با جمع‌ کردن زباله‌ها، از آن‌ها در اختراعات‌شان استفاده می‌کنند ولی مردم شهر فکر می‌کنند ترول‌های جعبه‌ای هیولاهای ترسناکی‌اند که بچه‌ها و پنیرهای محبوب آن‌ها را می‌دزدند و می‌خواهند آن‌ها را از بین ببرند. هنگامی‌ که به شخصی به نام اسنچر، وعده‌ی رهبری شهر داده می‌شود، به شرطی که ترول‌های جعبه‌ای را نابود کند، تخم‌مرغ مجبور است برای نجات آن‌ها به روی زمین برود. او با دختری به نام وینی آشنا می‌شود و با کمک یکدیگر سعی می‌کنند نابودگرهای شیطانی را متوقف و ترول‌های جعبه‌ای را نجات دهند و همچنین مردم شهر را متقاعد کنند که ترول‌ها واقعاً موجودات خوبی‌اند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

ترول‎های جعبه‌ای چه اجتماعی هستند؟ چه ویژگی‌هایی دارند؟ تفاوت‌ها و شباهت‌هایشان با بقیه چیست؟ چرا مردم از آن‌ها می‌ترسند؟ زیردستان اسنچر با خودشان در تقلا هستند که آیا افراد خوبی‌اند یا نه؛ زیرا از فرد بدجنسی پیروی می‌کنند و به دیگران صدمه می‌‎زنند. نظر شما چیست؟ آیا همیشه تشخیص درست و غلط آسان است؟ پیروی کردن از دستورات نادرست، ما را هم در انجام آن‌ها شریک می‌کند؟ وینی در مورد کارهایی که پدرها باید انجام دهند صحبت می‌‎کند ولی پدرش بیشترِ آن‌ها را انجام نمی‎دهد. به نظر شما پدر خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 96
سال انتشار 2014