ترول

(TROLL)
thumbnail
۱۶ سال به بالا
۱۴ تا ۱۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی ماجراجویانه از حضور غولی افسانه‌ای در پایتخت کشور نروژ و تلاش دفتر نخست‌وزیری و پروفسوری دیرینه‌شناس برای شناسایی و نابودی او

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  نورا با همه‌ی وجود به کارش ایمان دارد. او همه‌ی تلاشش را می‌کند که غول زنده بماند. مشخص می‌شود پدر نورا، که کسی حرف‌هایش را باور نمی‌کرد و طرد شده بود، حق داشته است. رابطه‌ی نورا و پدرش خوب می‌شود. کریس و آندریاس از هیچ تلاشی برای کمک به نورا دریغ نمی‌کنند. سیگرید هم در دفتر نخست‌وزیری تن به خطر می‌دهد و با هک کامپیوتر ارتش، مانع از نابودی پایتخت می‌شود.
  در یک موقعیت نوشیدن مشروبات الکلی دیده می‌شود.
  در فیلم از واژه‌ها و جمله‌های توهین‌آمیزی مثل برن گم بشن، گور باباش، ارواح خیکشون و... استفاده شده است.
  مخاطب با تماشای این فیلم می‌تواند با اسطوره‌ها و افسانه‌ها آشنا شود و به مطالعه‌ی اسطوره‌های ایران و جهان علاقه‌مند شود.
  زمانی که نورا و پدرش مشغول صخره‌نوردی هستند، چیزی نمانده است نورا سقوط کند. موقعیتی که کارگرها مشغول حفاری در کوه هستند، ناگهان کوه ریزش می‌کند و جمعی از افراد زیر آوار می‌مانند. وقتی نورا و پدرش دنبال ردی از غول هستند، ناگهان ظاهر می‌شود و سعی می‌کند آن‌ها را بگیرد. زمانی که تیم اعزامی نخست‌وزیر برای کشتن غول راهی جنگل می‌شوند، غول یکی از سربازهای مسیحی را که زخمی شده بود، از روی زمین برمی‌دارد و می‌خورد. لحظه‌ای که ارتشی‌ها به غول شلیک می‌کنند، غول صورتش را می‌چرخاند و ناخواسته بدنش با پدر نورا برخورد می‌کند. پدر نورا پرت می‌شود و می‌میرد. زمانی که تیم نورا با ناقوس‌ها دور سر غول می‌چرخند، غول هلیکوپترها را با دستش می‌گیرد و پرت می‌کند و باعث آتش‌سوزی جنگل می‌شود. در یکی از موقعیت‌ها چیزی نمانده یکی از هیلکوپترها روی سر پسر کوچکی سقوط کند. در تعقیب و گریز پایانی فیلم بارها جان نورا در خطر می‌افتد. زمانی که نور خورشید به غول تابیده می‌شود، می‌سوزد و می‌میرد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم ترول محصول 2022 و ماجرای غولی افسانه‌ای است که برای برگشتن به خانه‌ی پدرانش از دل کوه‌ها بیرون می‌آید و به سمت اسلو، پایتخت نروژ حرکت می‌کند. نورا که پروفسور دیرینه‌شناسی است، باید او را شناسایی کند و راه‌حلی برای از بین بردن او ارائه بدهد. در این فیلم مفاهیمی چون باور داشتن به افسانه‌ها و اسطوره‌ها و با چشم دل دیدن پررنگ شده است. رابطه‌ی نورا و پدرش چندان خوب نیست، ولی حضور این غول باعث می‌شود نورا متوجه شود در مورد پدرش اشتباه می‌کرده است. تلاش گروهی نورا و تیمش باعث می‌شود دفتر نخست‌وزیری پایتخت را منفجر نکنند.
  در این فیلم موقعیت‌های ترسناکی وجود دارد و با این‌که غول شخصیتی واقعی نیست، ممکن است باعث ترس و آزار کودکان کوچک‌تر شود. غول با پا گذاشتن روی پل‌ها و آدم‌ها و خانه‌ها باعث مرگ و ویرانی می‌شود. او با حرکت دست می‌تواند هلیکوپترها را از بالا به پایین پرت کند. پدر نورا ناخواسته به دست غول کشته می‌شود و خود نورا هم تا پای مرگ می‌رود. در نهایت غول با تابش نور خورشید می‌سوزد و از بین می‌رود.

  چکیده داستان

  نورا پروفسورِ دیرینه‌شناسی است. او مشغول کشف جدیدش است که از دفتر نخست‌وزیری سراغش می‌روند تا موجود عجیب و بزرگی را شناسایی کند که از دل کوه‌های دووره بیدار شده و دارد خودش را به پایتخت نروژ نزدیک می‌کند. این موجود موجب تخریب و ویرانی‌های زیادی شده و تعدادی انسان را کشته است. نورا سراغ پدرش می‌رود که در مورد اسطوره‌ها و داستان‌های عامیانه اطلاعات زیادی دارد. پدرش با دیدن آن موجود می‌گوید او غولی اسطوره‌ای است و همان موقع به طور اتفاقی به دست غول کشته می‌شود. تلاش‌های نورا برای از بین بردن غول نتیجه نمی‌دهد. دفتر نخست‌وزیری تصمیم می‌گیرد با استفاده‌ از موشک‌هایی که هنوز تأییدیه نگرفته‌اند، غول را نابود کند. پایتخت تخلیه می‌شود، ولی نورا با نشانی‌هایی که پدرش داده وارد قصری می‌شود که محل زندگی غول‌ها بوده است. و متوجه می‌شود این غول بازمانده‌ی آخرین غول‌هاست و بقیه‌ی آن‌ها به دست انسان‌ها و با حفر مترو نابود شده‌اند. غول تصمیم گرفته بود به خانه‌ی نیاکانش برگردد، و تلاش نورا برای نجات جان او فایده‌ای نمی‌کند و با تابش نور خورشید، غول از بین می‌رود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا با اسطوره‌ها و افسانه‌های ایران آشنا هستید؟
  به نظرتان اسطوره‌های ایران و دنیا چه شباهت‌هایی با هم دارند؟
  فکر می‌کنید چرا نورا می‌خواست غول را نجات بدهد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Roar Uthaug
  رتبه MPAA TV-۱۴
  مدت زمان ۱۰۱
  کشور سازنده نروژ
  استودیو Motion Blur Films
  بازیگران آنکه فون در لیپه، کیم فلک، ماری ویلمان
  سال انتشار ۲۰۲۲