تصمیم کبری

thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی درام درباره‌ی یک دختربچه‌ی ایلیاتی و اجبار او به ترک ایل و تعلقاتش و تلاش و پشتکارش برای بازگشت به ایل با کمک‌ها و حمایت‌های معلم مدرسه

سال: 1387
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کبری دختربچه‌ای تنهاست، در جایی که زندگی می‌کند احساس غریبی می‌کند، بعد با شهربانو دوست می‌شود و با خانم معلم که مثل مادرش می‌ماند ارتباط برقرار می‌کند. این موضوعات می‌توانند برای کودکان همذات‌پندارانه باشند.
  کبری با وجود این‌که زیاد حرف نمی‌زند و ارتباط برقرار نمی‌کند اما خواست روشنی دارد و برای رسیدن به خواسته‌اش دست از تلاش برنمی‌دارد. خانم معلم با وجود این‌که از کار در مدرسه ناراضی است، بچه‌ها را دوست دارد و کارش را مسئولانه انجام می‌دهد. او نسبت به کبری مهربان و حمایت‌کننده است و به او کمک می‌کند بر احساس غربتش در روستا غلبه کند، با دیگران ارتباط برقرار کند و به خواندن و نوشتن علاقه‌مند شود.
  در چندین موقعیت بی‌بی با لحن تند و خشنی با کبری صحبت می‌کند. لهجه‌ی اهالی روستا ممکن است برای کودکان نامفهوم باشد.
  فیلم به زندگی عشایر، آداب و رسوم، لباس پوشیدن، حرف زدن و نیز به فضای زندگی روستایی می‌پردازد.
  اجبار کبری به ترک ایل و تعلقاتش در آن‌جا ممکن است کودکان را ناراحت کند؛ همچنین این موضوع که او مادر و پدر ندارد و تنهاست. زندگی غمگین کبری در روستا، عصبانیت‌های بی‌بی از دست کبری و شهربانو و دعواهای گاه و بیگاه با آن‌ها، کتک‌کاری کبری و شهربانو، گریه‌های خانم معلم برای برگشتن به شهر و ناراحتی‌اش از ماندن در روستا هم می‌توانند برای بعضی از کودکان ناخوشایند و ترسناک باشند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم داستان دختربچه‌ای ایلیاتی به نام کبری است که با مادربزرگش در ایل زندگی می‌کند. روزی پیرزنی به محل زندگی‌ کبری می‌آید و از مادربزرگش می‌خواهد کبری را با او به روستا بفرستد. کبری از این تصمیم راضی نیست و زندگی در روستا برایش غریب و ناخوشایند است. او از همان بدو ورود به روستا در تلاش است به ایل برگردد. کبری در روستا با دیگران ارتباط برقرار نمی‌کند و همیشه غمگین است اما خانم معلم روستا حال کبری را می‌فهمد و با او دوستانه رفتار می‌کند. کبری به تدریج به او اعتماد می‌کند و با او حرف می‌زند. زمانی که کبری علت اقدام بی‌بی برای آوردنش به روستا را می‌فهمد، باید تصمیم بزرگی بگیرد؛ این‌که در روستا کنار بی‌بی بماند یا به جایی که به آن احساس تعلق می‌کند، یعنی پیش عشایر، برگردد. جسارت کبری در تصمیم‌گیری و حمایت‌های خانم معلم و دختری به نام شهربانو از او، در سراسر فیلم چشم‌گیر و تأثیرگذار است.
  فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک زیادی ندارد. موضوع اجبار کبری به ترک ایل و تعلقاتش در آن‌جا و نیز این موضوع که او مادر و پدر ندارد و تنهاست، ممکن است کودکان را ناراحت کند. در چند صحنه هم کتک‌کاری و دعوا مشاهده می‌شود. در کنار این‌ها، لهجه‌ی اهالی روستا ممکن است برای کوچک‌ترها نامفهوم باشد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۱۱ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۱ تا ۱۳ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات و گفتگوهای غیر قابل درک فیلم و نیز فضا و زندگی عشایر را داشته باشند.

  چکیده داستان

  فیلم تصمیم کبری داستان دختربچه‌ای به اسم کبری است که در یک ایل عشایری زندگی می‌کند. یک روز پیرزنی به اسم بی‌بی به محل زندگی‌ آن‌ها می‌آید و با مادربزرگ کبری صحبت می‌کند. او سعی می‌کند مادربزرگ را قانع کند که کبری را به روستای خودشان ببرد تا کبری بتواند به مدرسه برود و زندگی بهتری داشته باشد. اما دلیل او برای این کار، چیز دیگری است. در نهایت مادربزرگ راضی می‌شود اما وقتی کبری این موضوع را می‌فهمد ناراحت می‌شود، ولی مجبور است با بی‌بی برود. او در روستا غمگین است و دلش می‌خواهد به ایل برگردد. سرانجام کبری می‌فهمد دلیل آمدنش به روستا چه بوده و با تلاش‌های خانم معلم روستا موفق می‌شود در مورد ماندن در روستا یا برگشتن به ایل تصمیم بگیرد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما کبری باید پیش مادربزرگ واقعی‌اش می‌ماند یا برمی‌گشت پیش کسی که فکر می‌کرد مادربزرگش بوده؟
  داستان تصمیم کبری در کتاب فارسی قدیم را شنیده‌اید؟ به نظرتان شباهت این داستان با آن در چیست؟ چرا نویسنده اسم این فیلم را هم تصمیم کبری گذاشته؟
  زندگی در ایل و روستا چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با زندگی شما دارند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۸۱
  سال انتشار ۱۳۸۷