تعطیلات تابستانی

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی درام درباره‌ی جابه‌جایی یک دانش‌آموز درس‌خوان با یک دانش‌آموز بازیگوش و تجربه‌ی او از خودشناسی و شکوفایی

سال: 1374
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دغدغه‌ی کودکان در فیلم برای موفقیت، درس خواندن، نمره گرفتن و اشتیاق برای اردوی علمی، برای کودکان معنادار است. آن‌ها دوستی، پیروزی و شکست، ناامیدی و امیدواری را تجربه می‌کنند، در موقعیت‌هایی تحقیر می‌شوند و مورد حمایت یا غضب والدین قرار می‌گیرند اما در نهایت به شناخت بهتری از خود می‌رسند.
  امین با همه مهربان است، از هر فرصتی برای یادگیری استفاده می‌کند و در هر موقعیتی تلاش می‌کند. او متوجه اشتباه برادرش هست اما او را تشویق می‌کند تا از موقعیتی که پیش آمده برای پیشرفت استفاده کند و شایستگی‌هایش را نشان دهد. بچه‌های همکلاسی با هم همکاری می‌کنند و رازدار یکدیگرند؛ اگرچه رقیب درسی‌اند. رامین متوجه اشتباهش می‌شود و پشیمان است؛ بعضی از بزرگ‌ترها او را درک می‌کنند و به او فرصت می‌دهند تا خودش را نشان دهد.
  استاد مکانیکی از عبارت‌هایی نظیر بی‌خاصیت، گیج، ملنگ، چه غلطی می‌کردی و زهرمار برای تحقیر شاگردش استفاده می‌کند. او چند بار با امین هم بد صحبت می‌کند و او را تهدید به تنبیه می‌کند. یکی از مکانیک‌ها از لفظ لاتی «کرتیم» استفاده می‌کند اما مکانیک دیگر به او تذکر می‌دهد که درست حرف بزند. شخصیت کودک داستان اصطلاحاتی نظیر صفای شما، بزن قدش، را یاد گرفته و به کار می‌برد. در موارد متعدد، هم بچه‌ها و هم بزرگ‌ترها اشتباهات یکدیگر را مسخره می‌کنند.
  امین و رامین در سالن تفریحی مورد زورگیری افراد ناشناس قرار می‌گیرند. بچه‌ها یک بار با هم دعوا می‌کنند و یکی از آن‌ها موقع فرار به داخل چاه می‌افتد؛ هرچند آسیب جدی‌ای نمی‌بیند و ظاهراً فقط یک زخم برداشته است. در یک صحنه هم بزرگ‌ترها بعد از تصادف ماشین‌ها با هم دعوا می‌کنند. استاد جمال و شاگردش ذبیح، به امین سیلی و پس‌گردنی می‌زنند اما در نهایت متوجه اشتباه‌شان می‌شوند. امین از شدت خستگی در تعمیرگاه از حال می‌رود و بیمار می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  تعطیلات تابستانی فیلمی سینمایی در مورد ماجرای دو برادر دوقلوی همسان به نام‌های امین و رامین است که یکی درسخوان و دیگری بازیگوش است. روزی که کارنامه‌ها را از مدرسه می‌گیرند، رامین اسم‌های روی کارنامه‌ها را عوض می‌کند تا به جای امین به اردوی علمی برود و امین به جای او برای کار به مکانیکی فرستاده شود. امین که متوجه موضوع شده، با او همراه می‌شود و او را تشویق می‌کند تا از فرصت پیش‌ آمده برای نشان دادن توانایی‌هایش استفاده کند. از سوی دیگر، امین که در هر موقعیتی آماده‌ی یادگیری است، با علم و دانایی‌اش باعث پیشرفت تعمیرگاه مکانیکی می‌شود. کم‌کم رامین هم متوجه اشتباهش می‌شود و احساس پشیمانی می‌کند اما معلمش او را دلداری می‌دهد و به او فرصت می‌دهد تا توانایی‌هایش را نشان دهد. دغدغه‌ی شخصیت‌های کودک برای درس و موفقیت و احساسات و تجربه‌های آن‌ها از دوستی، پیروزی و شکست، ناامیدی و امیدواری و تعامل آن‌ها با خانواده و معلمان برای کودکان معنادار است و فیلم با قرار دادن کودک بازیگوش در جایگاه کودک درسخوان، تأکید می‌کند هر کدام از بچه‌ها توانایی‌های منحصر به فردی دارند که اگر شرایط مناسب برایشان فراهم شود شکوفا می‌شوند.
  فیلم صحنه‌ی خشن و ترسناک چندانی ندارد؛ چند صحنه از دعوای بچه‌ها و بزرگ‌ترها وجود دارد و یکی از بچه‌ها به داخل چاه می‌افتد، هرچند آسیب جدی‌ای نمی‌بیند. همچنین، امین در مکانیکی از بزرگ‌ترها سیلی و پس‌گردنی می‌خورد، اما آن‌ها بعداً متوجه اشتباه‌شان می‌شوند. استادکار تعمیرگاه از ناسزاهایی برای تحقیر شاگردانش استفاده می‌کند و استادکاران دیگر نیز از عبارت‌های لاتی در تعارفات خود استفاده می‌کنند که ممکن است برای بچه‌های کوچک‌تر جذاب باشد. هرچند شخصیت‌ها چند بار به هم تذکر می‌دهند که درست حرف بزنند اما در نهایت خود شخصیت اصلی داستان، یعنی امین، آن‌ها را به کار می‌برد. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه با والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد نگرانی‌هایشان یا رفتارهای نامناسب شخصیت‌ها با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  رامین و امین دو برادر دوقلوی همسان‌اند؛ امین درسخوان و شاگرد اول مدرسه است ولی در مقابل، رامین هر سال تجدیدی می‌آورد و تابستان به شاگردی مکانیکی فرستاده می‌شود. امسال، پدر تهدید کرده که رامین اگر باز هم تجدید شود، برای همیشه باید در مکانیکی کار کند. روز گرفتن کارنامه، رامین اسم‌هایشان را روی کارنامه‌ها عوض می‌کند تا خودش به اردوی مدرسه برود و امین به جای او به مکانیکی فرستاده شود. امین که به موضوع پی برده، هم به رامین کمک می‌کند تا در رقابت‌های آموزشی اردوگاه موفق شود، هم به استاد مکانیکی کمک می‌کند کیفیت خدماتش را ارتقا دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  رامین از این فرصتی که در اختیارش بود چه چیزهایی یاد گرفت؟ آیا همه استعدادها و توانایی‌های یکسانی دارند؟ اگر یکی در زمینه‌ای چندان موفق نباشد، آیا می‌توان نتیجه گرفت در هیچ زمینه‌ای موفق نخواهد بود؟
  شما رفتار کدام ‌یک از بزرگ‌ترها در برابر اشتباه رامین را بیشتر می‌پسندید؟ اگر شما جای آن‌ها بودید، چکار می‌کردید؟
  آیا می‌دانید ضرب‌المثل «من می‌گم نره، تو می‌گه بدوش» به چه معناست و چه موقع به کار می‌رود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۹۰
  سال انتشار ۱۳۷۴