تلفن آقای هریگان

(Mr. Harrigan's Phone)
thumbnail
۱۷ سال به بالا
۱۵ تا ۱۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی سینمایی درباره‌ی راز رابطه‌ی پسر نوجوان با تلفن همراه فردی میان‌سال پس از مرگش، همراه با مضامینی چون شجاعت و دوستی

سال: 2022
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کریگ در کودکی مادر خود را از دست داده است و به همراه پدرش زندگی می‌کند. پدر در نبود مادر احساس پوچی و ناامیدی می‌کند، ولی با این حال در تمامی لحظات حامی کریگ است و آن‌ها رابطه‌ای صمیمی با یکدیگر دارند. با گذشت زمان، کریگ همچنان به این موضوع فکر می‌کند که برای جلوگیری از مرگ مادرش چه راهی وجود داشته که او انجام نداده است. او سال‌های زیادی با آقای هریگان همکاری می‌کند، از خواندن کتاب‌های متنوع لذت می‌برد و غرق در دنیای متفاوت او می‌شود. مرگ آقای هریگان، کریگ را وارد سوگ بزرگی می‌کند و با از دست دادن دوست صمیمی‌اش دل‌شکسته می‌شود. کریگ در دبیرستان مورد قلدری کنی قرار می‌گیرد و در نبود آقای هریگان این موضوع برای او سخت‌تر می‌شود. دریافت پیام‌های متعدد از طرف آقای هریگان، کریگ را می‌ترساند و مرگ انتقام‌جویانه‌ی افراد مختلف احساس دلهره و نگرانی زیادی را به کریگ تحمیل می‌کند. حمایت‌های مالی آقای هریگان باعث می‌شود کریگ بتواند وارد دانشگاه‌های معتبر شود.
  کریگ با وجود اختلاف سنی بسیار زیاد، با آقای هریگان رابطه‌ی دوستانه‌ای دارد و تجربه‌ی دوستی با فردی میان‌سال مهارت‌های تصمیم‌گیری و حل مسئله را در او تقویت می‌کند. معلم کریگ در دبیرستان در مقابل قلدری‌ها از کریگ حمایت می‌کند و با صحبت در مورد تجربه‌های تلخ، با او همدلی می‌کند. کریگ شجاع، جسور و ماجراجوست و تلاش می‌کند تا راز موبایل آقای هریگان را بفهمد و جلوی انتقام‌جویی‌های او را بگیرد.
  کریگ در داستان با یکی از دخترهای دبیرستان رابطه‌ی احساسی برقرار می‌کند. او در نوجوانی درباره‌ی موهبت‌های خودکشی با هریگان صحبت می‌کند. کریگ با شنیدن خبر مرگ افراد ترس زیادی را تجربه می‌کند و تصمیم به خودکشی می‌گیرد.
  عبارت‌هایی چون دخترهای سال آخر مثل مار افعی وحشی‌اند، من زیاد از آدم‌ها خوشم نمیاد و گمشو اون ور شیطان در فیلم وجود دارد.
  داستان فیلم درباره‌ی دنیای ارتباطات، تأثیرات تلفن همراه و دریافت اطلاعات است. در فیلم رمان‌های متعددی که کریگ برای آقای هریگان می‌خواند، معرفی می‌شود. همچنین مضامینی چون دوستی، ارتباط مؤثر با افراد میان‌سال، حل مسئله و همدلی در فیلم نمایش داده می‌شود.
  در فیلم صحنه‌هایی از ترس و خشونت وجود دارد. کریگ در کودکی از باغبان خانه‌ی هریگان می‌ترسد و به سرعت از او فاصله می‌گیرد. کریگ با جستجو در اینترنت خبر خودکشی فردی را می‌خواند. پدر کریگ به او می‌گوید با انجام برخی از فعالیت‌ها تن مادرت را در گور می‌لرزانی، کریگ با شنیدن این عبارت می‌ترسد و به پرس‌وجو درباره‌ی این عبارت می‌پردازد. در دبیرستان دانش آموزان برای کریگ قلدری می‌کنند، او را می‌زنند، او را مجبور می‌کنند کفش‌هایشان را واکس بزند و تلفن همراه او را برای دقایقی از او می‌گیرند. هریگان به کریگ یاد می‌دهد که اگر در زندگی واقعی کسی از تو سوءاستفاده کرد با خشونت جواب او را بده. کریگ جنازه‌ی هریگان را در اتاق پیدا می‌کند. جنازه‌ی هریگان در نماهای واضحی درون تابوت نمایش داده می‌شود. کریگ با دریافت پیام از هریگان می‌ترسد و به قبرستان رفته و به صدای درون قبر هریگان گوش می‌دهد. یکی از دانش آموزان به دلیل فروش مواد مخدر از مدرسه اخراج می‌شود. زدوخوردهای زیادی بین دانش آموزان رخ می‌دهد. دو تن از شخصیت‌های داستان توسط یک راننده‌ای مست کشته می‌شوند. یکی از دانش آموزان با افتادن از پنجره‌ی خانه فوت می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم تلفن آقای هریگان، براساس رمانی به همین نام و اثر استیون کینگ، از مجموعه‌ی If It Bleeds، ساخته‌شده است. داستان درباره‌ی پسر کوچکی به نام کریگ است که به استخدام هریگان درمی‌آید و سه روز در هفته برای او کتاب می‌خواند. کریگ از گذراندن وقت با هریگان لذت می‌برد و خواندن کتاب‌های متعدد او را غرق شگفتی می‌کند. با مرگ هریگان کریگ دل‌شکسته و غمگین می‌شود و در مراسم خاک‌سپاری موبایل آقای هریگان را درون تابوت او می‌گذارد. کریگ برای دردودل کردن به موبایل آقای هریگان پیام می‌دهد، اما در کمال تعجب پیام‌های او پاسخ داده می‌شوند. کریگ در پیام‌هایش از افرادی که او را اذیت می‌کنند سخن می‌گوید و این افراد بلافاصله به طرز عجیبی می‌میرند. کریگ برای پایان دادن به انتقام‌جویی‌ها بر سر قبر هریگان می‌رود و از او برای همیشه خداحافظی می‌کند. او که در ابتدا قصد خودکشی داشت با پرتاب تلفن همراه خود به داخل یک دریاچه به ارتباط خود و هریگان پایان می‌دهد. کریگ در داستان رابطه‌ی دوستانه‌ای با هریگان سالمند می‌سازد، از گذران وقت با او لذت می‌برد و هریگان حامی اوست. کریگ نوجوانی شجاع، جسور و هدفمند است. او مصرانه به دنبال دلیل اتفاقات اطرافش می‌گردد و انتقام‌جویی‌های هریگان را ظالمانه می‌داند. با معرفی کتاب‌های مختلف در داستان، نوجوانان به مطالعه‌ی آن‌ها تشویق می‌شوند.
  در طول فیلم صحنه‌های ترس و خشونت زیادی وجود دارد؛ موضوع فیلم حول محور ارتباط با دنیای مردگان است. صحنه‌های زیادی از داستان به نمایش جنازه‌ی افراد، مراسم خاک‌سپاری و کنجکاوی درباره‌ی جنازه‌های درون قبر می‌پردازد. کریگ در مدرسه مورد قلدری قرار می‌گیرد، زدوخوردهای فیزیکی بین دانش آموزان اتفاق می‌افتد، یکی از دانش آموزان از پنجره به پایین پرت شده و می‌میرد، افرادی توسط راننده‌ی مست کشته می‌شوند و کریگ تصمیم به خودکشی می‌گیرد. تماشای این فیلم برای نوجوانان کوچک‌تر از 15 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوانان 15 تا 17 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در سال 2003، کریگ پس از مرگ مادرش توسط جان هریگان استخدام می‌شود تا سه بار در هفته برای او کتاب بخواند. در این مدت کریگ و هریگان با هم صمیمی می‌شوند. کریگ در کریسمس از طرف پدرش موبایلی هدیه می‌گیرد و پس از برنده شدن در بلیت بخت آزمایی، یک موبایل هم برای آقای هریگان می‌خرد. بعد از مدتی هریگان از دنیا می‌رود و کریگ بسیار دل‌شکسته می‌شود. در مراسم تشییع جنازه، کریگ تلفن هریگان را مخفیانه درون تابوت می‌گذارد. کریگ از روی دل‌تنگی به موبایل آقای هریگان پیام می‌دهد و صبح روز بعد، کریگ متوجه می‌شود که هریگان پیامی عجیب‌وغریب برای او ارسال کرده است. در طول داستان کریگ از جانب افرادی مانند کنی و ویتمور مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرد و با گوشی قدیمی خود با آقای هریگان دردودل می‌کند و به طرز عجیب و خشنی فردای همان روز جنازه‌ی افراد پیدا می‌شود. کریگ با فهمیدن ارتباط مرگ افراد با هریگان آشفته می‌شود و به رفتن سر قبر او تصمیم می‌گیرد دیگر با او ارتباطی نداشته باشد. کریگ تصمیم به خودکشی می‌گیرد، اما در نهایت موبایل قدیمی خود را به داخل دریاچه‌ای پرت می‌کند و رابطه‌ی او و آقای هریگان برای همیشه قطع می‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فواید استفاده از تلفن همراه برای آقای هریگان چه بود؟
  به نظر شما ارتباطات با اختراع تلفن همراه چه تغییری کرده‌اند؟
  اگر شما به‌جای کریگ بودید چه رفتاری را برای مقابله با قلدری در مدرسه انتخاب می‌کردید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Lee Hancock
  رتبه MPAA PG-۱۳
  مدت زمان ۱۰۴
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو Ryan Murphy Productions، Blumhouse Productions
  بازیگران جیدن مارتل، دونالد ساترلند، کربی هوول باپتست
  سال انتشار ۲۰۲۲