تل‌ماسه dune

(Dune)
thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۳ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی فانتزی درباره‌ی شخصیتی برگزیده و ماموریت او برای نجات جهان و آماده شدن او برای آغاز جنگی مقدس در سراسر جهان

سال: 2021
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  فضای آخرالزمانی فیلم، موضوعاتی مثل برگزیده بودن پل و تلاش او و خاندانش برای نجات جهان از شر ظلم می‌تواند برای نوجوانان معنادار و قابل ارتباط باشد.
  گاهی شخصیت‌های مرد با بالاتنه‌ی برهنه نمایش داده می‌شوند. لتو را در بارگاه بارون، لخت روی صندلی نشانده‌اند. هارکونن‌ها می‌خواهند جسیکا را زنده نگه دارند تا به او تجاوز کنند. موضوعاتی مثل نجات جهان، برگزیده بودن و جنگ مقدس، موضوعاتی سنگین و بزرگسالانه‌اند که به دنیای کودکان ارتباطی ندارند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: بی‌ادب، چه کوفتیه، لعنت، برید به درک، آشغال، خفه شو و احمق. لحن خشن و تهدیدآمیز هم به کار رفته است.
  فضای فیلم پر از اتفاقات جادویی و روش‌های عجیب برای آسیب‌زدن‌ به یکدیگر است. در طول فیلم افراد در حال زد و خورد و زخمی کردن و سر بریدن و کشتن یکدیگرند و خون و خون‌ریزی نمایش داده می‌شود. مادر روحانی پل را مجبور می‌کند دستش را در جعبه‌ای قرار دهد و درد بسیاری را تحمل کند وگرنه با سوزن سمی او را می‌کشد. جاسوسی قصد دارد پل را بکشد و بعدا جسد خودش لای دیوار پیدا می‌شود. پل در خواب می‌بیند که زنی به او خنجر می‌زند. زنی در کاخ لتو خنجر خورده و خود لتو هم با دارتی سمی مسموم می‌شود. افرادی لتو را دستگیر می‌کنند و لتو با دندان سمی‌اش همه‌ی آن‌ها را از بین می‌برد. انفجار و آتش‌سوزی و شلیک بمب بارها اتفاق می‌افتد. نبرد تن به تن و چاقو زدن به بدن یکدیگر هم زیاد رخ می‌دهد. پل و مادرش دستگیر و تهدید به مرگ می‌شوند. پل را کتک می‌زنند. گلوی دکتر یوئه را می‌برند. در صحرا آدم‌ها به زمین فرو می‌روند. موجودی غول‌پیکر از زمین بیرون می‌آید. فرمن‌ها با پل و مادرش درگیر می‌شوند. یکی از آن‌ها با پل مبارزه می‌کند و پل او را می‌کشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم سینمایی قسمت اول از مجموعه‌ی دو قسمتی تل‌ماسه است که با اقتباس از رمانی با همین نام، نوشته‌ی فرنک هربرت ساخته شده است. داستان آخرالزمانی فیلم مربوط به آینده‌ای دور است که در آن، خاندان آتریدس، فرمانروای سیاره‌ی کالادان، توسط امپراتوری که آن‌ها را تهدیدی برای خود می‌داند، ترغیب می‌شوند تا علیه خاندان هارکونن که فرمانروای سیاره‌ی آراکیس هستند، وارد جنگ شوند و با این کار، خودشان را به نابودی بدهند. آراکیس منبع ادویه‌ای روانگردان است که بسیار ارزشمند به حساب می‌آید و هر خاندانی که استخراج آن را در اختیار داشته باشد، قدرتمند می‌شود. طی درگیری بین دو خاندان، لتو که دوک کالادان است، مسموم و دستگیر می‌شود و پل که پسر جوان خانواده است، همراه مادرش فرار می‌کند. والدین پل معتقدند او برگزیده‌ای است که قرار است جهان را نجات بدهد و پل هم که با رؤیاهای روشن‌اش درباره‌ی آینده، این باور را پذیرفته، تصمیم می‌گیرد با پیوستن به یک قبیله از جنگجویانی که در صحرایی در آراکیس زندگی می‌کنند، خودش را برای جنگی که قرار است با نام او در جهان گسترده شود آماده کند. فیلم از زبان مادر پل توضیح می‌دهد که فرد برگزیده، با هدفی از پیش مشخص متولد شده و ذهنی آن‌قدر قوی دارد که می‌تواند بین فضا و زمان پل بزند. به نظر می‌رسد شخصیت برگزیده‌ی مورد نظر داستان، شباهت زیادی به امام زمان در تشیع دارد؛ به خصوص این‌که در جایی از فیلم به اسم مهدی هم اشاره می‌شود.
  فیلم پر از صحنه‌ها و موقعیت‌های زد و خورد، خنجر زدن به یکدیگر، سر بریدن، پاره کردن گلو و کشتن است و خون و خون‌ریزی هم نمایش داده می‌شود. انفجار و آتش‌سوزی و پرتاب گلوله‌های آتشین به سمت دشمن هم بارها اتفاق می‌افتد. شخصیت‌ها علیه هم دسیسه می‌کنند و برای مرگ هم نقشه می‌کشند. موضوع برگزیده بودن پل و باور خود او به این‌که انسانی متمایز از دیگران است و به خاطر این تمایز حق دارد تصمیماتی خودسرانه برای مردم و جهان بگیرد، آموزه‌ی مناسبی برای کودکان و نوجوانان نیست و می‌تواند منجر به شکل‌گیری باورهایی خرافی در آن‌ها شود. فضای آخرالزمانی فیلم و موضوعاتی مثل نجات جهان و جنگ مقدس، فضا و موضوعاتی سنگین و بزرگسالانه‌اند که به دنیای کودکان ارتباطی ندارند؛ هرچند می‌توانند برای نوجوانان معنادار باشند. تماشای این فیلم برای کودکان و نوجوانان کوچک‌تر از ۱۳ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  دوک لتو از خاندان آتریدس و فرمانروای سیاره‌ی کالادان، توسط امپراتور منصوب می‌شود تا جانشین خاندان هارکونن در سیاره‌ی آراکیس شود که یک سیاره‌ی بیابانی خشک و تنها منبع ادویه‌ای روانگردان به نام اسپایس است که ادویه‌ای بسیار ارزشمند به حساب می‌آید. لتو تصمیم می‌گیرد با فرمن‌ها که جنگجویانی در آراکیس هستند متحد شود و با کمک آن‌ها بر خاندان هارکونن پیروز شود. او و همسرش جسیکا، پسری به نام پل دارند که حالا مردی جوان است و در رؤیاهایش، سیاره‌ی بیابانی آراکیس را می‌بیند و دختری مرموز را که او را به دنبال خود می‌کشد. لتو و جسیکا معتقدند پل لسان الغیب و همان موعودی است که قرار است جهان را نجات بدهد. لتو پل را به صحرایی در آراکیس می‌برد و دستگاه‌های استخراج ادویه و فرمن‌ها را به او نشان می‌دهد. بعد از آن، هارکونن‌ها به محل زندگی خاندان آتریدس هجوم می‌برند و لتو را به چنگ می‌آورند. پل و جسیکا از دست سربازان هارکونن فرار می‌کنند و مدتی را در بیایان می‌گذرانند. پل در آنجا رؤیایی می‌بیند درباره‌ی این‌که جنگی مقدس با نام او در سراسر جهان گسترش پیدا خواهد کرد. آن‌ها سپس قبیله‌ای از فرمن‌ها را می‌بینند که ساکن صحرا هستند و پل که سرنوشت خود را در صحرای آراکیس جستجو می‌کند، به مادرش پیشنهاد می‌دهد که به آن‌ها بپیوندند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان پل چگونه به این نتیجه رسید که برگزیده است؟ بین برگزیده بودن و مجنون بودن چه تفاوت‌هایی وجود دارد؟ چطور می‌شود آن‌ها را از هم تشخیص داد؟
  برگزیده بودن به فرد برگزیده این حق را می‌دهد که برای سرنوشت دیگران تصمیم بگیرد؟ فکر می‌کنید پل قرار است با این ویژگی چه کارهایی انجام دهد؟ چرا او از جنگ مقدس حرف می‌زد؟
  در جایی از فیلم و از زبان یکی از فرمن‌ها می‌شنویم که پل همان مهدی است. به نظر شما شباهت‌هایی بین پل و شخصیت امام زمان در باور شیعیان وجود دارد؟ فکر می‌کنید چرا در دنیای غرب فیلمی ساخته شده که درباره‌ی شخصیت امام زمان در منطقه‌ی ما در غرب آسیاست؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Denis Villeneuve
  رتبه MPAA PG-۱۳
  مدت زمان ۱۵۵
  کشور سازنده آمریکا، کانادا
  استودیو Warner Bros.، Legendary Entertainment، Villeneuve Films
  جایزه ها AFI Awards، Allywood Film Critics Association Awards، Art Directors Guild، Costume Designers Guild Awards، Critics Choice Super Awards، Denver Film Critics Society، Golden Schmoes Awards، Hawaii Film Critics Society، Hollywood Music in Media Awards، Jupiter Award، Las Vegas Film Critics Society Awards، National Board of Review، New York Film Critics, Online، Phoenix Critics Circle، Phoenix Film Critics Society Awards، Portland Critics Association Awards، Sunset Film Circle Awards
  بازیگران تیموتی شالامت، ربکا فرگوسن، زندایا
  سال انتشار ۲۰۲۱