تنها در خانه ۳

(Home Alone 3)

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی کمدی درباره‌ی تجربه‌ی پسربچه‌‌‌ای تنها در خانه و نقشه‌های غافلگیرانه و خشونت‌آمیز او برای دفاع از خانه در برابر گروهی از تبهکاران

سال: 1997
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  الکس بیمار شده و باید در خانه بماند. او کوچک‌ترین عضو خانواده و بسیار مورد توجه والدینش است اما برادر و خواهر بزرگ‌ترش او را دست می‌اندازند یا تحقیر می‌کنند. الکس کنجکاو و زیرک است اما هیچ‌کس حرف‌هایش را جدی نمی‌گیرد و این موضوع برای او بسیار آزاردهنده است.
  مادر و پدر الکس فرزندان‌شان را دوست دارند و از آن‌ها مراقبت می‌کنند. آن‌ها خانواده‌ی مهربانی دارند. الکس شجاعانه با دزدها مقابله می‌کند؛ هرچند در موردشان به مادرش دروغ می‌گوید.
  برادر بزرگ‌تر الکس پوسترهایی از زنان نیمه‌برهنه دارد. این صحنه‌ها به همراه صحنه‌هایی از نوشیدن و سیگار کشیدن زن تبهکار از نسخه‌ی دوبله حذف شده است. الکس در یک صحنه روبه‌روی آینه بالاتنه‌اش را برهنه می‌کند تا جوش‌های بدنش را ببیند. جنگیدن با دزدهای تبهکار در خانه و استقبال از آن‌ها با نقشه‌های غافلگیرانه و بی‌رحمانه یادآور جنگ‌های ملی‌گرایانه است.
  خواهر و برادر بزرگ‌تر الکس او را تحقیر می‌کنند. عبارت‌های توهین‌آمیزی در نسخه‌ی اصلی وجود دارد اما در دوبله تنها از کله‌پوک استفاده می‌شود.
  الکس آبله‌مرغان گرفته و نمی‌تواند به مدرسه برود؛ او نباید جوش‌هایش را بخاراند. الکس با دیدن دزدها با پلیس تماس می‌گیرد اما دزدها پیش از رسیدن پلیس فرار می‌کنند. کلانتر و مادر الکس بارها تکرار می‌کنند که بچه‌ها نباید با پلیس شوخی کنند.
  الکس نقشه‌های بی‌رحمانه‌ای برای دزدها می‌کشد و در خانه به جنگ‌شان می‌رود. نقشه‌های الکس شامل برق‌گرفتگی، سقوط اجسام سنگین، سقوط به طبقات زیرین و افتادن در استخر یخ‌زده است. دزدها زمین می‌خورند، تصادف می‌کنند، فریاد می‌کشند، سیاه می‌شوند، می‌سوزند، یخ می‌زنند اما زنده می‌مانند و اثری از خونریزی نیست. در صحنه‌های متعدد، الکس با اسلحه‌های واقعی و اسباب‌بازی تهدید می‌شود؛ خود او هم با اسباب‌بازی‌هایش این کار را می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم سینمایی که سومین قسمت از مجموعه فیلم‌های تنها در خانه است، همچون قسمت‌های قبلی، داستان مبارزه‌ی یک پسربچه با دزدها را روایت می‌کند. الکس هشت‌ساله که به‌خاطر ابتلا به آبله‌مرغان در خانه تنها مانده، متوجه رفت‌وآمدهای مشکوکی به خانه‌ی همسایه‌ها می‌شود اما چون کم‌سن‌وسال است، کسی حرف‌هایش را جدی نمی‌گیرد. در نتیجه، او تصمیم می‌گیرد خودش سر از کار دزدها در بیاورد. آن‌ها گروهی از تبهکاران بین‌المللی‌اند که به دنبال یک تراشه‌ی امنیتی در ماشین کنترلی او هستند. الکس که نتوانسته حمایت هیچ‌ کس، حتی مادرش را جلب کند، به‌تنهایی برای مقابله با دزدها آماده می‌شود.
  الکس نقشه‌های بی‌رحمانه‌ای برای دفاع از خانه در برابر دزدها می‌کشد که باعث ایجاد صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی شامل برق‌گرفتگی، سقوط اجسام سنگین، افتادن از بلندی و انفجار می‌شود. دزدها زمین می‌خورند، فریاد می‌کشند، سیاه می‌شوند، می‌سوزند، یخ می‌زنند اما اثری از خون نیست و کسی آسیب جدی نمی‌بیند. در صحنه‌های متعدد، شخصیت‌ها با اسلحه‌های واقعی و اسباب‌بازی تهدید می‌شوند. جنگیدن با دزدهای تبهکار در خانه و استقبال از آن‌ها با نقشه‌های غافلگیرانه بیشتر شبیه جنگ‌های ملی‌گرایانه است و خشونت زیادی به همراه دارد. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موارد خشن و ترسناک، و حوادث و اتفاقات ناراحت‌کننده و در عین حال خنده‌دار آن را داشته باشند.

  چکیده داستان

  الکس آبله‌مرغان گرفته و باید تنها در خانه استراحت کند. او که با دوربینش خیابان و محله‌شان را زیر نظر دارد، متوجه رفت‌وآمدهای مشکوکی به خانه‌ی همسایه‌ها می‌شود. او چند بار پلیس را خبر می‌کند، اما دزدها پیش از رسیدن پلیس فرار می‌کنند. دفعه‌ی بعد، الکس تصمیم می‌گیرد خودش به تنهایی از کارشان سر دربیاورد و در نهایت متوجه می‌شود ماشین کنترلی او تراشه‌ای امنیتی دارد که گروهی از تبهکاران به دنبال آن هستند. الکس به نیروهای امنیتی خبر می‌دهد اما تا آن‌ها از راه برسند، باید در برابر دزدها از خانه حفاظت کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  تا به‌ حال آبله‌مرغان گرفته‌اید؟ می‌دانید آبله‌مرغان چه‌جور بیماری‌ای است؟
  هیچ ‌کس حرف‌های الکس در مورد ورود دزدها به خانه‌ی همسایه‌ها را باور نمی‌کرد؛ به نظر شما او می‌توانست قانع‌کننده‌تر حرف بزند یا درست است که بچه‌ها هیچ ‌وقت جدی گرفته نمی‌شوند؟
  به نظر شما، چرا دیدن افتادن و آسیب دیدن آدم‌ها خنده‌دار است؟ فکر می‌کنید اگر دزدها را آدم‌بدها به حساب نمی‌آوردیم، تفاوتی ایجاد می‌کرد؟ اگر این اتفاق‌ها واقعی بودند، چه بلایی سرشان می‌آمد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۱۰۲
  سال انتشار ۱۹۹۷