تورنا۲

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی ماجراجویانه درباره‌ی چند نوجوان، ورود بی‌اجازه‌ی آن‌ها به سفینه‌ای فضایی و پاگذاشتن به سرزمینی ناشناخته

سال: 1397
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کنجکاوی و ماجراجویی بچه‌ها، سفر با سفینه‌ی فضایی و پا گذاشتن به دنیایی ناشناخته می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  هامون کنجکاو و عاقل است و در موقعیت‌های خطر می‌تواند آرام بماند و کار درست را انجام دهد. او با بقیه خوش‌رفتار است و برخورد محترمانه‌ای دارد. دوستان هامون به فکر او هستند و تا زمانی که او به سفینه برنگشته منتظرش می‌مانند.
  بین امید و دختر پادشاه رابطه‌ای در جریان است که قرار است با هم فرار کنند. امید برای او ترانه‌ی عاشقانه می‌خواند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی استفاده شده: ادبشون می‌کنم،‌ فضولی نکن، چرندیات، دوست دارم خفه‌ش کنم، زهرمار، متوهم، دیوونه، می‌شه دهنتو ببندی، پوستمو می‌کنه، مزخرف، رد داده، نفله، تودهنی، دهنتو...، لعنتی، فحش آبدار، مرده‌شورت رو ببرن، جنایتکار کلاهبردار، می‌دم اعدامت کنن، دمار از روزگارت درمیارم، چه خاکی تو سرمون بریزیم، پشمک، خفه‌ت می‌کنم، بدبخت، غلط کردم، بوگندو، همه‌‌ی شما زمینی‌ها دروغگواید، کدوم گوریه، هیکل قناس. گفتگوهای مردم سرزمین ناشناخته به زبانی عجیب است و به فارسی زیرنویس می‌شود.
  در ابتدای فیلم و در رستوران، برای مشتریان غذایی سرو می‌شود که شبیه دست و پای قطع‌شده است. بچه‌ها بی‌اجازه وارد سفینه می‌شوند و با وررفتن با دکمه‌ها، آن را راه می‌اندازند. آن‌ها ترسیده‌اند و با هم دعوا می‌کنند. فضایی‌ها سفینه را بیگانه تشخیص می‌دهند و به سمت آن موشک پرتاب می‌کنند. هامون در سرزمین ناشناخته، آدم‌هایی می‌بیند که ظاهرشان ترسناک است. آن‌ها هامون را دستگیر و تهدید به مرگ می‌کنند و می‌خواهند او را در سرزمینشان نگه دارند. هامون متوجه می‌شود جوانی به نام امید هم در گذشته به این سرزمین آمده و آنجا گیر افتاده است. بین هامون و امید و سربازان زد و خورد و تعقیب و گریز پیش می‌آید. هامون به سفینه برمی‌گردد ولی امید و دختری که دوستش دارد جا می‌مانند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی تورنا2 که اولین قسمت از داستانی ادامه‌دار است، درباره‌ی سفینه‌ای فضایی است که توسط پروفسور ساخته شده و چند نوجوان بدون اجازه وارد آن می‌شوند و آن را راه می‌اندازند. بچه‌ها هم از کار کردن سفینه هیجان‌زده‌اند و هم به خاطر خارج شدن از زمین ترسیده‌اند. وقتی در سرزمینی ناشناخته در فضا فرود می‌آیند، یکی از بچه‌ها به نام هامون از سفینه خارج می‌شود تا بفهمد آنجا کجاست. سربازان پادشاه که ساکنان آن سرزمین هستند او را پیش پادشاه می‌برند و تهدیدش می‌کنند که اگر بخواهد فرار کند او را می‌‌کشند. هامون متوجه می‌شود در گذشته هم پسری به نام امید از زمین به آنجا آمده و پادشاه او را با زور نگه داشته تا از دانش‌اش استفاده کند. هامون با کمک امید فرار می‌کند و به سفینه برمی‌گردد ولی امید جا می‌ماند تا در قسمت بعد مشخص شود داستان او از چه قرار است.
  بچه‌ها بی‌اجازه سفینه را راه می‌اندازند و از زمین خارج می‌شود. آن‌ها و والدینشان نگران‌اند. ساکنان سرزمین ناشناخته قیافه‌هایی عجیب دارند که ممکن است کوچک‌ترها را بترساند. زد و خورد و تعقیب و گریز هم در چند صحنه اتفاق می‌افتد. بین دو شخصیت دختر و پسر رابطه‌ای در جریان است که قصد دارند با هم فرار کنند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  پروفسور اندیش سفینه‌ای فضایی ساخته و برای پنهان کردن از بقیه، از آن به عنوان رستوران استفاده می‌کند. پسربچه‌ای به نام هامون که از وجود سفینه باخبر است، بدون اطلاع پروفسور وارد آن می‌شود تا از کارش سردربیاورد. چند نوجوان دیگر هم به دنبال او وارد سفینه می‌شوند. آن‌ها سفینه را راه می‌اندازند و در جایی ناشناخته در فضا فرود می‌آیند. هامون از سفینه خارج می‌شود و توسط اعضای قبیله‌ای که ظاهر و زبانی متفاوت دارند دستگیر می شود. وقتی او را پیش پادشاه قبیله می‌برند، متوجه می‌شود پسری به نام امید هم در گذشته پا به این سرزمین گذاشته و مجبور شده برای پادشاه کار کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  داستان فیلم برایتان جالب بود؟ تا‌به‌حال آرزو داشته‌اید به فضا سفر کنید؟ به نظرتان جایی که سفینه فرود آمد به فضا شباهت داشت؟
  ترانه‌هایی را که در فیلم اجرا می‌شد دوست داشتید؟ موسیقی آن‌ها را قبلاً شنیده بودید؟
  فکر می‌کنید داستان فیلم چگونه ادامه پیدا می‌کند؟ امید چطور به آن سرزمین آمده بود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان سید جواد هاشمی
  مدت زمان ۸۲
  کشور سازنده ایران
  بازیگران ارسلان قاسمی، اکبر عبدی، کامران تفتی
  سال انتشار ۱۳۹۷