توشیشان

(Toshishun)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمه‌ و ماجراجویانه درباره‌ی پسربچه‌ای که از مادرش دور افتاده، تلاش او برای خوشبخت شدن و بازگشت پیش مادر و دوستان

سال: 1981
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط توشیشان با مادرش و احساسی که از دوری از او دارد و تلاش برای برگشتن پیش او، همچنین ارتباط توشیشان با دوستانش و همکاری آن‌ها برای غلبه بر سختی‌های زندگی و ناکامی‌هایی که در طول فیلم با آن‌ها مواجه می‌شوند، در جهان کودکان همذات‌پندارانه و معنادارند.
  کارن مادر فداکار و شجاعی است که حفظ جان فرزندش را بر احساسات مادری اولویت می‌دهد و حتی از تنفر توشیشان به خودش ابایی ندارد. رن دختری فهمیده، عاقل، مهربان، با اعتمادبه‌نفس و زحمت‌کش است که فکر می‌کند باید با زحمت و تلاش خودش زندگی کند، به کسی نیازمند نباشد و از دسترنج خودش بهره ببرد. توشیشان پر دل و جرات، مهربان، شجاع و خطرپذیر است. او دل به دریا می‌زند و همه چیز را امتحان می‌کند و با تجربه‌ی شرایط گوناگون بهترین انتخاب برای زندگی خودش را کشف می‌کند.
  به موضوعاتی مثل دزدی و راهزنی در فیلم پرداخته شده که موضوعات معناداری در جهان کودکان نیستند.
  از بعضی عبارات و جملات توهین‌آمیز و خشن استفاده شده: ولگردهای بی‌سر و پا، احمق، زده به سرت، به تو مربوط نیست، دزدهای بی‌سر و پا، خبیث، دیگه این‌قدر حرف نزن، اون دهن گنده‌ات رو ببند، حتماً دیوونه شدید، بی‌فکر، کله شق، یک‌دنده. توشیشان و دیگر شخصیت‌ها برای پیشبرد اهداف‌شان بارها دروغ می‌گویند.
  کودکان با پوشش و شیوه‌ی زندگی مردم قدیم چین و با افسانه‌ای چینی آشنا می‌شوند.
  در این فیلم صحنه‌های متعدد خشونت، ترس و اندوه وجود دارد: مردانی با ظاهری خشن و سلاح به دست، حمله‌ی گروه‌های دزد و غارتگر به روستای توشیشان و آتش زدن روستا و ترس مردم و توشیشان، وارد شدن هان‌هی‌گای به خانه‌ی توشیشان و مادرش و بردن مادر از خانه به زور، گریه‌ی توشیشان و تنهایی‌اش در خانه‌ای که در اثر آتش‌سوزی فرو‌ می‌ریزد، توشیشان 3 ساله‌ی تک و تنها در جستجوی مادر، فرار توشیشان از دست نظامی‌ها، خشونت سرکارگر با دختر مهربان و برخورد توشیشان با او، ناراحتی رن از اخراجش و توضیح او راجع به تنگ‌دستی والدینی که او را در آن شهر رها کرده و رفته‌اند، دستگیری همه‌ی بچه‌های بی‌سرپرست و فرار توشیشان، تنهایی و سرگردانی و سردرگمی توشیشان، طرد شدن توشیشان توسط زنی که به نظر می‌رسد مادر اوست، گریه‌ی توشیشان به خاطر طردش از طرف مادر، ترک کردن توشیشان توسط رن، فقر و بی‌پولی و تنهایی توشیشان، مبارزه‌ی توشیشان با یک گروه یاغی و کشته شدن همه‌ی آن‌ها، مبارزه‌ی توشیشان با نیروهای هان‌هی‌گای و دستگیر کردن او، زورگویی توشیشان به زیردستانش، رفتار خشن هان‌هی‌گای با مادر توشیشان، پرت شدن مادر از بلندی به داخل دره، پرواز توشیشان سوار بر چوب جاروی پیرمرد آرزوها و جدائی از رن و نگرانی و ناراحتی رن، پرت کردن توشیشان به دره توسط پیرمرد، سعی توشیشان برای استفاده از چوب جادویی پرنده، برخورد با صخره، آزمون سخت توشیشان در حفظ سکوت و سخن نگفتن در برابر موجودات شیطانی و ترسناکی مثل مار عظیم‌الجثه و خرس، جنگ مار و خرس با هم، باران شدید و ریزش صخره‌ها و فوران آتش از بین صخره‌ها، خطر مرگ برای مادر توشیشان، حمله‌ی یک غول سیاه و عظیم و تهدید توشیشان توسط او و پرت کردن او، دستور به شکنجه‌‌ی توشیشان توسط یک مرد تاج بر سر، پرت کردن توشیشان به گودالی پر از موجودات عجیب و ترسناک و زدن ضربه به او، سوار شدن توشیشان بر اسبی سفید و فرار از دست غول‌ها که آن‌ها را تعقیب می‌کنند و پرتاب نیزه و تیر به سویشان، ماندن اسب سفید در شکاف بین در برای جلوگیری از بسته شدن آن و نجات توشیشان.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  توشیشان فیلمی انیمه است که بر اساس یک افسانه‌ی چینی ساخته شده است. در این داستان پسری نوجوان به نام توشیشان که در کودکی از مادرش جدا شده، همراه با دوستان دیگری که مانند او سرپرستی ندارند، با دزدی از مردم شهر روزگارشان را می‌گذرانند. اما سختی زندگی در این شرایط، توشیشان را به سرزمین رؤیاهایش می‌برد. او که در آرزوی چشیدن زندگی آرامی در کنار مادر و دوستانش است، این فرصت را پیدا می‌کند که هر آنچه به نظرش باعث خوشبختی و سعادت است تجربه کند. پس ثروت و قدرت و شهرت را به دست می‌آورد ولی باز احساس خوشبختی نمی‌کند، چون مادرش او را طرد می‌کند و عزیزترین دوستش، راه و روش او را در به دست آوردن ثروت و قدرت نمی‌پسندد. در این داستان بر اهمیت انتخاب راه درست برای تامین نیازهای زندگی، دوست خوب، استفاده‌ی درست از موقعیت‌هایی که در اختیار انسان قرار می‌گیرد و نیاز انسان به دریافت محبت از خانواده و دوستان تأکید شده و دزدی، غرور و تکیه بر چیزی به جز توانایی‌های خود نکوهش شده است.
  در این فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک و غم‌انگیز متعددی وجود دارد؛ مانند حمله‌ی گروه‌های دزد و غارتگر به روستای توشیشان و آتش زدن روستا و ترس مردم و توشیشان، وارد شدن هان‌هی‌گای به خانه‌ی توشیشان و مادرش و بردن مادر از خانه به زور، گریه‌ی توشیشان و تنهایی او در خانه‌ای که در اثر آتش‌سوزی فرو‌می‌ریزد، مبارزه‌ی توشیشان با یک گروه یاغی و کشته شدن همه‌ی آن‌ها، مبارزه‌ی توشیشان با نیروهای هان‌هی‌گای و دستگیر کردن او، زورگویی توشیشان به زیردستانش، رفتار خشن هان‌هی‌گای با مادر توشیشان، پرت شدن مادر از بلندی به داخل دره. دیدن صحنه‌هایی که کودک خردسال از مادرش جدا می‌شود یا نوجوانی که از سوی مادرش طرد می‌شود، برای کودکان کوچک‌تر آزاردهنده است. همچنین، به موضوعاتی مثل دزدی و راهزنی در فیلم پرداخته شده که موضوعات معناداری در جهان کودکان نیستند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات خشن و ترسناک فیلم را داشته باشند.

  چکیده داستان

  در زمانی که در سرزمین چین هنوز دزدی و غارتگری برای عده‌ای از مردم شیوه‌ی زندگی بود، گروهی غارتگر به سردستگی مردی به نام هان‌هی‌گای ‌به روستایی حمله می‌کنند و طی آن مادر پسربچه‌ی 3 ساله‌ای به نام توشیشان را به اسارت می‌برند. توشیشان در رویارویی با دنیای بی‌رحمی که در مقابل خود می‌بیند انتخاب می‌کند که پسری جسور، زرنگ و البته ولگرد باشد که با دزدی‌های کوچک زندگی خود و دوستانش را سپری می‌کند. آن‌ها مردم را با مزاحمت‌ها و دزدی‌هایشان به ستوه می‌آورند و توسط سربازان محلی دستگیر می‌شوند اما توشیشان که فرز و چابک است، فرار می‌کند و در تنهایی‌هایش آرزوی ثروت و قدرت می‌کند تا دوستانش را نجات دهد و مادرش را پیدا کند. او ثروت، قدرت و شهرت به دست می‌آورد و از داشتن آن‌ها لذت می‌برد اما احساس خوشی و خوشبختی را تنها وقتی درک می‌کند که مادرش را در آغوش می‌گیرد و دوستش رن را در کنار خود می‌یابد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا شما آرزویی دارید که برای رسیدن به آن نیاز به معجزه یا جادو داشته باشید؟ اگر کسی به شما بگوید که می‌تواند هر آرزویی دارید برآورده کند، چه آرزویی می‌کنید؟
  به نظرتان توشیشان می‌توانست آرزوی بهتری برای سومین آرزویش انتخاب کند؟
  به نظر شما چه چیزی باعث احساس خوشبختی در آدم می‌شود؟ احساس خوشبختی برای همه‌ی آدم‌ها یک شکل است؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۷۳
  سال انتشار ۱۹۸۱