تولسیداس کوچیکه

(Toolsidas junior)
thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۳ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی سینمایی درباره‌ی تلاش پسری کوچک برای قهرمانی در مسابقات اسنوکر با هدف خوشحالی پدر، گذر او از سختی های مختلف و رویارویی با مفهوم فقر

سال: 2022
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  میدی و پدرش رابطه‌ی صمیمی‌ای با یکدیگر دارند. او نمی‌تواند شکست پی‌درپی پدرش به دلیل نوشیدن الکل را بپذیرد و دعوای پدر و مادر او را غمگین می‌کند. او با وجود شکست پدر همچنان از او حمایت می‌کند، اما برادر بزرگ‌ترش رفتارهای او را درک نمی‌کند و به او هشدار می‌دهد که آن‌ها در حال فقیر شدن هستند. دو برادر موضوع فقر در خانواده را درک می‌کنند و در تلاش برای حل این موضوع هستند. میدی به دنبال علاقه‌ی خود یعنی اسنوکر می‌رود، اما بردارش که موافق این تصمیم نیست او را تحقیر می‌کند. آقای محمد سلام تنها کسی است که در این مسیر از او حمایت کرده و مربی‌گری میدی را بر عهده می‌گیرد. میدی به‌مرور شجاع و جسور می‌شود و سخنان محمد سلام برای او الهام‌بخش است. میدی با پیروزی بر حریفش در مرحله فینال، از اینکه نام پدر را وارد لیست برندگان کرده است احساس توانایی و اعتمادبه‌نفس می‌کند.
  میدی مسئولیت‌پذیر، شجاع و مهربان است. مادر که از رفتارهای همسرش ناراحت و خشمگین است تلاش می‌کند از فرزندان خود حمایت کند و رابطه‌ای گرم و صمیمی با آن‌ها دارد. میدی در مقابل زورگویی‌های بردارش می‌ایستد و با تلاش بی‌وقفه به خواست خود یعنی آموزش اسنوکر نزدیک می‌شود. محمد سلام برای آموزش سیستم سخت‌گیرانه‌ای دارد و میدی برای رسیدن به هدفش انعطاف‌پذیری زیادی نسبت به خواسته‌های او نشان می‌دهد. محمد سلام علاوه بر آموزش اسنوکر مهارت‌های اخلاقی را نیز به میدی می‌آموزد. میدی برای رسیدن به هدفش جرئت گذر از محله‌ها و افراد ترسناک را پیدا می‌کند و درنهایت با اعتمادبه‌نفس و جسارت موفق به پیروزی در مقابل رقیب دیرینه‌ی پدرش می‌شود.
  برادر میدی به دنبال شرط‌بندی‌های پول‌ساز برای کسب درآمد است و میدی را در این راه با خود همراه می‌کند. میدی و برادرش دائماً پدر را در حالت مستی می‌بینند و میدی به‌تنهایی تلاش می‌کند پدر را از کافه به خانه برگرداند. محمد سلام به میدی می‌آموزد چطور با جنس مخالف وارد رابطه شود. میدی برای آموزش اسنوکر مدرسه را ترک می‌کند.
  برادر بزرگ‌تر میدی را کتک می‌زند و با تهدید او را مجبور به انجام خواست خود می‌کند. جیمی تاندون برای تحقیر میدی به او و پدرش توهین می‌کند و آن‌ها را احمق و بازنده می‌نامد.
  همراه با داستان فیلم مضامینی مانند اهمیت اعتمادبه‌نفس، تأکید روی تلاش و ابراز وجود مطرح می‌شود. همچنین از خود گذشتگی، خودآگاهی و همدلی از مفاهیم چشمگیر فیلم است.
  برادر بزرگ‌تر برای کسب درآمد میدی را مجبور می‌کند وارد ورزش‌های پول‌ساز شود و علاقه‌ی او را نادیده می‌گیرد. رفتار او با میدی همراه با برخوردهای فیزیکی و توهین‌های کلامی است. میدی برای یادگیری اسنوکر به‌تنهایی وارد محله‌ای خطرناک می‌شود و از وسایل خطرناک برای حمل‌ونقل استفاده می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی تولسیدوس کوچیکه بر اساس رویدادهای واقعی اسنوکر ساخته‌شده و درباره‌ی پسر کوچکی به نام میدی است. میدی 13 ساله شاهد باخت همیشگی پدر به دلیل نوشیدن زیاد الکل است. او تصمیم می‌گیرد رویای پدرش را زنده کند و با گذر از مسیری سخت و کمک گرفتن از محمد سلام؛ برترین بازیکن تیم ملی هند، جیمی تاندون را شکست دهد. میدی که پسری مسئولیت‌پذیر است، رابطه‌ی دوستانه و صمیمی‌ای با پدرش دارد و شکست‌های پدر او را غمگین می‌کند. میدی و برادرش با فقر در خانواده روبه‌رو می‌شوند و با جسارت به دنبال راه‌حلی برای این موضوع هستند. فیلم با پررنگ کردن مفاهیمی چون جسارت، اعتمادبه‌نفس و مسئولیت‌پذیری این پیام را دارد که با خودآگاهی و خودباوری می‌توان بر سختی‌ها و موانع غلبه کرد. همچنین تلاش بی‌وقفه میدی برای کسب قهرمانی در فیلم چشمگیر است.
  در فیلم موقعیت‌هایی از ترس و خشونت وجود دارد: برادر بزرگ‌تر میدی را کتک می‌زند و با توهین کلامی او را مجبور به انجام کاری که دوست دارد می‌کند. میدی به‌تنهایی وارد محله‌ای نامناسب می‌شود. پدر در خانواده دائماً مست است و میدی برای بازگرداندن او به خانه تلاش می‌کند. همچنین میدی برای رسیدن به قهرمانی، مدرسه را ترک می‌کند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 13 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 13 تا 15 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  میدی 13 ساله، معروف به تولسیداس کوچیکه،با تماشای از دست رفتن قهرمانی پدرش در مسابقات قهرمانی اسنوکر باشگاهی در سال 1994، سفری غیرممکن را آغاز می‌کند تا نام پدرش را وارد لیست برندگان کند. در این مسیر، قهرمان سابق تیم ملی اسنوکر هند، محمد سلام، به او در رسیدن به هدفش کمک می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  پیشنهاد شما به میدی در مقابل تقلب‌های جیمی تاندون چیست؟
  چه چیزی موجب می‌شود میدی در مسابقات پی‌درپی پیروز شود؟
  راه‌حل شما در مقابل زورگویی‌های دیگران چیست؟ آیا تابه‌حال این موقعیت را تجربه کرده‌اید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Mridul Toolsida
  رتبه MPAA TV-۱۴
  مدت زمان ۱۳۲
  کشور سازنده هند
  استودیو Ashutosh Gowariker Productions، T-Series Films
  بازیگران راجیو کاپور، سانجی دات، وارون بودهادف
  سال انتشار ۲۰۲۲