توماس و راه‌آهن جادویی

(Thomas and the Magic Railroad)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی درباره نقشه‌ی شرورانه قطاری دیزلی برای از بین بردن جادو و قطارهای جزیره سودور، اتحاد قطارهای سودور برای مبارزه با او با کمک دو کودک، همراه با تجربه‌ی خودباوری و دوستی

سال: 2000
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  لیلی و پچ، هر دو کودکانی مهربان هستند که به خوبی دیگران را درک می‌کنند. آن‌ها به جادو باور دارند و از ماجراجویی‌ها استقبال می‌کنند و همراه با آقای برنت استون و قطاری جادویی، به جزیره‌ی سودور می‌روند. در سودور قطارها با انسان‌ها حرف می‌زنند و این موجب شعف لیلی و پچ می‌شود. حضور آن دو، آقای برنت استون را که خیلی وقت است فکر می‌کند جادو را فراموش کرده و دیگر نمی‌تواند از قطارجادویی استفاده کند، تشویق می‌کند که قطار را روشن کرده و از طریق ریل جادویی به سرزمین سودور برود. در میان قطارهای سودور، قطاری کوچک به نام توماس هست که فکر می‌کند قطارهای کوچک کارهای بزرگی می‌توانند انجام دهند. او در مقابل دیزل، دوستانش را متحد می‌کند و همگی به آقای مامور قطار کمک می‌کنند تا بتواند دوباره گّرد جادویی خود را به دست بیاورد. در آخر هم توماس و قطار جادویی، لیلی، موفق می‌شوند دیزل را شکست دهند. به دست آوردن گّرد جادویی، نجات قطارها و نجات جزیره‌ی سودور از نابودی، موفقیت آقای برنت در انجام قولی که به قطار جادویی داده بود، تجربه‌ای از پیروزی است که می‌تواند برای کودکان نویدبخش باشد.
  آقای مامور قطاری فردی خوشحال و خوش‌بین است. او به کارش علاقه دارد و همیشه تلاش می‌کند به موقع سرکار خود حاضر شود. در نبود آقای تافم هت او مسئولیت‌های زیادی دارد و همه را درست و به موقع انجام می‌دهد. دیزل خطری برای قطارها و جزیره سودور است و حتی گرد جادویی سوت آقای مامور را نیز از بین می‌برد. در تمام این اتفاقات و خطرات، آقای مامور قطار نسبت به آینده امیدوار است و مطمعن است که می‌تواند جلوی دیزل و نابودی قطارها را بگیرد. آقای برنت همیشه غمگین است، اما زمانی که متوجه می‌شود قطارهای سودور به کمک او احتیاج دارند، بر غم خود غلبه می‌کند و همراه با نوه‌اش، لیلی و با کمک پچ با استفاده از قطاری جادویی به جزیره‌ی سودور می‌رود و برای نجات دادن قطارهای سودور و بازگرداندن گرد جادویی به سوت آقای مامور قطار تلاش می‌کند. لیلی نوه‌ی آقای برنت، دختری کنجکاو است و از خطر کردن و تجربه‌ی موقعیت‌های جدید واهمه ندارد. او پدربزرگش را تشویق می‌کند با استفاده از قطار جادویی به جزیره‌ی سودور بروند و قطارها و آقای مامور قطار را از موقعیتی که برایشان پیش آمده نجات دهند. پچ، برای آقای برنت وقت می‌گذارد و به او در انجام کارها مانند تمیز کردن خانه‌اش کمک می‌کند. آقای برنت هیچ‌گاه لبخند نمی‌زند و با دیگران رفتاری سرد دارد، اما پچ فکر می‌کند او فردی مهربان است که در قلبش، از کارهایی که پچ انجام می‌دهد، سپاسگزار است.
  در نسخه‌ی دوبله از کلمات توهین‌آمیز استفاده شده است: اون روی سگش بالا میاد، چه غلطی کردی؟، یه مشت آهن قراضه‌ی درب و داغون، بی‌مصرف، لندهور، الاغ‌ها، شرور، گنده‌بک، بدترکیب، لعنتی، خرابکار، نمی‌خواد سر به تن من باشه، موتور سوخته‌ها، دروغ‌گوی حقه‌باز، احمق، دیوانه، بته‌ی بی‌بته و آهن‌پاره. دیزل قطاری قلدر است که دو لوکوموتیو را برای انجام نقشه‌های شرورانه‌اش با خود همراه کرده و برای انجام کارهای خود به آن دو دستور می‌دهد و با لحنی تحقیرآمیز با دیگران صحبت می‌کند.
  داستان فیلم درباره‌ی قطارهاست و همراه با داستان، موضوعاتی مانند قطارهای دیزلی و بخار، ریل‌های راه‌آهن، ایستگاه‌ قطار و همچنین سیستم حمل و نقل نشان داده می‌شود و کودکان با تماشای آن ممکن است به مطالعه‌ی بیش‌تر درباره‌ی قطارها ترغیب شوند. علاوه بر آن باور به خود، همدلی کردن و کمک به دیگران و همچنین مسئولیت‌پذیری از مهارت‌های زندگی فیلم هستند.
  دیزل به آقای مامور قطار حمله می‌کند و جرقه‌‌های او را از بین می‌برد. آقای مامور قطار در خواب می‌بیند که جادوی شاینیگ‌تایم از بین رفته و سرزمینش نابود شده است. دیزل به دنبال نابود کردن آقای مامور قطار و قطارهایی است که با بخار کار می‌کنند و در یکی از موقعیت‌ها دیزل آقای مامور را روی پل می‌برد و با چنگک‌هایش او را تهدید می‌کند تا مکان ایستگاه جادویی را به او بگوید. جونیور روی پره‌های آسیاب می‌نشیند و آقای مامور قطار و لیلی را نگران می‌کند؛ در همان زمان باد شدیدی می‌وزد و جونیور را روی دیزل پرت می‌کند. با آمدن لیلی به جزیره‌ی سودور، دیزل برای نابود کردن او از راه می‌رسد. لیلی و توماس فرار می‌کنند و توماس با شکستن پل، دیزل را داخل رودخانه پرتاب می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم، با ترکیب تصاویر واقعی و انیمیشنی و براساس سریالی با همین نام، ایده گرفته از کتابی به نام قصه‌های راه‌آهن نوشته‌ی ریورند ویلبرت آدری و پسرش کریستوفر، ساخته شده است. در این قسمت دیزل که از قطارهای بخار، کینه به دل گرفته است، تصمیم دارد با از بین بردن قطار و ریل جادویی، جزیره‌ی سودور و قطارهایش را نابود کند. توماس و دیگر قطارهای سودور که از نقشه او با خبر شده‌اند، با یکدیگر متحد می‌شوند و به آقای مامور قطار کمک می‌کنند تا دیزل را شکست دهند. در این میان دو کودک، لیلی و پچ همراه با آقای برنت از سرزمین انسان‌ها و با استفاده از قطار جادویی، به جزیره‌ی سودور می‌روند تا به قطارها و آقای مامور کمک کنند. مسئولیت‌پذیری و مهربان بودن از ویژگی‌های شخصیت‌های داستان است. آن‌ها در مواقع سختی به یکدیگر کمک می‌کنند و با همدلی کردن، به یکدیگر شجاعت و جسارت مواجه شدن با موقعیت‌های جدید را می‌دهند. در نهایت آن‌ها با پشت سر گذاشتن خطرات بسیار، موفق می‌شوند دیزل را شکست داده و آرامش را به سودور بازگردانند. فیلم مفاهیمی چون باور به خود، دوستی، همدلی و شجاعت را پررنگ می‌کند و این پیام را دارد که با ایمان به خود و همراه کردن آن با شجاعت می‌توان در مواجهه با موقعیت‌های جدید، پیروزی را تجربه نمود؛ مانند توماس و برنت که با ایمان به خود توانستند با شجاعت در مقابل دیزل مبارزه کرده و در نهایت پیروزی و آرامش را تجربه کنند.
  در فیلم موقعیت‌هایی از ترس و خشونت وجود دارد که ممکن است برای کوچکترها آزاردهنده باشد: دیزل گّرد جادویی آقای مامور قطار را از بین می‌برد. آقای مامور در رویایی نابودی جزیره‌ی سودور و شاینینگ‌تایم را می‌بیند. دیزل درحالی‌که مامور را میان چنگک‌های خود گرفته، او را روی پل می‌برد و تهدیدش می‌کند. در نسخه‌ی دوبله از کلمات و عبارات توهین‌آمیز بسیاری استفاده شده: گنده‌بک، بدترکیب، لعنتی، خرابکار. دیزل با لحنی تحقیرآمیز با دیگران حرف می‌زند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  دیزل قصد دارد قطارهای بخار سودور را نابود کند و برای این‌کار، گرد جادویی سوت آقای مامور قطار را از بین می‌برد تا دیگر نتواند بین جزیره سودور و شاینینگ تایم رفت و آمد کند و پس از آن به دنبال راه‌آهن جادویی و قطاری به نام لیلی می‌گردد چون لیلی تنها قطاری است که می‌تواند دیزل را نابود کند. لیلی سال‌هاست در کوهستان مافل و توسط آقای برنت استون مراقبت می‌شود. در همین زمان آقای مامور قطار از پسرعموی خود، جونیور، درخواست کمک می‌کند و جونیور همراه با لیلی، نوه آقای برنت استون به جزیره سودور می‌رود. اتفاقاتی در جزیره سبب می‌شود که جونیور روی دیزل که در حال حرکت بیافتد و او هم جونیور را با خود به مکانی نامعلوم می‌برد و لیلی با کمک قطار کوچکی به نام توماس و از طریق ریل جادویی به مافل بازمی‌گردد و از پدربزرگش درخواست کمک می‌کند. لیلی، پچ و برنت استون با قطار جادویی به سودور سفر می‌کنند و با کمک قطار جادویی، لیلی، گرد جادویی را به سوت‌های آقای مامور قطار و جونیور بازمی‌گردانند. از طرفی لیلی و توماس نیز موفق می‌شوند دیزل را شکست دهند و آرامش را به جزیره بازگردانند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما دیگر قسمت‌های فیلم توماس را تماشا کرده‌اید؟ تماشای این فیلم‌ها تا چه اندازه شما را با قطارها و سیستم حمل و نقل آشنا کرده است؟ تماشای این فیلم‌ها شما را به مطالعه‌ی بیش‌تر درباره‌ی ماشین‌ها و قطارها ترغیب می‌کند؟
  به نظر شما چرا دیزل نسبت به دیگر قطارها قلدری می‌کرد و قصد داشت جادو را از بین ببرد؟ و چه چیزی به قطارهای سودور کمک کرد تا بتوانند جلوی کارهای دیزل را بگیرند؟
  تا به حال برای شما هم پیش آمده مانند شخصیت‌های فیلم، به دیگران کمک کنید؟ در آن موقعیت چه احساسی را تجربه کردید؟ فکر می‌کنید کمک به دیگران چطور می‌تواند سبب تجربه‌ی خوشبختی شود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۸۵
  سال انتشار ۲۰۰۰