توپ اژدها: برولی

(Dragon Ball Super: Broly )
thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمه و اکشن درباره‌ی تلاش و مبارزه برای نجات زمین از دست موجودی فضایی و شرور، همراه با تجربه‌ی دوستی و کار گروهی

سال: 2018
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  برولی از زمانی که نوزاد بوده همراه با پدرش در سیاره‌ای خالی از سکنه زندگی کرده است. ماموران فریزا که او و پدرش را پیدا کرده‌اند نسبت به برولی که قلبی پاک دارد، احساس دوستی و همدلی می‌کنند. پدر برولی همیشه تلاش کرده او را تبدیل به جنگجویی قدرتمند کند و توانایی فکر کردن و تصمیم گرفتن را از او دریغ کرده است. اما دوستانش او را نجات می‌دهند و به سیاره‌ی وامپاس برمی‌گردانند تا در آرامش زندگی کند. فریزا به خاطر قد کوتاهی که دارد، از سمت دیگران مسخره شده و نسبت به تمام موجودات، کینه دارد و قصد دارد با جمع کردن توپ‌های اژدها، آرزوی خود را برای بلندقد شدن برآورده کند و از دیگران انتقام بگیرد. گوکو و ویجیتا در کودکی از والدین خود جدا شده‌اند و در زمین زندگی‌ کرده‌اند. آن‌ها در این سیاره، دوست داشته شدن و احساس تعلق را تجربه‌ کرده‌اند و برای نجات زمین و کسانی که دوست دارند، با برولی و فریزا مبارزه می‌کنند.
  گوکو و ویجیتا که بازمانده‌های سایاجین‌ها هستند، با پشتکار بسیار تمرینِ مبارزه می‌کنند تا مهارت‌های خود را افزایش دهند. هدف آنان از مبارزه کردن، محافظت از زمین و عزیزانشان است. گوکو در ابتدای مبارزه با برولی، تلاش می‌کند او را به صلح دعوت کند و جلوی خشونت را بگیرد. دوستان جدید برولی، نسبت به او احساس مسئولیت می‌کنند و برای نجات او، جان خود را به خطر می‌اندازند و در نهایت، همراه با برولی به سیاره‌ای خالی از سکنه می‌روند تا بتوانند از او محافظت کنند. گوکو پس از تمام شدن مبارزه، به سیاره‌ی وامپاس می‌رود و به برولی و دوستانش کمک می‌کند تا زندگی راحت‌تری داشته‌باشند. او تلاش می‌کند آن‌ها را متقاعد کند دشمنی را کنار بگذارند.
  شخصیت‌های مرد سایاجین در حالی که نیمه‌‌برهنه‌اند نشان داده می‌شوند و بر اندام عضله‌ای آنان تاکید شده و شخصیت‌های زن اندام‌هایی با انحناهای اغراق‌آمیز دارند. لباس یکی از شخصیت‌های زن به گونه‌ای است که خط سینه‌اش دیده می‌شود. تلاش و مبارزه برای نجات زمین، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست.
  در فیلم از کلمات توهین‌آمیز متعددی استفاده شده: احمق، کوتوله، خفه پیری، کودن، لعنتی، حرومزاده، چرند. لحن خشن و تحقیرآمیز هم در طول فیلم شنیده می‌شود. این انیمیشن در زمان نوشتن این بررسی دوبله نشده و تنها دارای زیرنویس فارسی است.
  فریزا موجودی فضایی است که به سنگدل بودن معروف است. او با استفاده از قدرت عینکی جدید، به سایان‌هایی که در حالت آماده باش هستند و مخفی شده‌اند شلیک می‌کند. در سیاره‌ی ویجیتا، نوزادان در محفظه‌ای که با آب پر شده و در حالی که ماسک دارند، رشد می‌کنند. سیاره‌ی وامپاس مکانی غیر قابل سکونت است و پدر برولی که برای نجات او به این سیاره رفته، با حشراتی غول‌پیکر مواجه می‌شود. فریزا سیاره‌ی ویجیتا را نابود می‌‌کند و تمام سایان‌ها همراه با سیاره نابود می‌شوند. موقعیت‌هایی از زد و خورد و مبارزه بین شخصیت‌‌های فیلم دیده می‌شود. پاراگاس با شلیک لیرز، هیولایی به نام با را می‌کشد. او با استفاده از گردنبندی که به گردن برولی بسته و با استفاده از شوک الکتریکی، پسرش را کنترل می‌کند. برولی به دستور پدر و برای گرفتن انتقام با ویجیتا مبارزه می‌کند که در آن موقعیت‌های بسیاری از استفاده از مشت و پرتاب لیزر همراه با شکافته شدن کوه‌ها وجود دارد. در مبارزه‌ی برولی و گوکو موقعیت‌های بسیاری از زد و خورد فیزیکی با استفاده از مشت و همچنین پرتاب لیزر وجود دارد. برولی بارها گوکو را بلند می‌کند و به زمین می‌زند. فریزا پارگاس را با استفاده از لیزر به قتل می‌رساند. گوکو و ویجیتا با یکدیگر ادغام می‌شوند و با برولی مبارزه می‌کنند. موقعیت‌های طولانی از مبارزه، تبدیل شدن سایجین‌ها برای افزایش قدرت و استفاده از مشت و توپ‌های لیرزی وجود دارد. برولی پس از مرگ پدرش و با ارتقای قدرتش تبدیل به هیولایی خشمگین می‌شود که تنها به نابود کردن و کشتن دیگران اهمیت می‌دهد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمه که از مجموعه انیمه‌های توپ اژدهاست، درباره‌ی سه جنگجو به نام‌های برولی، ویجیتا و گوکو است که پس از نابودی سیاره‌ی ویجیتا توسط حاکم کهکشان، زنده مانده‌اند و هر کدام تبدیل به مبارزی قدرتمند شده‌اند. برولی به تشویق پدر و برای گرفتن انتقام از ویجیتا که او را به سیاره‌ای دیگر تبعید کرده، با ویجیتا و گوکو مبارزه می‌کند. در این مبارزه برولی از قدرت خشم و غمی که پس از کشته شدن پدرش توسط حاکم کهکشان در او جریان پیدا کرده، و ویجیتا و گوکو از قدرت دوستی و هدفی مانندِ نجات زمین استفاده می‌کنند. برولی که تبدیل به ماشینی جنگنده شده و بدون فکر مبارزه می‌کند، نمی‌تواند با ویجیتا و گوکو مقابله کند. اما ویجیتا و گوکو، خواست فردی خود برای پیروز شدن را نادیده می‌گیرند و با اتحاد و ترکیب قدرت‌هایشان، موفق می‌شوند او را شکست داده و زمین را نجات دهند. داستان فیلم علاوه بر پررنگ کردن مفاهیمی چون دوستی، همدلی و شجاعت، نشان می‌دهد که توانایی مدیریت احساسات و همراه کردن آن با قدرت تصمیم‌گیری بر مبنای دانایی، کمک می‌کند تا بتوانیم موقعیت‌های بحرانی را پشت سر بگذاریم.
  فیلم موقعیت‌های ترسناک و خشن بسیاری دارد که ممکن است برای کوچک‌ترها آزاردهنده باشند: موقعیت‌های بسیاری از مبارزه و شلیک لیرز و استفاده از تفنگ در فیلم وجود دارد. فریزا که به سنگدل بودن معروف است، سیاره‌ی سایاجین‌ها را نابود می‌کند و برای رسیدن به خواسته‌ی خود، پدر برولی را می‌کشد. در سیاره‌ی وامپاس حشرات غول‌پیکری زندگی می‌کنند که بارها به شخصیت‌های فیلم حمله می‌کنند و جان آن‌ها را تهدید می‌کنند. پاراگاس برای نجات فرزندش، سایاجینی را که به او کمک کرده بود تا به سیاره‌ی وامپاس برسد می‌کشد. او همچنین برای کنترل قدرت فرزندش از شوک الکتریکی استفاده می‌کند. همچنین، شخصیت‌های مبارز به صورت نیمه‌برهنه نشان داده می‌شوند و بر اندام عضله‌ای آنان تاکید شده است. موضوع نجات زمین به شکلی که در فیلم مطرح شده نیز موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۱۰ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  پادشاه سیاره‌ی ویجیتا، نوزادی به نام برولی را به خاطر بالا بودن توان جنگجویی‌اش، به سیاره‌ای دور و خالی از سکنه تبعید می‌کند. پاراگاس، پدر برولی برای محافظت از فرزندش به این سیاره می‌رود و قصد دارد برولی را تبدیل به جنگجویی قدرتمند ‌کند تا بتواند روزی انتقامش را از پادشاه ویجیتا بگیرد. در همین زمان فریزا که حاکم جدید کهکشان است، سیاره‌ی ویجیتا را نابود می‌کند تا سایاجین‌ها که جنگجویانی قدرتمند هستند، تهدیدی برای حکومتش نباشند. اما نوزاد پادشاه و فرزند یکی از سایاجین‌های مبارز که به زمین فرستاده شده بودند تا در آرامش زندگی کنند، زنده می‌مانند. با گذشت سال‌ها نیروهای فریزا که به فرمان او به دنبال توپ‌های اژدها هستند، برولی و پدرش را در سیاره‌‌ا‌ی دور پیدا می‌کنند و نزد او می‌برند. فریزا پاراگاس را توجیه می‌کند تا برولی روی زمین در مقابل ویجیتا و گوکو مبارزه کند و در وسط مبارزه، پاراگاس را می‌کشد تا با استفاده از قدرت خشم، نیروی برولی را افزایش دهد. در این نبرد طولانی، ویجیتا و گوکو تصمیم می‌گیرند قدرتشان را تبدیل به قدرتی واحد کنند. در این میان ماموران فریزا که حالا تبدیل به دوستان برولی شده‌اند، متوجه می‌شوند نیروی زیاد برولی در نهایت سبب مرگ او خواهد شد، به همین دلیل با جمع کردن توپ‌ها و فراخواندن اژدها، آرزو می‌کنند برولی به سیاره‌ای که از آن آمده، بازگردد. با تمام شدن مبارزه، گوکو نزد برولی می‌رود و با نشان دادن حسن نیت، به او می‌گوید که قرار است مبارزه کردن را به او بیاموزد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما توانایی کنترل احساسات تا چه اندازه می‌توانست به برولی برای تبدیل شدن به یک جنگجوی واقعی کمک کند؟ فکر می‌کنید چه چیزی سبب شده بود برولی تبدیل به یک ماشین جنگی شود؟
  به نظر شما نشان دادن جزئیات مبارزه چه تاثیری در داستان فیلم دارد؟ حذف موقعیت‌های طولانی نبرد شخصیت‌ها، داستان فیلم را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟
  وجیتا و گوکو پس از متحد شدن با یکدیگر قدرت بیشتری در مقابل برولی به دست آوردند؛ شما هم موقعیتی مشابه با ویجیتا و گوکو تجربه کرده‌اید که با متحد شدن و کار گروهی، نیرو و انرژی بیشتری برای رسیدن به خواسته‌ی خود داشته باشید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۱۰۰
  سال انتشار ۲۰۱۸