توکیو غول

(Tokyo Ghoul)
thumbnail
۱۶ سال به بالا
۱۴ تا ۱۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی فانتزی درباره‌ی پسری با ماهیتی نیمه‌انسان و نیمه‌غول، تلاش او برای انطباق با شرایط و مبارزه برای نجات هم‌نوعانش

سال: 2017
  بررس فیلم: یکتا یونسی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مردم شهر از غول‌ها می‌ترسند و بیم دارند توسط آن‌ها شکار شوند. غول‌ها نیز از نیروی پلیس هراس دارند. کانکی به دختری نوجوان علاقه‌مند است و به تشویق دوستش، با او قرار می‌گذارد. او از بیان احساسش به دختر خجالت می‌کشد، ولی نهایتا حسش را به او می‌گوید. دختر نیز به او ابراز علاقه می‌کند، ولی ناگهان تغییر ظاهر داده و به کانکی حمله می‌کند. کانکی که پس از آن حمله، ماهیتش تغییر می‌کند و به فردی نیمه غول، نیمه انسان بدل شده است، از بر ملا شدن رازش در بین انسان‌ها هراس دارد و در بین غول‌ها نیز جایگاهی مناسبی ندارد و به شدت احساس تنهایی می‌کند، اما به تدریج رابطه‌ای حمایتگرانه بین کانکی و بقیه‌ی غول‌ها ساخته می‌شود. این ماهیت جدید به کانکی کمک می‌کند تا حس همدلی خوبی، هم نسبت به غول‌ها و هم نسبت به انسان‌ها داشته باشد و احساسات هر دو گروه را تخیل و درک کند. توکا در ابتدا با کانکی لجبازی می‌کند و با نگاه تحقیرآمیزی به او نگاه می‌کند، ولی کمی بعد، آن دو به هم دلبسته می‌شوند و برای نجات غول‌ها از دست نیروی پلیس، با کار گروهی وارد مبارزه می‌شوند.
  کانکی پسری خوش قلب و حمایتگر است و تاجایی‌که بتواند سعی می‌کند از دوستانش محافظت کند. او که در ابتدا قادر نیست با ماهیت جدیدش کنار بیاید و دچار بحران شخصیت شده، با روحیه‌ی انعطاف‌پذیری که دارد، موفق می‌شود با شرایط کنار بیاید و ماهیت جدیدش را بپذیرد و زندگی خوبی برای خود در بین دوستان جدیدش رقم بزند. غول‌ها بر خلاف ظاهر ترسناک‌شان از هم حمایت می‌کنند و برای نجات هم حاضر به فداکاری هستند. آن‌ها با پذیرش کانکی در جمع خود، به او کمک می‌کنند تا به شرایط جدید عادت کند. توکا که در ابتدای آشنایی با کانکی مدام او را تحقیر می‌کند، پس از آشنایی بیشتر با او رفتارش را تغییر می‌دهد و سعی می‌کند اشتباهتش را جبران کند. کانکی، با اینکه غول ضعیفی است، اما برای حمایت از دوستانش، سرسختانه تمرین کرده و در مقابل نیروی پلیس، شجاعانه مبارزه می‌کند.
  کانکی و دختری نوجوان به هم علاقه‌مند هستند، این علاقه با نگاه‌های معنادار، دست هم را گرفتن، بوسه و در آغوش کشیدن هم ابراز می‌شود. بین کانکی و توکا هم علاقه‌ای شکل می‌گیرد و به هم احساسات خود را نشان می‌دهند. در برخی موقعیت‌ها بزرگسالان در حال نوشیدن آبجو هستند. برخی شخصیت‌ها نیز بر روی بدنشان خالکوبی دارند.
  در فیلم از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده شده است: چهارچشمی، احمق، خنگ و عوضی. برخی غول‌ها با کانکی به شکلی تحقیرآمیز برخورد می‌کنند و مدام او را با نگاه و حرکاتشان مورد تمسخر قرار می‌دهند.
  برخی شخصیت‌های جوان فیلم از جمله کانکی به مطالعه‌ی کتاب‌های علمی و داستانی علاقه‌مند هستند و سعی دارند نکات جدید را از این محتواها یاد بگیرند و هر جا خود نتوانستند از بزرگترها بپرسند. این علاقه به یادگیری می‌تواند نوجوانان را به مطالعه ترغیب کند.
  در شهر توکیو، غول‌هایی هستند که انسان‌ها را شکار می‌کنند و از گوشت بدن انسان تغذیه می‌شوند. این غول‌ها شکلی شبیه به انسان‌ها دارند، ولی در زمان شکار یا مبارزه ناگهان ظاهر اصلیشان آشکار می‌شود و با شکلی ترسناک، به خون‌آشام‌ بدل می‌شود. دختری به کانکی حمله می‌کند و با شاخک‌هایش بدن او را سوراخ می‌کند تا از خون او تغذیه کند. این نوع از شکار و تغذیه‌ی مستقیم از انسان‌ها در صحنه‌های دیگری هم نشان داده می‌شود. در برخی موقعیت‌ها نیز جنازه‌ها و یا اعضای قطع شده‌ی بدن انسان‌ها و غول‌ها به‌نمایش گذاشته می‌شود. سقف ساختمانی بر سر غولی می‌ریزد و باعث مرگ او می‌شود. بین برخی غول‌ها بر سر تصاحب غذا مبارزاتی شکل می‌گیرد، با حرکات رزمی باهم می‌جنگند، یکدیگر را به اطراف پرتاب می‌کنند و گاه اقدام به خفه کردن هم می‌کنند. کانکی بعد از تغییر ماهیت، قادر به خوردن غذای انسان‌ها نیست و به شدت احساس گرسنگی می‌کند. نیروی پلیس مدام در حال تعقیب غول‌هاست و با اره‌ای قدرتمند، غول‌ها را می‌کشد. یکی از غول‌ها که به اسارت پلیس در آمده، جلوی چشم دخترش، شکنجه و با مته‌ای سرش سوراخ می‌شود. برخی بچه‌ها والدین خود را در اثر حمله‌ی غول‌ها و انسان‌ها از دست داده‌اند و بی‌سرپرست هستند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم توکیو غول که بر اساس مجموعه مانگایی به همین نام، اثر سو ایشیدا ساخته شده است، به داستان پسری نوجوان به نام کانکی می‌پردازد که ساکن شهر توکیو است و در شهرش، غول‌های شکارچی انسان‌ها نیز به شکلی مخفی زندگی می‌کنند. مردم از این غول‌ها می‌ترسند و ماموران حرف‌های پلیس به‌دنبال شکار آن‌ها هستند. کانکی توسط غولی مورد حمله قرار می‌گیرد و ماهیتش به حالت دوگانه‌ی نیمه‌انسان و نیمه‌غول بدل می‌شود. او که دیگر قادر نیست از غذای انسان‌ها بخورد، به جمع غول‌ها پناه می‌برد تا بقایش را حفظ کند. غول‌ها بر خلاف ظاهر ترسناک‌شان، از هم حمایت می‌کنند و برای نجات هم حاضر به فداکاری هستند. آن‌ها با پذیرش کانکی در جمع خود، به او کمک می‌کنند تا به شرایط جدید عادت کند. کانکی با این ماهیت دوگانه، هم می‌تواند احساسات انسان‌ها را درک کند و هم احساسات غول‌ها را. او به کمک دوستان جدیدش در گروه مخفی غول‌ها موفق می‌شود شناخت بهتری از خودِ جدیدش پیدا کند. او به علت این ماهیت دوگانه دلش نمی‌آید انسانی را شکار کند و فقط در تلاش است با محافظت از انسان‌ها و غول‌ها از دست هم، به جنگ بین آن‌ها خاتمه بدهد و درکی عمیق‌تر از احساسات و نیازهای هر یک را به دیگری بازنمایی کند. فیلم پیام‌آور تاثیر شناخت عمیق از هر ماهیت افراد است و این شناخت را مانعی برای پرهیز از پیش‌داوری‌های شتاب‌زده معرفی می‌کند.
  در فیلم موقعیت‌هایی از خشونت وجود دارد؛ وجود غول‌هایی شکارچی در شهر که از گوشت بدن انسان تغذیه می‌شوند. این غول‌ها شکلی شبیه به انسان‌ها دارند، ولی در زمان شکار یا مبارزه ناگهان ظاهر اصلی‌شان آشکار می‌شود و با شکلی ترسناک، به خون‌آشام‌هایی با بال و شاخک‌دار بدل می‌شود. دختری به کانکی حمله می‌کند و با شاخک‌هایش بدن او را سوراخ می‌کند تا از خون او تغذیه کند. این نوع از شکار و تغذیه‌ی مستقیم از انسان‌ها در صحنه‌های دیگری هم نشان داده می‌شود. در برخی موقعیت جنازه‌ها و یا اعضای قطع شده‌ی بدن انسان‌ها و غول‌ها به‌نمایش گذاشته می‌شود. سقف ساختمانی بر سر غولی می‌ریزد و باعث مرگ او می‌شود. بین برخی غول‌ها بر سر تصاحب غذا مبارزاتی شکل می‌گیرد، آن‌ها یکدیگر را به اطراف پرتاب می‌کنند و گاه قصد خفه کردن یکدیگر را دارند. کانکی بعد از تغییر ماهیت، قادر به خوردن غذای انسان‌ها نیست و به شدت احساس گرسنگی می‌کند. یکی از غول‌ها که به اسارت پلیس در آمده، جلوی چشم دخترش، شکنجه و با مته‌ای سرش سوراخ می‌شود. کانکی و دختری نوجوان به هم علاقه‌مند هستند، این علاقه با نگاه‌های معنادار، دست هم را گرفتن، بوسه و در آغوش کشیدن ابراز می‌شود. بین کانکی و توکا هم علاقه‌ای شکل می‌گیرد و به هم احساسات خود را نشان می‌دهند. در برخی موقعیت‌ها نیز بزرگسالان در حال مصرف آبجو هستند.

  چکیده داستان

  در شهر توکیو، به غیر از انسان‌ها، غول‌هایی نیز مخفیانه زندگی می‌کنند و درصدد شکار انسان‌ها هستند. این غول‌ها ظاهری شبه انسان دارند و فقط در زمان شکار، ظاهر اصلی‌شان آشکار می‌شود. پسری به نام کانکی به دختری علاقه‌مند است. شبی آن‌ها با هم قرار می‌گذارند و در پایان دیدار، دختر تغییر ظاهر داده و به کانکی حمله می‌کند. کانکی راهی بیمارستان می‌شود. او در اثر آن حمله، تغییر ماهیت داده و به حالتی نیمه غول، نیمه انسان تبدیل می‌شود. کانکی که دیگر نمی‌تواند از غذای انسان‌ها بخورد، برای تامین غذا، به غول‌ها پناه میبرد و آن‌ها قواعد زندگی مخفیانه‌ی خود را به او یاد می‌دهند. کانکی به غولی به نام توکا علاقه‌مند میشود و برای دفاع از او و بقیه‌ی دوستانش، با نیروی پلیس مبارزه می‌کند و غول‌ها را نجات داده و به جای امنی می‌برد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید چه عاملی باعث شده بود کانکی مثل بقیه‌ی غول‌ها، برای رفع گرسنگی به شکار انسان‌ها دست نزند و خود را فقط با صرف قهوه سیر کند؟
  تا به حال برای شما هم پیش آمده که حس کنید در وجودتان دوگانگی‌هایی وجود دارد، مثلا دو بعد عدالت‌خواه و منفعت‌طلب را هم‌زمان در خود کشف کنید؟ یا بعدی راستگو و بعدی دروغگو؟
  ماهیت هر فرد را چه چیزهایی شکل می‌دهد؟ فکر می‌کنید ماهیت انسان امکان تغییر دارد یا امری ثابت است و در طول زمان تغییر نخواهد کرد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Hagiwara
  رتبه MPAA TV-MA
  مدت زمان ۱۲۰
  کشور سازنده ژاپن
  استودیو Geek Sight Shochiku
  بازیگران فومیکا شیمیزو، ماساتاکا کوبوتا، یو آیو
  سال انتشار ۲۰۱۷