تپلی

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی سینمایی درباره‌ی دختر بچه‌ای بیمار، تلاش برای شاد کردن او، همراه با مضامینی چون دوستی، مشارکت، همدلی و مهربانی

سال: 1389
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  خال‌خالی گاوی مهربان و دلسوز است. او با دیدن ناراحتی و بدهی مالی صاحب خود و نگرانی‌های همسرش، راهی شهر می‌شود تا راه‌حلی برای این موضوع پیدا کند. او بعد از آشنایی با تارا تصمیم می‌گیرد برای شاد کردن او به خانه‌ی آن‌ها برود و با هم بازی کنند. تارا مرگ پدر و مادرش را پذیرفته است، اما در موقعیت‌های بسیاری با گریه و ناراحتی، ابراز دل‌تنگی می‌کند. خاله و دایی تارا با شنیدن موضوع بیماری او به کشور بازمی‌گردند و با مهربانی، محبت و توجه دائم از تارا مراقبت می‌کنند. تارا در داستان موقعیت‌های مختلفی را تجربه می‌کند که در آن‌ها به ماجراجویی پرداخته و احساساتی مانند؛ شادی، امنیت، غم و امیدواری را تجربه می‌کند.
  خال‌خالی خوش‌اخلاق، ماجراجو و کنجکاو است. او برای حل مشکل دیگران داوطلب می‌شود و با وجود دردسرهای فراوان به تلاش خود ادامه می‌دهد. دوستان او یعنی خسرو، خر و گربه‌ها مهمان‌نوازند، به حرف‌های خال‌خالی اعتماد می‌کنند و تصمیم می‌گیرند در این مسیر او را تنها نگذارند. تارا رفتاری مؤدبانه دارد، به دیگران احترام می‌گذارد و در عین حال تمام خواسته‌های خود را مطرح می‌کند. او با وجود ابتلا به بیماری و موضوع مرگ پدر و مادرش، امیدوارانه زندگی می‌کند و مانند سایر کودکان به بازی و شادی می‌پردازد. نازدونه با نگرانی راهی شهر می‌شود تا به همسرش کمک کند.
  تارا بارها موضوع مرگ خانواده‌اش بر اثر سانحه‌ی تصادف را بازگو می‌کند. همچنین او خواسته‌هایش را با جمله‌ی من مریضم و دارم می‌میرم همراه می‌کند. نازدونه توسط عموی تارا گروگان گرفته می‌شود. خسرو نگاهی عاشقانه به خاله‌ی تارا دارد و در حضور او لرزش دست می‌گیرد.
  در طول فیلم از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده می‌شود؛ تو آدم نمیشی، خفه شو، مثل گاو میمونی، منو بر و بر نگاه نکن، ساکت شو، خاک بر سرمون شد، سلام و زهرمار، الهی بمیرید، مثل گاو نیا تو، رو اب بخندی، مسخره های جلف، کله‌پوک‌ها، چقدر درازی، نامرد، دزدهای عوضی، دیوونه، لنگ دراز، منو به خاک سیاه نشوندی، از جلو چشمام خفه شو، با عصا می زنم شتک و پتکت می‌کنم، به جهنم، من خیلی بدبختم، عوضی، بی‌حیا، کاش می‌مردی، می زنم توی سرتا، کدوم خری هستی و عجب نسناسیه. خسرو و دوستانش بارها نام خال‌خالی را مسخره می‌کنند و به او می‌خندند. صدای زنگ تلفن همراه یکی از شخصیت‌ها آهنگ؛ می زدم و لولم است. خال‌خالی با ورود به شهر تصمیم می‌گیرد لهجه‌ی روستایی خود را پنهان کند.
  برخی از صحنه‌های این فیلم در روستا فیلم‌برداری شده است. زندگی روستایی و نوع پوشش نازدونه در فیلم نمایش داده می‌شود.
  دو دزد بر سر خرابی ماشین با هم درگیر می‌شوند و کار به زدوخورد فیزیکی می‌رسد. خسرو برای اعتراض به حضور خال‌خالی با دست ضربه‌ای محکم به شکم الاغ می‌زند. تارا از ابتلای خود به یک بیماری سخت و احتمال مرگ زود هنگامش صحبت می‌کند. خال‌خالی بعد از پیدا کردن دزدها در پارک به آن‌ها حمله می‌کند و درگیری فیزیکی بین آن‌ها صورت می‌گیرد. خال‌خالی در بازی تنیس عصبانی می‌شود و با قدرت خشم خود طوفان به راه می‌اندازد. افراد شرور با خوراندن پیتزای سمی به شخصیت‌ها باعث مسمومیت و بی‌هوشی آن‌ها می‌شوند، افراد بی‌هوش شده را در گونی انداخته و به دریا می‌برند. نازدونه را گروگان می‌گیرند و خال‌خالی با شنیدن این موضوع از حال می‌رود. عموی تارا با اسلحه بالای سر نازدونه می‌ایستد و او را تهدید به مرگ می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی تپلی درباره‌ی دختر بچه‌ای به نام تارا است که خانواده‌ی خود را در اثر سانحه‌ی تصادف از دست داده است و حال با افسردگی دست‌وپنجه نرم می‌کند. هم‌زمان با این اتفاقات خال‌خالی، گاو مهربان، وارد شهر می‌شود تا برای حل مشکل صاحب خود پول تهیه کند. تارا با خال خالی دوست می‌شود و نتیجه‌ی ورود خال خالی، فاش شدن راز نقشه‌ی شوم عموی تارا است. او که تصمیم داشته تارا را به قتل برساند و به دارایی‌های او دست پیدا کند با دردسرهای زیادی روبه‌رو شده و در پایان توسط پلیس دستگیر می‌شود. خال‌خالی مهربان، مسئولیت‌پذیر و جسور است. او غم تارا را درک می‌کند و برای دلجویی با او وارد خانه‌ی آن‌ها می‌شود. دوستان خال‌خالی با مشارکت و همکاری سعی در حل کردن مشکل او دارند. همچنین خاله و دایی تارا از هیچ‌گونه کاری در جهت حمایت از تارا دریغ نمی‌کنند.
  در داستان صحنه‌هایی از ترس و خشونت و همچنین گفتار نامناسب وجود دارد. صحنه‌هایی از درگیری‌های فیزیکی، گروگان‌گیری، تهدید به مرگ با اسلحه، مسموم شدن با غذای آلوده به سم، بیهوشی و دزدیدن افراد در داستان وجود دارد. خال‌خالی در بدو ورد به شهر لهجه‌ی روستایی خود را تغییر می‌دهد، افراد نام او را مسخره می‌کنند و با عبارات توهین‌آمیز یکدیگر را تمسخر می‌کنند.

  چکیده داستان

  خال‌خالی برای پیدا کردن دزدان عتیقه و کمک به صاحب خود راهی شهر می‌شود. او در شهر با تارا، دختربچه‌ی کوچکی آشنا می‌شود که در سانحه‌ی تصادف پدر و مادر خود را از دست داده و کمی افسرده است. عموی تارا قصد دارد در نقشه‌ای تارا را به قتل برساند و به همه‌ی دارایی‌های او دست پیدا کند. تارا که به خال‌خالی علاقه‌مند شده است از او خواهش می‌کند تا برای بازی به خانه آن‌ها برود. هم‌زمان با ورود خال‌خالی به خانه‌ی آن‌ها و بازگشت خاله و دایی تارا از خارج از کشور، نقشه‌ی عموی تارا به کمک خال‌خالی فاش می‌شود و تارا به سلامت به خاله و دایی‌اش برگردانده می‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چه ویژگی در خال‌خالی وجود داشت که تارا به او علاقه‌مند شده بود؟
  در مواجهه با تمسخر دیگران چه رفتاری را پیشنهاد می‌دهید؟
  اگر خسرو و دوستانش نبودند آیا خال‌خالی موفق به فاش کردن راز عموی تارا می‌شد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان محمدرضا میرلوحی، هوشنک درویش پور
  مدت زمان ۸۶
  کشور سازنده ایران
  بازیگران بهنام قربانی، چنگیز وثوقی، فلور نظری
  سال انتشار ۱۳۸۹