تکخال

thumbnail
۱۸ سال به بالا

فیلمی سینمایی درباره‌ی خیانت پزشکی جوان به همسرش و اتحاد همسران برای انتقام‌گیری از او

سال: 1399
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مسعود اشتباه خود را می‌پذیرد و تلاش می‌کند تا اشتباه خود را جبران کند. همسران مسعود با هم دوست می‌شوند، مشکلات هم را درک می‌کنند و برای حل این مشکل تلاش می‌کنند.
  در داستان موضوعاتی چون خیانت، رابطه‌ی نامشروع و خودکشی وجود دارد. شخصیت‌های خانم از ازدواج کردن خوشحال‌اند و این موضوع را در فضای مجازی انتشار می‌دهند. افراد در داستان قلیان می‌کشند و کارمند مسعود می‌گوید؛ این تنها لبی است که گرفتنش ممنوع نیست. مسعود مواد مخدر کارمندش را به اشتباه به جای سیگار استفاده می‌کند و رفتاری سرخوشانه از خود نشان می‌دهد. مسعود پنهانی به ماشین شیرین جی‌پی‌اس وصل کرده و او را دنبال می‌کند. شیرین برای انتقام از مسعود وانمود می‌کند که به او خیانت کرده است.
  در این فیلم از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده‌شده است؛ گه خوردم، این پیر دختر می خواد جوان بشه، کثافت، خواستم گنگ‌اش بره بالا، خرخره‌ات رو می‌جوم، غلط کرده، خاک بر سرت، عین تف سربالاست، ازگل، گورشو گم میکنه، نامرد، خالی بند، چرت و پرت نگو، عوضی، خر، احمق، نفهم، زهرمار، غلط کردم، صداتو ببر، کفتار، گراز، خائن، آشغال، عوضی، مردشورتو ببرم ومیام لپ‌تابتو تو سرت خرد می‌کنم. یکی از شخصیت‌ها زیاده‌روی در غذا خوردن زنی را به کرگدن بودن او تشبیه می‌کند.
  کارمند مسعود، خود را پزشک معرفی می‌کند، برای یکی از بیماران بوتاکس تزریق می‌کند و صورت بیمار دچار آسیب می‌شود. مسعود برای تنبیه، او را در اتاق زندانی می‌کند و تصمیم دارد به زور به او بوتاکس تزریق کند. شیرین بعد از فهمیدن خیانت همسرش، بی‌هوش می‌شود. شیرین و همسر دوم مسعود در موقعیت‌های زیادی درگیری کلامی باهم دارند. آن‌ها پنهانی وارد خانه‌ی ملیسا، همسر سوم می‌شوند، کیسه پلاستیک را روی سر او را می‌کشند و قصد خفه کردن او را دارند. شیرین همسر سوم را گروگان می‌گیرد و با اتوی داغ او را تهدید می‌کند که صورتش را می‌سوزاند. همسر سوم مسعود با تکه چوبی او را می‌زند و بی‌هوش می‌کند. مسعود خواب می‌بیند بزرگان خانواده‌ی شیرین با تفنگ و چاقو بالای سر او ایستاده‌اند و او را تهدید می‌کنند. مسعود در داستان بارها پنهانی تلفن همراه همسرش را چک می‌کند. مسعود در خیالاتش همسر جدید شیرین را تهدید می‌کند، او را می‌زند و در حال خفه کردن اوست. مسعود با خوردن قرص خودکشی می‌کند، اما توسط دوستش نجات داده می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی ” تکخال” فیلمی کمدی درباره‌ی پزشکی جوان به نام مسعود است. مسعود همسر و دو فرزنداش را دوست دارد، اما درگیر رابطه با دو زن دیگر می‌شود. شیرین، همسر مسعود، در ابتدا به رابطه‌ی پنهانی مسعود با دوست دیرینه‌اش پی می‌برد و در ادامه با کمک دوستش متوجه وجود همسر سوم می‌شود. شیرین که بسیار غمگین و خشمگین است با کمک دو همسر دیگر نقشه می‌کشند تا از مسعود انتقام بگیرد. مسعود و شیرین با وجود اتفاقات تلخ در زندگی، با تمام توان به فرزندان خود توجه می‌کنند، آن‌ها را دوست دارند و آن‌ها را از اتفاقاتی که برای آن‌ها معنادار نیست دور نگه می‌دارند.
  در فیلم صحنه‌هایی از ترس و خشونت وجود دارد؛ کارمند مسعود بارها خود را به جای پزشک معرفی می‌کند و دست به اقدامات درمانی می‌زند که در نتیجه باعث آسیب به چهره‌ی افراد می‌شود. مسعود با دروغ‌گویی به خیانت خود ادامه می‌دهد و هیچ تعهدی به همسرش ندارد. شیرین، همسر سوم مسعود را گروگان می‌گیرد و با اتوی داغ به شکنجه تهدید می‌کند. مسعود کابوس می‌بیند که خانواده‌ی شیرین با چاقو و تفنگ او را به کشتن تهدید می‌کنند. او با دیدن رابطه‌ی شیرین با فرد دیگری خودکشی می‌کند. در داستان شخصیت‌های زن ازدواج را نوعی موفقیت می‌دانند و این موضوع را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند. در داستان موضوعاتی مانند خیانت، عدم اعتماد، مصرف مواد مخدر و قلیان وجود دارد که برای کودکان و نوجوانان معنادار نیست.

  چکیده داستان

  مسعود جراح زیبایی است که به همسرش خیانت می‌کند. شیرین، همسر مسعود، ماجرا را متوجه شده و با همدستی همسران دیگر مسعود، سعی در انتقام گرفتن از او دارد. او در نقشه‌ای وانمود می‌کند که با فردی به جز مسعود رابطه دارد تا مسعود متوجه عمل اشتباهش شود. مسعود که خود را گرفتار زنان می‌داند، بعد از فاش شدن رازش پشیمان می‌شود و با دیدن رابطه‌ی جدید شیرین تصمیم به خودکشی می‌گیرد. او با حضور به موقع دوستش نجات پیدا می‌کند و شیرین به او توضیح می‌دهد که در واقع در حال انتقام گرفتن از او بوده است. شیرین در پایان مسعود را می‌بخشد و به زندگی سابق خود باز می‌گردند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  اگر شما به جای شیرین بودید باز هم تصمیم به انتقام از مسعود می‌گرفتید؟
  پیشنهاد شما به شیرین برای حل این موضوع چیست؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان مجید مافی
  مدت زمان ۸۵
  کشور سازنده ایران
  استودیو Parsa Film
  بازیگران پوریا پورسرخ، سحر قریشی، شبنم قلی خانی
  سال انتشار ۱۳۹۹