تکنیسین‌های گلیچ

(Glitch Techs)
thumbnail
۱۰ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و اکشن درباره‌ی دختر و پسری نوجوان، ورود آن‌ها به دنیای بازی‌های ویدیویی، مبارزه با هیولاهای واقعیت مجازی و جلوگیری از آسیب آن‌ها به زندگی واقعی

سال: 2020
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  میکو و هکتور دو نوجوان‌اند که همیشه در حال ماجراجویی‌اند و تجربه‌های آن‌ها حول و حوش بازی‌های کامپیوتری و ابزارهای پیشرفته‌ی تکنولوژیک است. آن‌ها مدام با هیولاهای بازی‌های کامپیوتری مبارزه می‌کنند و مبارزات‌شان در ارتباط با بازی‌های ویدیویی و به طور کلی، واقعیت مجازی شکل می‌گیرد. دوستی و همکاری آن‌ها و تجربه‌های فن‌آورانه‌شان می‌تواند برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان هم‌ذات‌پندارانه و معنادار باشد. مسائل و چالش‌های میکو با مادرش نیز برای کودکان و نوجوانان قابل ارتباط است.
  شخصیت‌های نوجوان سریال ویژگی‌های متفاوتی دارند؛ با این حال برای رسیدن به اهداف مشترک‌شان همکاری خوبی با هم دارند و از این تنوع شخصیتی به عنوان نقطه قوت کار گروهی‌شان استفاده می‌کنند. آن‌ها مسائلی را که بین‌شان پیش می‌آید با تلاش و حمایت از هم حل می‌کنند و در نهایت موفق می‌شوند به اهداف‌شان برسند. شخصیت‌های دختر و پسر، جایگاه و نقش برابری در پیش بردن داستان‌ها دارند و از فرهنگ‌ها و نژادهای مختلفی انتخاب شده‌اند.
  موضوع مبارزه با هیولاها و نجات مردم از دست آن‌ها، موضوع معناداری در دنیای کودکان کوچک‌تر نیست؛ هرچند می‌تواند برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان قابل ارتباط باشد.
  در نسخه‌ی اصلی، گاهی از کلمات توهین‌‌آمیزی چون «ابله» و «لعنتی» استفاده شده، ولی در نسخه‌ی دوبله از کلمات و عبارات ناسزا و تهدیدآمیز زیادی استفاده شده: شما رو نابود می‌کنم، بی‌عرضه، احمق، بی‌شعور، مردک زالو، موش کور بدبخت، گند زدین، چندش، بکش کنار، کثافت، آشغال‌دونی، مغزجوجه‌ای، گنده‌بک، قزمیت، چه مرگته. تعداد زیادی از عباراتِ به‌کاررفته در دوبله، به دنیای کودکان ارتباطی ندارند و ممکن است مورد تقلید آن‌ها قرار گیرند: یه کم شل کنی می‌فهمی، خودتو مادرتو...، اوشکول، خاکشیرت می‌کنم، قفلی نزن روش، چیزتو ازت پیچوند، چیزتو برگردوند، مانی سانکن، بزنیم بترکونیم، تگری زدی، جیگرطلا. در بعضی از صحنه‌ها از لهجه برای خنده‌دار شدن موقعیت استفاده شده است.
  در طول سریال، به موضوعات تکنولوژیک مختلفی اشاره می‌شود که ممکن است کودکانِ علاقه‌مند را درگیر کند.
  فضای کلی سریال فانتزی است و صحنه‌ها و موقعیت‌های خشن هم به شکلی اغراق‌آمیز و خنده‌دار به نمایش درآمده‌اند. درگیری و زد و خورد همیشگی بین شخصیت‌ها و هیولاهای گلیچ در جریان است. شخصیت‌ها از انواع سلاح‌های سرد برای درگیری استفاده می‌‌کنند. پرتاب انواع لیزر، شلیک مواد چسبنده برای گیر انداختن هیولاها و برخورد به اطراف و افتادن و پرت شدن، زیاد اتفاق می‌افتد، ولی جراحتی رخ نمی‌دهد و خون و خون‌ریزی دیده نمی‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی درباره‌ی دختر و پسری نوجوان به نام‌های میکو و هکتور است که به طور اتفاقی وارد دنیای بازی‌های ویدیویی می‌شوند و باید با هیولاهای واقعیت مجازی که وارد دنیای واقعی می‌شوند، مبارزه کنند. آن‌ها که خودشان عاشق بازی‌های ویدیویی و تکنولوژی‌های پیشرفته هستند، از سر و کله زدن با هیولاهایی که از بازی‌های ویدیویی بیرون می‌آیند لذت می‌برند. میکو و هکتور با استفاده از ابزارهای پیشرفته‌ای که برای مبارزه در اختیارشان قرار گرفته، سعی می‌کنند از آسیب‌رساندن هیولاها به مردم جلوگیری کنند و آن‌ها را به دنیای مجازی برگردانند. آن‌ها با وجود این‌که هر کدام خصوصیات شخصیتی خاص خود را دارند و در خانواده‌های متفاوتی بزرگ شده‌اند، همکاری خوب و ثمربخشی با هم دارند و در موقعیت‌های سخت مبارزه از هم حمایت می‌کنند. شخصیت‌های نوجوان سریال، از ویژگی‌های متفاوت‌شان به عنوان نقاط قوت در مبارزات استفاده می‌کنند و با همکاری و کار گروهی موفق می‌شوند به اهداف مشترک‌شان برسند. سریال نشان می‌دهد که مهم نیست رنگ و نژاد و جنسیت ما چیست و از چه خانواده‌ای آمده‌ایم؛ با کار گروهی، تلاش و پذیرش یکدیگر می‌توانیم به اهداف‌مان برسیم.
  فضای کلی سریال فانتزی است و صحنه‌ها و موقعیت‌های خشن هم به شکلی اغراق‌آمیز و خنده‌دار به نمایش درآمده‌اند. درگیری و زد و خورد همیشگی بین شخصیت‌ها و هیولاهای گلیچ در جریان است و شخصیت‌ها از انواع سلاح‌های سرد برای درگیری استفاده می‌‌کنند، ولی آسیب و خون‌ریزی دیده نمی‌شود. در نسخه‌ی دوبله‌ی سایت فیلیمو، کلمات و عبارات توهین‌آمیز بسیاری به نسخه‌ی اصلی اضافه شده و شخصیت‌های نوجوان مدام از زبان هجوآمیز و حاوی تحقیر و تمسخر استفاده می‌کنند و گاه عباراتی به کار می‌برند که خاص دنیای بزرگسالان است. همچنین، این موضوع که نوجوان‌ها به طور مخفیانه فعالیت می‌کنند و باید مبارزات‌شان را از خانواده‌هایشان پنهان کنند، ممکن است برای بعضی از خانواده‌ها خوشایند نباشد؛ والدین می‌توانند در همراهی با کودکان کوچک‌تر، در مورد این موضوعات با هم گفت‌وگو کنند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد موضوعات هر قسمت با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  دختر و پسری نوجوان به نام‌های میکو و هکتور، به طور اتفاقی در یک مسابقه‌ی بازی‌های ویدیویی یکدیگر را ملاقات می‌کنند. در این دیدار، یکی از هیولاهای گلیچ، که از خطاهای سیستم‌های کامپیوتری محسوب می‌شوند، از صفحه‌ی مونیتور خارج می‌شود و دردسرهایی در دنیای واقعی ایجاد می‌کند. بعد از این اتفاق، شرکت بازی‌های ویدیویی هینوبی به آن‌ها شغلی پیشنهاد می‌کند؛ آن‌ها باید در قالب تکنیسین‌های مخفی، با شخصیت‌هایی که از واقعیت مجازی خارج می‌شوند و افراد در دنیای واقعی را تهدید می‌کنند، مبارزه کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه چیزی در این سریال شما را جذب می‌کند؟ موضوع داستان‌ها که درباره‌ی بازی‌های ویدیویی است؟ یا همکاری و دوستی شخصیت‌ها؟ یا ماجراجویی‌های آن‌ها؟
  به نظرتان این سریال نشان می‌دهد که بازی‌های ویدیویی چقدر خشن‌اند؟ هیولاهایی که از بازی‌ها بیرون می‌آیند برای شما آشنا هستند؟ شما در بازی‌هایتان با همچین شخصیت‌هایی برخورد کرده‌اید؟
  دخترها و پسرها در این سریال چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با هم دارند؟ آیا تفاوت‌هایشان به دختر بودن یا پسر بودنشان ربط دارد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۲۳
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو Nickelodeon Animation Studio
  بازیگران اسکات کریمر، ریکاردو هورتادو، مونیکا رِی
  سال انتشار ۲۰۲۰