تیمی فیلیر: اشتباهاتی اتفاق افتاد

(Timmy Failure: Mistakes Were Made)
thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی ماجراجویانه درباره‌ی پسربچه‌ای خیال‌پرداز، زندگی او در دنیای خیالی‌اش و تلاش برای برقراری تعادل با دنیای بیرون با حمایت‌های اطرافیان

سال: 2020
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تیمی بسیار خیال‌پرداز است و بخش قابل توجهی از روز را در خیالاتش سر می‌کند. او بعد از اینکه پدرش خانه را ترک می‌کند، با خرس قطبی خیالی دوست می‌شود و او را تنها کسی می‌داند که درکش می‌کند. بچه‌های مدرسه و معلم کلاس ارتباط خوبی با تیمی ندارند و او تنهایی‌اش را با ماجراهای کارآگاهی‌اش پر می‌کند. رابطه‌ی او با مادر خوب است ولی مادر به خاطر کار زیاد، بیشتر وقت‌ها در خانه نیست.
  تیمی خوش‌قلب است و در عین اینکه از بچه‌ها و معلم مدرسه دل خوشی ندارد، با آن‌ها محترمانه رفتار می‌کند. او همچنین مصمم و جسور است، برای رسیدن به خواسته‌هایش تلاش می‌کند و به‌سادگی ناامید نمی‌شود. مادر تیمی مهربان و حمایتگر است و در مقابل برخوردهای تند معلم هوای او را دارد. او به خیال‌پردازی‌های تیمی احترام می‌گذارد و تا جای ممکن سعی می‌کند مانع او نشود. مشاور مدرسه بزرگسالی قابل اعتماد است که موفق می‌شود رابطه‌ی خوبی با تیمی برقرار کند. او با توجه نشان دادن به دغدغه‌های تیمی به او کمک می‌کند تا هم آژانس کارآگاهی را حفظ کند و هم در فعالیت‌های مدرسه شرکت کند. دوست مادر مردی مهربان است و همه‌ی تلاش‌اش را می‌کند تا اعتماد تیمی را جلب کند. او در نهایت موفق می‌شود با تیمی ارتباط برقرار کند.
  تیمی در ماموریت‌هایش مدام به روس‌ها اشاره می‌کند و تصورات کلیشه‌ای رایج درباره‌ی جاسوس بودن روس‌ها را بارها تکرا می‌کند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: واسه عمه‌ت متاسف باش، بدبخت، سیاه و کبودت می‌کنم، چرند نگو، دهنا بسته، چه مرگت شده، اونو می‌کشم، ابله، لعنتی، چرت و پرت می‌گه. بعضی از کلمات و جملاتی که تیمی استفاده می‌کند ممن است برای کوچک‌ترها قابل فهم نباشند، مثلاً راستی‌آزمایی،‌ تصدیق می‌شود، مستند، گمراه. تیمی برای پیش بردن برنامه‌هایش گاهی به مادرش یا دیگران دروغ می‌گوید.
  داستان فیلم در شهر پورتلند آمریکا اتفاق می‌افتد و بخش‌هایی از فضای شهر و مدرسه و سبک زندگی مردم به نمایش درمی‌آید.
  تیمی تخیلات شفافی دارد که بعضی از آن‌ها ممکن است کوچک‌ترها را بترساند، مثلاً تصور می‌کند با وانت به پنجره‌ی خانه‌ای می‌کوبد و آن را خراب می‌کند، از آبشار بلندی سقوط می‌کند یا به جرم کشتن همستر زندانی می‌شود. تیمی و معلمش در بالای سد گیر کرده‌اند و فکر می‌کنند هر لحظه ممکن است آب با فشار از روی آن‌ها رد شود. در ابتدای فیلم مادر و پدر تیم با هم دعوا می‌کنند و پدر برای همیشه خانه را ترک می‌کند. در مدرسه با تیمی بدرفتاری می‌شود و معلم بارها او را به تعلیق و اخراج تهدید می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی تیمی فیلیر: اشتباهاتی اتفاق افتاد، با اقتباس از مجموعه داستان‌هایی با همین نام، اثر استفان پاستیس ساخته شده است. فیلم درباره‌ی پسربچه‌ی یازده‌ساله‌ی خیال‌پردازی به نام تیمی است که ترجیح می‌دهد تمام وقتش را با خرس قطبی خیالی‌اش و در حال پرداختن به ماموریت‌های کارآگاهی خیالی‌اش بگذراند. پدر تیمی بعد از دعوا با مادرش خانه را ترک می‌کند و خرس قطبی از همان روز وارد زندگی تیمی شده است. او خود را بچه‌ای خاص می‌داند و فعالیت‌های مدرسه و هم‌کلاسی‌هایش را خسته‌کننده. مادر تیمی سعی می‌کند او را در خیال‌پردازی‌هایش همراهی کند ولی وقتی تیمی از مدرسه تعلیق می‌شود، طاقتش را از دست می‌دهد. تیمی با کمک مشاور مدرسه که مردی مهربان و حمایتگر است متوجه می‌شود که می‌تواند بدون دست برداشتن از رؤیایش، با بخش‌های ناخوشایند زندگی کنار بیاید و از آن‌ها برای هموار کردن مسیرش استفاده کند.
  تیمی تخیلات شفافی دارد که بعضی از آن‌ها ممکن است کوچک‌ترها را بترساند، مثلاً تصور می‌کند با وانت به پنجره‌ی خانه‌ای می‌کوبد و آن را خراب می‌کند یا از آبشار بلندی سقوط می‌کند. خرس قطبی ابعاد بزرگی دارد و خیلی وقت‌ها خرابی و دردسر به بار می‌آورد. معلم تیمی از دست او شاکی است و بارها او را به تعلیق و اخراج تهدید می‌کند. تیمی با توجه به روحیات و علاقه‌هایش از جملاتی استفاده می‌کند که ممکن است برای کوچک‌ترها قابل درک نباشند، مثلاً به جای بله می‌گوید تصدیق می‌شود. او همچنین تصورات و باورهایی منفی درباره‌ی روس‌ها دارد و همیشه درباره‌ی جاسوس بودن آن‌ها داستان‌ می‌سازد. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  تیمی پسربچه‌ای کلاس‌پنجمی است که خودش را رئیس آژانس کارآگاهی می‌داند و همراه با همکار خیالی‌اش، خرس قطبیِ خیلی بزرگ، به دنبال پیدا کردن سرنخ‌هایی درباره‌ی عملیات‌های جاسوسی روس‌ها در شهر است. مادر و پدر او از هم جدا شده‌اند و تیمی با مادرش زندگی می‌کند. مادر برای تامین مخارج زندگی دو جا کار می‌کند و تیمی اغلب تنهاست. او با هم‌کلاسی‌ها و درس‌های مدرسه میانه‌ی خوبی ندارد و چند بار از طرف معلم کلاس تهدید به تعلیق و اخراج می‌شود. تیمی چند بار پیش مشاور مدرسه فرستاده می‌شود و در نهایت با کمک او، مادرش و مردی که به‌تازگی با مادر آشنا شده، موفق می‌شود هم آژانس کارآگاهی‌اش را حفظ کند و هم با مدرسه سازگارتر شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  تیمی چه تفاوت‌هایی با بقیه‌ی بچه‌ها داشت؟ به نظر شما او بچه‌ی خاصی بود؟ چه ویژگی‌هایی او را خاص می‌کرد؟
  فکر می‌کنید چرا تیمی ترجیح می‌داد در دنیای خیالی‌اش زندگی کند؟ شما همچین تجربه‌ای دارید؟ تابه‌حال دوست خیالی داشته‌اید؟
  به نظرتان تیمی بین خیالاتش با دنیای واقعی تفاوت قائل بود؟ مثلاً متوجه بود که خرس قطبی فقط در خیالات خودش وجود دارد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Tom McCarthy
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۹۹
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا
  استودیو Walt Disney Pictures، Etalon Film، Slow Pony Pictures، Whitaker Entertainment
  بازیگران اوفلیا لاویباند، کریگ رابینسون، وینسلو فگلی
  سال انتشار ۲۰۲۰