تینکر بل و افسانه‌ی هیولا

(Tinker Bell and the Legend of the NeverBeast )

بررس متن: فاطمه علی زاده

8+ 6 تا 8 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و موزیکال درباره‌ی رابطه‌ی دوستی یک پری مهربان و کنجکاو با هیولایی چند هزارساله و تلاش او برای تغییر قضاوت دیگران درباره‌ی باطن هیولا

سال انتشار: 2015

تینکر بل و افسانه‌ی هیولا

(Tinker Bell and the Legend of the NeverBeast )
8+
6 تا 8 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و موزیکال درباره‌ی رابطه‌ی دوستی یک پری مهربان و کنجکاو با هیولایی چند هزارساله و تلاش او برای تغییر قضاوت دیگران درباره‌ی باطن هیولا

سال انتشار: 2015

بررس متن: فاطمه علیزاده

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
تلاش فاون برای همراهی با حیواناتی که به کمک او نیاز دارند و ارتباط دوستانه‌ی او با آن‌ها، حتی با وجود این‌که زشت و خطرناک به نظر می‌آیند، می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد. ظاهر هیولا، قضاوت‌های منفی دیگران در مورد او و مخالفت‌های بزرگ‌ترها با فاون بر سر هیولا نیز برای بسیاری از کودکان معنادار است.
محتوای آموزشی
کودکان در خلال داستان با بعضی از حیوانات و ویژگی‌های آن‌ها آشنایی مختصری پیدا می‌کنند.
الگوی شخصیتی
تلاش جمعی تینکر بل و سایر دوستان فاون برای همراهی و کمک به او در راه رسیدن به هدف، نشان‌دهنده‌ی حس همکاری برای رسیدن به پیروزی در میان شخصیت‌هاست. فاون در طول داستان متوجه می‌شود که باید شهروند قانونمندی باشد و هنگام تصمیم‌گیری از مغز و قلبش کمک بگیرد تا عملکردی درست داشته باشد. وقتی ملکه از فاون می‌خواهد آنچه پیش ‌آمده را توضیح دهد، فاون به‌خوبی می‌داند که چه کار اشتباهی انجام داده و بابت آن عذرخواهی می‌کند و قول می‌دهد سعی کند اشتباهاتش را تکرار نکند. فاون تلاش می‌کند به دیگران بگوید که نباید درباره‌ی هیولا پیش‌داوری کنند و تینکر بل نیز به فاون می‌گوید که در واقع هیولا با پرت کردن او جانش را نجات داده و نباید درباره‌ی او زود قضاوت می‌کرد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
فیلم چند صحنه‌ی ترسناک و خشن دارد؛ از جمله حمله‌ی شاهین‌های شکارچی به پیکسی هال برای بردن جوجه شاهینی که فاون با خود به خانه‌اش برده بود. در ادامه فاون به غاری وارد می‌شود و با هیولایی روبه‌رو می‌شود که چشمان سبز و دندان‌های وحشتناکی دارد و غرش‌های بلند و ترسناکی می‌کند. پری‌های گارد شهر هم سلاح‌هایی مثل تیر و کمان و نیزه‌های تیز دارند و از پودر بنفش‌رنگی برای بیهوش کردن دشمنان استفاده می‌کنند و در صحنه‌هایی به دنبال شکار هیولا هستند. در صحنه‌ای دیگر ابرهای سبزرنگ ترسناکی به همراه توفان و صاعقه‌هایی مهیب به سمت جنگل می‌آیند. در انتهای فیلم نیز در صحنه‌ای ناراحت‌کننده، به نظر می‌رسد که فاون مرده اما هیولا با قدرت خود او را به زندگی برمی‌گرداند.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
پری‌ها لباس‌های بسیار تنگ و کوتاهی پوشیده‌اند و بدن‌هایی با برجستگی‌های اغراق‌شده دارند که القاکننده‌ی تصویری بزرگسالانه و غیرواقعی از زیبایی زنانه است.
آنچه والدین باید بدانند

این انیمیشن که به ‌صورت کامپیوتری و با الهام از شخصیت تینکر بل در داستان پیتر و وندی، نوشته‌ی جِی. ام. بَری ساخته‌ شده، درباره‌ی پری دیگری به نام فاون است که عادت دارد به همه‌ی حیوانات، فارغ از خطرناک بودن آن‌ها کمک کند اما هر بار با این کارش برای اهالی شهر دردسر درست می‌کند. روزی که فاون تصمیم می‌گیرد یک شهروند قانونمند باشد، ناگهان با هیولایی آشنا می‌شود که بعد از هزار سال از خواب بیدار شده و به نظر می‌رسد قصد نابودی شهر را دارد. در طول داستان گاردی‌های شهر متوجه می‌شوند که فقط از روی چهره‌ی هیولا و افسانه‌ای قدیمی درباره‌ی او، نباید قضاوتش کنند و ارزش موجودات به چهره‌ی آن‌ها نیست، بلکه به میزان خوش‌قلبی آن‌هاست. تینکر بل و بقیه‌ی دوستان فاون در همه حال همراه او هستند و با همکاری و همدلی با هم برای رسیدن به هدف‌شان تلاش می‌کنند. فاون یاد می‌گیرد که برای تصمیم‌گیری درست باید در لحظه به صدای قلب و مغزش، با هم گوش کند. فیلم همچنین به این موضوع می‌پردازد که گاهی مجبوریم از کسانی که دوست‌شان داریم خداحافظی کنیم و بپذیریم که دیگر در زندگی ما حضور فیزیکی نداشته باشند. فیلم چند صحنه‌ی خشن و ترسناک دارد؛ از جمله حمله‌ی شاهین‌های شکارچی به پیکسی هال و روبه‌رویی فاون با چهره‌ی ترسناک هیولا در غار. در ادامه‌ی فیلم نیز گاردی‌های شهر را می‌بینیم که تلاش دارند تا هیولا را دستگیر کنند، در حالی که گرفتار توفانی سبزرنگ با صاعقه‌هایی مهیب شده‌اند. در انتهای فیلم نیز در صحنه‌ای ناراحت‌کننده به نظر می‌رسد فاون مرده، اما هیولا با قدرت خود او را به زندگی برمی‌گرداند. پری‌ها لباس‌های بسیار تنگ و کوتاهی پوشیده‌اند و بدن‌هایی با برجستگی‌های اغراق‌شده دارند که القاکننده‌ی تصویری بزرگسالانه و غیرواقعی از زیبایی زنانه است. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 6 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 6 تا ۸ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو در مورد موضوعات داستان را داشته باشند.

چکیده داستان

داستان درباره‌ی پری کنجکاو و مهربانی به نام فاون است که دوست دارد به همه‌ی حیوانات، فارغ از خطرناک بودن آن‌ها کمک کند. او بارها باعث به دردسر افتادن اهالی شهر شده و تصمیم می‌گیرد که از این پس شهروندی قانونمند باشد و به صدای مغزش گوش کند و نه ندای قلبش. اما روزی با هیولایی که از خوابی هزارساله بیدار شده آشنا می‌شود. گاردی‌ها شهر گمان می‌کنند هیولای افسانه‌ای، موجودی ترسناک است و برای نابودی شهر آمده است. اما فاون می‌داند که او موجودی خوش‌قلب است و برای نجات شهر از طوفان و صاعقه آمده است. در راه نجات شهر و هیولا از دست گاردی‌ها، تینکر بل و سایر دوستان فاون نیز به او کمک می‌کنند و در نهایت شهر از نابودی نجات پیدا می‌کند و هیولا دوباره به غار خود برمی‌گردد و به خواب هزارساله‌اش ادامه می‌دهد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

نظرتان درباره‌ی کمک‌های فاون به موجودات خطرناک چیست؟ آیا او به اندازه‌ی کافی جانب احتیاط را رعایت می‌کرد؟ آیا برای شما پیش آمده که در موقعیتی زود قضاوت کنید و متوجه شوید که اشتباه کرده‌اید؟ شما هم این تجربه را داشته‌اید که به کسی که مشکلی داشته کمک کنید یا کسی در موقعیتی ناراحت‌کننده به کمک شما آمده باشد؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 76
سال انتشار 2015