ثور: عشق و تندر

(Thor: Love and Thunder)
thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۳ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی ابرقهرمانی درباره‌ی تلاش ثور برای نجات کودکان از دست قاتل خدایان با همکاری چکش جادویی خود، همراه با مضامینی چون عشق، دوستی و شجاعت

سال: 2022
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ثور، شجاع، جسور، با اراده و بی‌پروا است. او بعد از تجربه‌ی شکست در رابطه‌ی عاطفی‌اش به‌تنهایی روی می‌آورد. او رابطه‌ی دوستانه‌ای با خدایان و همچنین مردم عادی دارد. مردم، ثور و گروهش را دوست دارند و با همدلی از مبارزات آن‌ها حمایت می‌کنند. "جین فاستر" به بیماری سرطان مبتلا است و این موضوع را از دیگران مخفی می‌کند. او تصور می‌کند با تبدیل‌شدن به ابرقهرمان می‌تواند بر بیماری خود غلبه کند. چکش قدیمی ثور از اینکه ثور چکش جدیدی انتخاب کرده است، حسودی می‌کند و ثور تلاش می‌کند او را راضی نگه دارد. موضوعاتی مانند تلاش برای زنده ماندن، نجات دیگران، فداکاری و ازخودگذشتگی در فیلم برای کودکان و نوجوانان معنادارد است. ثور و دوستانش ظلم و بی‌عدالتی زئوس را نمی‌پذیرند و برای عدالت‌طلبی دست به هر کاری میزنند. جین فاستر، ثور و کورگ دغدغه‌ی زیادی برای آینده‌ی کودکان دارند و برای صلح در بشریت تلاش می‌کنند.
  ثور و دوستانش با همکاری، تلاش و اعتماد به هم، در نبردها پیروز می‌شوند. جین فاستر با وجود ابتلا به سرطان پیشرفته، با فداکاری جان خود را به خطر می‌اندازد و برای نجات کودکان وارد سرزمین سایه‌ها می‌شود. ثور و جین فاستر مسئولیت‌پذیرند و با برقراری ارتباط دوستانه، احساساتی مانند ترس و خشم را در کودکان کنترل می‌کنند. همچنین ثور و چکش جادویی‌اش رابطه‌ای دوستانه با هم دارند. ثور بعد از اینکه متوجه می‌شود زئوس اهمیتی به بی‌عدالتی نمی‌دهد در مقابل زورگویی‌های او می‌ایستد و با شجاعت صلاح جادویی‌اش را از او می‌گیرد.
  ثور و جین فاستر در گذشته رابطه‌ی عاشقانه‌ای با هم داشته‌اند و با دیدار مجدد به هم علاقه‌مند شده و نگاه‌های عاشقانه‌ای بین آن‌ها ردوبدل می‌شود. در نسخه‌ی اصلی این فیلم، در آغوش کشیدن و بوسه بین شخصیت‌های اصلی وجود دارد. موضوعاتی مانند مرگ بر اثر گرسنگی و تشنگی، درگیری‌های شدید، گروگان‌گیری، استفاده از کودکان برای مبارزه با نیروهای شر، تبدیل کودکان به ابرقهرمان و درگیری مستقیم کودکان با هیولاهای ترسناک و کشنده مربوط به دنیای کودکان نیست و برای آن‌ها معنا ندارد. در اطراف زئوس تعدادی زیادی از زنان برهنه وجود دارند. زئوس برای تمسخر ثور تمام لباس‌های او را در مقابل همگان از بین می‌برد. در این هنگان زنان نگاه‌های هوس‌بازانه‌ای به ثور و بدنش دارند که در نسخه‌ی دوبله شده، سانسور شده است.
  در برخی از موقعیت‌ها از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده‌شده است: به جهنم، کثیف، لعنتی، برو به درک.
  جین فاستر با ازخودگذشتگی مفهوم فداکاری را برای بینندگان تداعی می‌کند و ثور شجاعت، مسئولیت‌پذیری و پشتکار را به نمایش می‌گذارد. کار گروهی، دوستی، حمایت و همدلی نیز در داستان پررنگ است.
  صحنه‌های زیادی از خشونت و درگیری در این فیلم وجود دارد که ممکن است برای نوجوانان ترسناک و یا ناراحت‌کننده باشد. در ابتدای فیلم دختر گاد باچر در اثر تشنگی و گرسنگی از دنیا می‌رود و پدرش در کنار مزار او گریه می‌کند. در صحنه‌های مبارزه با گاد باچر و هیولاهای مطیع او، افراد زیادی صدمه می‌بینند و در این موقعیت‌ها، خشونت‌ها و جراحت‌های شدیدی وجود دارد. کودکان در نیمه‌شب و هنگامی‌که خواب هستند، توسط هیولاهایی مار مانند از تخت‌خواب دزدیده می‌شوند و به سرزمین تاریک سایه‌ها برده می‌شوند. گاد باچر آن‌ها را گروگان می‌گیرد و در قفس زندانی می‌کند. او برای ترساندن کودکان، موجوداتی عجیب را به آن‌ها نشان می‌دهد و با شکنجه‌ی حیوانات، کودکان را می‌ترساند و یا حیوانات مختلفی را به سمت کودکان پرتاب می‌کند. کورگ از سنگ ساخته‌شده است و زئوس او را نابود می‌کند و تنها سر زئوس باقی می‌ماند که در حال صحبت است. صحنه‌هایی مانند خفگی، جنگ با سلاح‌، پرت شدن افراد، خون‌ریزی نیز به‌دفعات در فیلم نمایش داده می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی ثور: عشق و تندر، براساس شخصیت خلق شده‌ی ثور در کتاب‌های مصور مارول ساخته‌شده و قسمت چهارم از سری چهارگانه‌ی ثور است. داستان درباره‌ی ظهور یک شرور جدید به نام گاد باچر است که دختر خود را به دلیل بی‌توجهی خدایان از دست داده است و با رسیدن به شمشیری مرگ‌بار و با سلاخی خدایگان، در تلاش برای گرفتن انتقام دخترش است. ثور که به دنبال کسب آرامش درونی است، با ظهور گاد باچر دوباره به میدان مبارزه بازمی‌گردد. او با همکاری جین فاستر، کورگ و والکری، کودکانی را که گروگان گرفته شده‌اند را با نیروهای ماورائی خود نجات می‌دهند. در پایان گاد باچر دختر خود را به جهان بازمی‌گرداند و خود از بین می‌رود. ثور نیز مسئول نگهداری از دختر گاد می‌شود. داستان فیلم درباره‌ی ازخودگذشتگی و شجاعت ثور و جین فاستر است و مضامینی چون مسئولیت‌پذیری، دوستی، همدلی و همکاری در آن پررنگ شده که در دنیای کودکان و نوجوانان معنادار است.
  در فیلم صحنه‌های ترسناک و خشن زیادی وجود دارد؛ کودکی بر اثر تشنگی و گرسنگی از دنیا می‌رود، هیولاهایی وحشتناک به کودکان حمله می‌کنند و شبانه آن‌ها را گروگان می‌گیرند، در مبارزات افراد خفه می‌شوند، اندام‌های آن‌ها قطع می‌شود، کودکان در قفس زندانی می‌شوند و شهر دچار خرابی و ویرانی می‌شود. همچنین موقعیت‌هایی مانند زنان برهنه، در آغوش کشیدن و بوسه بین شخصیت‌های فیلم وجود دارد. تماشای این فیلم برای نوجوانان کوچک‌تر از 13 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوانان 13 تا 15 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که با همراهی والدین فیلم را تماشا کنند تا در صورت نیاز بتوانند با یکدیگر گفت‌و‌گو کنند.

  چکیده داستان

  ثور پس از انجام مأموریت‌های متعدد تلاش می‌کند مدتی از مبارزات فاصله بگیرد تا آرامش درونی خود را پیدا کند، اما با حضور گاد باچر باید به صحنه برگردد. گاد باچر پس از مرگ دخترش و رسیدن به شمشیری مرگبار، تبدیل به سلاخِ خدایان می‌شود تا انتقام مرگ دخترش را از همه‌ی خدایان بگیرد. ثور با کمک دوست‌دختر سابقش جین فاستر، کورگ و والکری به مقابله با گاد باچر می‌پردازد. گاد باچر تمام بچه‌های آسگاردی را به گروگان می‌گیرد. ثور برای نجات آن‌ها از زئوس خدای خدایگان، کمک می‌خواهد، اما آن‌ها در حال خوش‌گذرانی هستند و علاقه‌ای به کمک ندارند. ثور بعد از درگیری با زئوس سلاح خارق‌العاده او را می‌دزدد و با کمک سلاحش بچه‌ها را نجات می‌دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا ثور به‌تنهایی می‌توانست گاد باچر را شکست دهد؟
  نقطه ضعف گاد باچر در داستان چه چیزی است؟ و به نظر شما چرا برای مراقبت از دخترش ثور را انتخاب کرد؟
  به نظر شما ابرقهرمان‌ها چه ویژگی‌هایی دارند که به آن‌ها در شکست نیروی شر کمک می‌کند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Taika Waititi
  رتبه MPAA PG-۱۳
  مدت زمان ۱۱۹
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو Marvel Studios، Disney Studios Australia، Walt Disney Pictures
  بازیگران کارن گیلان، کریس همسورث، کریستین بیل
  سال انتشار ۲۰۲۲