جادوگران

(The Witches)

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی فانتزی از ماجراجویی یک پسربچه برای خنثی‌سازی نقشه‌ی جادوگرانی دشمن کودکان، با کمک و همراهی مادربزرگش

سال: 1990
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  لوک شجاع است و برای خنثی‌سازی نقشه‌ی شوم جادوگران تمام تلاشش را می‌کند و از مادربزرگش کمک می‌گیرد. مادربزرگ داستان‌های مربوط به جادوگران را قبل از خواب برای نوه‌اش تعریف می‌کند. او موقع صحبت از بو کشیدن و تمیزی، برای دور ماندن از شر جادوگران، ماهی یک بار حمام کردن را کافی می‌داند. لوک چه در موقع طلسم شدن و چه در موقع نجات از طلسم، دوستش را فراموش نمی‌کند.
  لوک شجاع است و برای خنثی‌سازی نقشه‌ی شوم جادوگران تمام تلاشش را می‌کند و از مادربزرگش کمک می‌گیرد. مادربزرگ داستان‌های مربوط به جادوگران را قبل از خواب برای نوه‌اش تعریف می‌کند. او موقع صحبت از بو کشیدن و تمیزی، برای دور ماندن از شر جادوگران، ماهی یک بار حمام کردن را کافی می‌داند. لوک چه در موقع طلسم شدن و چه در موقع نجات از طلسم، دوستش را فراموش نمی‌کند.
  یکی از پیشخدمت‌ها با رئیس هتل روابط معناداری دارد و او را می‌بوسد. خانمی از صحبت‌های بودار شوهرش با یکی از مهمان‌های خانم رنجیده می‌شود. جادوگر اعظم در موارد متعدد حرکت‌های اغواگرانه‌ای به بدنش می‌دهد و لباس باز پوشیده است. در مهمانی‌ها مشروب سرو می‌شود و در مواردی نوشیدن آن نمایش داده می‌شود. پدر یکی از بچه‌ها وقایع باورنکردنی را به مستی ناشی از مشروب ربط می‌دهد. مادربزرگ در صحنه‌های متعدد سیگار می‌کشد.
  در جلسه‌ی جادوگران، جادوگر اعظم به جادوگران مخالف با عبارات مختلفی مانند نره‌غول و پست‌فطرت توهین می‌کند. در موارد بسیاری بچه‌ها تهدید به محو شدن و نابودی می‌شوند.
  مادربزرگ در قصه‌هایش در مورد جادوگران، از کشتن بچه‌ها و کمین آن‌ها برای بچه‌ها می‌گوید. او برای لوک قبل از خواب داستان‌های ترسناک تعریف می‌کند. یکی از انگشتان او در مبارزه با جادوگرها قطع شده و جای آن را به لوک نشان می‌دهد. به کشته شدن پدر و مادر لوک در تصادف اشاره می‌شود اما به نظر می‌رسد لوک نسبت به این موضوع بی‌تفاوت است. جادوگر اعظم، علاوه بر خشونت‌های کلامی، یکی از جادوگران را با نوری از چشم خود می‌سوزاند. تصویر آن بیشتر شبیه فشفشه است، و از آن خاکستر و صندلی سوخته به‌جا می‌ماند. جادوگر اعظم نقاب خود را برمی‌دارد و قیافه‌ی ترسناک و چندش‌آور خود، با بینی دراز، ناخن‌های بلند و چین و چروک‌های عمیق در سر و گردن و اطراف شانه‌ها، را نشان می‌دهد. تبدیل شدن بچه‌ها و در ادامه خود جادوگرها به موش می‌تواند برای کوچک‌ترها اضطراب‌آور باشد. همچنین فرار لوک از دست جادوگران و سریدن کالسکه‌ی نوزاد به سمت دره از دیگر موارد ترسناک فیلم است. عوامل آشپزخانه با کارد و ساطور و ملاقه به موش‌ها حمله‌ور می‌شوند. دم یکی از موش‌ها زخمی شده و خونریزی دارد. جادوگر یکی از موش‌ها را زیر پا له می‌کند و خون سبزرنگش روی زمین پخش می‌شود. رئیس هتل موش جادوگر را با ساطور می‌کشد و خون آن روی صورتش می‌پاشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم جادوگران فیلمی سینمایی بر اساس رمانی به همین نام، اثر رولد دال است که به ماجراجویی‌های پسربچه‌ای به نام لوک در جدال با جادوگران می‌پردازد. لوک پدر و مادرش را از دست داده و با مادربزرگش زندگی می‌کند. مادربزرگ اطلاعات زیادی در مورد جادوگران و ویژگی‌های ظاهری آن‌ها دارد و داستان‌های مختلفی از آن‌ها و از نفرت‌شان نسبت به بچه‌ها برای او تعریف می‌کند. آن‌ها به تعطیلات می‌روند، بی‌خبر از آن‌که همزمان در هتل محل اقامت‌شان جادوگران سراسر انگلستان جلسه دارند. جادوگر اعظم از فرمولی جادویی رونمایی می‌کند که قدرت دارد ظرف چند ثانیه هر کسی را تبدیل به موش کند و قرار است از آن برای نابودی بچه‌ها استفاده کنند. لوک تصادفاً از نقشه‌ی شوم آن‌ها آگاه می‌شود. او از مادربزرگش کمک می‌گیرد تا فرمول جادویی را گیر بیاورد و از آن علیه خود جادوگران استفاده کند. در این راه، خطرات مختلفی او را تهدید می‌کند، اما او با شجاعت مثال‌زدنی‌اش موفق می‌شود نقشه را طبق برنامه پیش ببرد.
  در فیلم، صحنه‌های متعددی از تبدیل شدن بچه‌ها و آدم‌بزرگ‌ها به موش وجود دارد که ممکن است باعث اضطراب کوچک‌ترها شود. خود لوک هم به موش تبدیل می‌شود و از این‌که دیگر لازم نیست به مدرسه برود خوشحال است. اگرچه در پایان فیلم طلسم باطل شده و لوک دوباره به انسان تبدیل می‌شود اما در رمان او همیشه موش می‌ماند. صحنه‌های خشن فیلم در رابطه با له کردن و حمله به موش‌ها با کارد و ساطور، و همچنین قیافه‌ی ترسناک و چندش‌آور جادوگرها، به‌ویژه جادوگر اعظم، شاید برای کودکان خوشایند نباشد. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا بتوانند در مورد موارد ترسناک یا خشن فیلم و نگرانی‌هایشان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  لوک از مادربزرگش در مورد جادوگران، ویژگی‌های ظاهری و نفرت‌شان از بچه‌ها می‌شنود. وقتی پدر و مادر لوک در تصادف کشته می‌شوند، او با مادربزرگش به انگلستان می‌رود. از قضا، هتلی که برای تعطیلات انتخاب کرده‌اند، محل برگزاری انجمن سلطنتی جلوگیری از خشونت علیه کودکان است. اما اعضای این انجمن، همه، جادوگرند و در جلسه‌ی محرمانه‌شان نقشه می‌کشند که همه‌ی بچه‌های انگلیس را با فرمول ویژه‌ای به موش تبدیل کنند تا دیگر بچه‌ای وجود نداشته باشد. لوک تصادفاً از نقشه‌ی آن‌ها باخبر می‌شود و سعی می‌کند، به کمک مادربزرگ، با دستیابی به فرمول جادویی، خود آن‌ها را به موش تبدیل کند تا بچه‌ها در امان باشند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  نظر شما در مورد جادوگری چیست؟ برایتان جذاب است یا ناراحت‌کننده؟
  به نظر شما چرا بیشتر جادوگرها چهره‌ای شیطانی داشتند؟
  اگر شما قدرت جادویی داشتید، از آن برای چه کاری استفاده می‌کردید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۹۱
  سال انتشار ۱۹۹۰