جادوگر شهر اُز

(The Wizard of Oz)
thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی موزیکال درباره‌ی ورود دختری نوجوان به دنیایی فانتزی، همراه با تجربه‌ی ترس، تنهایی و ناامیدی و تلاش برای غلبه بر آن‌ها

سال: 1939
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دوروتی از خانه‌اش دور می‌شود و به دنبال یافتن راه بازگشت به خانه است. او تنهایی، دوستی، ترس و ناامیدی را تجربه می‌کند و از رهگذر تجربه‌های مختلف یاد می‌گیرد با احساسات منفی خود مقابله کند. در این فیلم، بزرگ‌ترها پرمشغله و بی‌توجه به نظر می‌رسند که وقتی برای گوش دادن به حرف‌های دوروتی ندارند اما در موقع نیاز کنار دوروتی هستند و از او مراقبت می‌کنند.
  دوروتی خوش‌قلب و مهربان است و سعی می‌کند به همه کمک کند. او دوستان تازه‌ای پیدا می‌کند که تفاوت‌های زیادی با هم دارند اما هدف مشترکی دارند و برای رسیدن به هدف همکاری می‌کنند. آن‌ها با ترس‌هایشان روبه‌رو می‌شوند و شجاعانه برای نجات خود و دوستان‌شان با جادوگر بدذات و زیردستانش مقابله می‌کنند. پیشگو دوروتی را متوجه محبت‌های خانواده‌اش می‌کند. قهرمان داستان دختر است اما کلیشه‌های جنسیتی در فیلم دیده نمی‌شود.
  زن جادوگر لباسی یقه‌باز پوشیده که در نسخه‌ی دوبله پوشانده شده است.
  دوروتی همسایه‌ی بدخلق را عفریته خطاب می‌کند. جادوگر اُز دوستان دوروتی را با عبارت‌هایی مثل سطل آشغال و کج و کوله تحقیر می‌کند. دوروتی بارها توسط جادوگر بدذات تهدید می‌شود. عبارت‌های توهین‌آمیزی نظیر گم شید، احمق و لعنتی، در دوبله به کار می‌رود.
  کودکان با کتاب جادوگر شهر اُز، نوشته‌ی ال. فرانک باوم آشنا می‌شوند.
  دوروتی گرفتار گردباد می‌شود؛ طوری که احساس می‌کند خانه از جایش کنده شده و در دنیای عجیبی فرود می‌آید. صحنه‌های چرخش خانه و آدم‌ها و وسایل در میان گردباد و همچنین جنگل ارواح با پرندگانی با چشمان سرخ و نورانی، درخت سخنگو، جدا شدن تکه‌های بدن مترسک، آتش گرفتن او، فوران‌های آتش در قصر جادوگر و ارتش میمون‌های پرنده از اطراف آن ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد. دوروتی ناخواسته باعث مرگ ساحره‌های بدذات می‌شود. یکی از آن‌ها موقع فرود خانه زیر خانه له می‌شود و فقط پاهایش معلوم است. دیگری با ریختن آب ذوب می‌شود و فقط شنلش باقی می‌ماند. دوستان دوروتی برای نبرد تبر و پتک دارند؛ هرچند در نبرد مقابل افراد از آن‌ها استفاده نمی‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم جادوگر شهر اُز اقتباسی موزیکال از کتاب جادوگر شگفت‌انگیز شهر اُز، نوشته‌ی ال. فرانک باوم است. داستان درباره‌ی دختر نوجوانی به نام دوروتی است که بر اثر گردباد از سرزمینی رنگارنگ و جادویی سر در می‌آورد و برای بازگشت به خانه، باید با جادوگر اُز ملاقات کند. او در این راه، احساساتی نظیر ترس، ناامیدی و تنهایی را تجربه می‌کند و دوستان تازه‌ای پیدا می‌کند که با وجود تفاوت‌هایشان، برای رسیدن به هدف به هم کمک می‌کنند. در این سفر، آن‌ها به توانایی‌های خود پی می‌برند و تمرین می‌کنند با ترس‌هایشان روبه‌رو شوند. همچنین، دوروتی قدر خانه و خانواده‌اش را بیش از پیش درک می‌کند. فیلم بر اهمیت همراهی عقل و عشق برای رسیدن به کمال تأکید دارد. بزرگ‌ترها در این فیلم پرمشغله و بی‌توجه به نظر می‌رسند؛ در عین حال، نگران دوروتی‌اند و از او حمایت می‌کنند. بسیاری از گفتگوها به شعر یا نثر مسجع و همراه با موسیقی است و ترجمه‌ی بدیع آن‌ها به فارسی، فضای دل‌انگیزی به فیلم بخشیده است.
  صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی در فیلم وجود دارد؛ از جمله گردباد سهمگین، جنگل ترسناک با پرندگانی با چشمان سرخ‌رنگ، درخت سخنگو، میمون‌های پرنده و زبانه‌های آتش که ممکن است باعث ترس کودکان کوچک‌تر شود. دوروتی و دوستانش بارها در خطر قرار می‌گیرند یا توسط جادوگر بدذات تهدید می‌شوند. در صحنه‌ای، مترسک آتش می‌گیرد و در صحنه‌ی دیگر تکه‌‌تکه می‌شود. دوروتی ناخواسته باعث مرگ جادوگرهای بدذات می‌شود و شهروندان اُز از او تشکر می‌کنند. جادوگر شهر اُز دوستان دوروتی را با الفاظ نامناسبی تحقیر می‌کند. لازم به یادآوری است دوروتی، قهرمان داستان، از خانه فرار می‌کند اما پیشگو سعی می‌کند با یادآوری محبت‌های خانواده، او را از این کار منصرف کند. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات داستان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  دوروتی دختر نوجوانی است که با عمو و زن‌عمویش زندگی می‌کند. سگ او باعث آزار یکی از همسایه‌ها شده و او می‌خواهد سگ را نابود کند. او به همراه سگش از خانه فرار می‌کند ولی مرد پیشگویی او را منصرف می‌کند. در بازگشت به خانه، دوروتی گرفتار گردباد می‌شود و از دنیای رنگارنگ کوتوله‌ها سر در می‌آورد اما هیچ کجا خانه‌ی خود آدم نمی‌شود. او برای بازگشت به خانه باید با جادوگر اُز در شهر زمرد ملاقات کند و در راه زمرد، دوستان تازه‌ای پیدا می‌کند و در مقابله با جادوگر بدذات تجربه‌های جدیدی کسب می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه جاهایی از فیلم برای شما ترسناک یا ناراحت‌کننده بود؟
  دوستان دوروتی چطور به توانایی‌های خود پی بردند؟ چرا قبل از آن فکر می‌کردند آن توانایی‌ها را ندارند؟
  فیلم از دو حالت سیاه‌وسفید و رنگی چگونه استفاده کرده است؟ این کار چه تأثیری بر فیلم گذاشته است؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان George Cuker، Victor Fleming
  رتبه MPAA G
  مدت زمان ۱۰۱
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو Metro-Goldwyn-Mayer
  بازیگران جودی گارلند، ری بولگر، فرانک مورگان
  سال انتشار ۱۹۳۹