جادوگر کوچک

(The Little Witch)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی فانتزی درباره‌ی جادوگری جوان، تلاش او برای ارتقا و اثبات توانمندی‌هایش، همراه با درک نیازهای دیگران و کمک به رفع آن‌ها

سال: 2018
  بررس فیلم: آناهیتا آقازاده اردبیلی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  جادوگر کوچک از جانب جادوگران پیشکسوت تحقیر می‌شود و تلاش می‌کند توجه آن‌ها را به دست بیاورد. ماجراجویی‌های جادوگر کوچک در کنار دوستش کلاغ، چالش‌هایی که با جادوگران بزرگ‌تر دارد و تلاش او برای اثبات خودش و توانمندی‌هایش، همگی می‌توانند برای کودکان معنادار و قابل ارتباط باشند.
  جادوگر کوچک سعی دارد از جادو برای کمک به دیگران و خوشحال کردن کودکان استفاده کند. او با احساس شفقت و همدردی نسبت به مردم و با استفاده از تخیل خود، به کمک آن‌ها می‌رود و در مقابل ارزش‌های مرسوم بین جادوگران می‌ایستد و با روش خودش با دنیا برخورد می‌کند. تصمیم‌گیری بر سر دوراهی‌های اخلاقی با هم‌فکری دوستش کلاغ، معمولاً به راه‌حل‌های خلاقانه‌ای ختم می‌شود که با کنترل هیجانات منفی مثل ترس و ناامیدی، اغلب به نتایج خوبی می‌رسد. آن‌ها با انتقاد سازنده از یکدیگر باعث رشد و ارتقای هم می‌شوند و به هم در جهت رفع اشتباهات‌شان کمک می‌کنند.
  در برخی نسخه‌های دوبله از کلمات توهین‌آمیزی چون احمق، بی‌عرضه و خرابکار استفاده شده است.
  ظاهر جادوگرها زشت و ترسناک است و قدرت‌های فراطبیعی آن‌ها، از جمله تولید صاعقه، خرد کردن سنگ و آتش زدن وسایل، یا تغییر ظاهر جادوگرها و تبدیل آن‌ها به موجودات عجیب و غریب، می‌تواند برای کوچک‌ترها آزاردهنده باشد. جادوگرهای بزرگ‌تر جادوگر کوچک را تهدید و تحقیر می‌کنند و دستور سنگ کردن بچه‌ها را صادر می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم لایو اکشن (ترکیب تصاویر واقعی با انیمیشن سه‌بعدی) درباره‌ی جادوگری جوان است که می‌خواهد در جشن جادوگران پیشکسوت شرکت کند ولی به خاطر سن کم، مجاز نیست. او باید کتاب طلسم جادوگری را بخواند و در صورت قبول شدن در امتحان، می‌تواند در جشن سال بعد جادوگران شرکت کند. این امتحان چالش بزرگی برای جادوگر کوچک است و او همه‌ی حواسش را روی حفظ کردن طلسم‌ها متمرکز می‌کند و با افزایش قدرت‌های جادویی‌اش، برخلاف قوانین جادوگران، به مردم نیز در حل مسائل‌شان کمک می‌کند. همدردی با مردم، احساس شفقت نسبت به دیگران و تلاش برای رفع نیازهای آن‌ها، همگی تجربه‌های جدیدی برای جادوگر کوچک‌اند و باعث می‌شوند او از حریم امن خود خارج شود، بین مردم برود و دنیای ‌آن‌ها را بیشتر بشناسد. این تغییر رفتار در دوستش کلاغ نیز اثر می‌گذارد و باعث تحولاتی در او نیز می‌شود. درک دیگران و توجه به نیازهای آن‌ها، کنار گذاشتن اصول اشتباه و انتخاب بر اساس ارزش‌های اخلاقی، حتی اگر به نفع فرد نباشند، از موضوعات مورد تأکید در فیلم‌اند.
  فیلم صحنه‌های خشن و ترسناکی دارد؛ از جمله صحنه‌ی به تصویر کشیدن جادوگران بدچهره و جادوها و نیروهای فراطبیعی‌شان و همچنین، تغییر ظاهر جادوگرها و تبدیل آن‌ها به موجودات عجیب و غریب، یا دستور جادوگران برای سنگ کردن کودکان. رفتار جادوگران پیشکسوت با جادوگر کوچک نیز تحقیرآمیز و همراه با تهدید است. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 6 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 6 تا 8 نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌تر‌ها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  جادوگر کوچک برای شرکت در جشن جادوگران بزرگ، بدون داشتن دعوتنامه راهی سفر می‌شود. بقیه‌ی جادوگران متوجه حضور او در آن جشن می‌شوند و او را اخراج می‌کنند. او یک فرصت از آن‌ها می‌گیرد و قرار می‌شود کتاب طلسم جادوگری را کامل حفظ کند و تا سال بعد، اگر در امتحان قبول شد، می‌تواند در جشن شرکت کند. او تمام طلسم‌ها را حفظ می‌کند و از آن‌ها برای کمک به مردم استفاده می‌کند اما این کار برخلاف قوانین جادوگری است و جادوگران بزرگ‌تر او را در امتحان رد می‌کنند. او هم همه‌ی جادوگران را تبدیل به قورباغه می‌کند و به همراه دوستش کلاغ، خودشان به‌تنهایی جشن می‌گیرند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  جادوگر کوچک از نیروی جادویش برای کمک به دیگران استفاده می‌کرد؛ به نظر شما این کار او درست بود یا یک‌جور دخالت در امور دیگران محسوب می‌شد؟
  فکر می‌کنید نقش کلاغ در زندگی جادوگر کوچک بیشتر شبیه چه بود؟ یک دوست، یک راهنما یا شاید فردی کنترل‌کننده و سرزنشگر؟ به نظرتان جادوگر کوچک چه احساسی نسبت به کلاغ داشت؟
  به نظر شما چرا رامپل، جادوگر کوچک را در جشن جادوگرها لو داد؟ این اتفاق به جادوگر کوچک کمک کرد یا به ضررش تمام شد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۱۰۳
  سال انتشار ۲۰۱۸