جاستین و شوالیه ‌های دلاور

(Justin and the Knights of Valour)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی سفر پسری اشراف‌زاده در پی رؤیای شوالیه شدن و تجربه‌ی او در مبارزه و خودشناسی

سال: 2013
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  جاستین مادر و پدربزرگش را در کودکی از دست داده و با پدرش در خانه‌ای بزرگ زندگی می‌کند. او با این‌که جثه‌ی نحیفی دارد، قصد دارد مانند پدربزرگش شوالیه شود، اما پدرش با او مخالفت می‌کند. جاستین با حمایت مادربزرگش برای رسیدن به هدف خود، سفری را آغاز می‌کند و در این سفر، آشنایی و دوستی با افراد جدیدی را تجربه می‌کند. برخلاف پدر، دوستان جاستین آرزوهای او را درک می‌کنند و با همدلی، او را برای رسیدن به اهدافش تشویق و حمایت می‌کنند و در زمان ناامیدی، به او امیدواری می‌دهند. جاستین از سمت شوالیه‌های دیگر و افراد بزرگ‌تر از خود بارها تحقیر می‌شود، اما تجربه‌ی سفر به او کمک می‌کند به خودباوری برسد.
  تانیا دختری است که برخلاف ویژگی‌های فرهنگی زمان خود، به داستان‌ قهرمان‌های شوالیه‌ها علاقمند است. او به تنهایی از خود مراقبت می‌کند و جاستین را برای رسیدن به اهدافش تشویق و حمایت می‌کند. تانیا در مبارزه از سمت برخی شخصیت‌‌های مرد مورد تمسخر قرار می‌گیرد، اما با شجاعت به مبارزه ادامه می‌دهد. مادربزرگ جاستین او را به خوبی درک می‌کند و جاستین را برای رسیدن به آرزوهایش حمایت می‌کند. او که زن قدرتمند و دانایی است، ملکه را قانع می‌کند تا قانون مربوط به خلع قدرت شوالیه‌ها را تغییر دهد. پدر جاستین نیز با این‌که مخالف اهداف اوست، در نهایت او و تفاوت‌هایش را می‌پذیرد و از او حمایت می‌کند. جاستین در خانواد‌ه‌ای ثروتمند زندگی می‌کند، اما علاقه‌ای به شغل و مسیر زندگی‌ای که پدرش برای او تعریف کرده ندارد. او با شجاعت و پشتکار برای رسیدن به هدف خود تلاش می‌کند. جاستین پس از دوستی با تانیا و با همراهی و همدلی او، توانایی‌های خود را باور می‌کند و با پذیرش خود، موفق می‌شود شوالیه‌ای قدرتمند شود.
  در برخی موقعیت‌ها لباس شخصیت‌های زن طوری است که خط سینه‌ی آن‌ها پیداست. یکی از شخصیت‌های مرد فیلم که خود را شوالیه معرفی می‌کند به دنبال جلب توجه زنان است و یکی از شخصیت‌های زن به او ابراز علاقه می‌کند و از هیکل او تعریف می‌کند. جاستین به تانیا ابراز علاقه می‌کند و بوسه‌ای بین آن دو ردوبدل می‌شود. شخصیت‌های فیلم در حال نوشیدن مشروب و آروغ زدن نشان داده می‌شوند و یکی از شخصیت‌ها همیشه همراه خود لیوانی از مشروب دارد. نجات خانواده و سرزمین موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست.
  در فیلم از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی استفاده شده که در نسحه‌ی دوبله بر تعداد و شدت آن‌ها افزوده شده: نادون، کله‌نخودی، کله‌پوک، کارد بخوره به اون شکمت، بی‌عرضه، بی‌مصرف، خشک‌مغز، ضدحال، بی‌خاصیت، بی‌دست و پا، گنده‌بک و ابله. شوخی‌هایی با آب‌دهن نیز انجام می‌شود. یکی از شخصیت‌های مرد که مدیر بار است، با لحنی خشن با تانیا حرف می‌زند و مدام به او می‌گوید که باید بیشتر کار کند. یکی از شخصیت‌ها که ادعای شوالیه شدن دارد، با لحنی تحقیرآمیز درباره‌ی پیشخدمت بودن تانیا و نوع لباس پوشیدن او حرف می‌زند. لارا که دختری اشراف‌زاده است، تانیا را به دلیل ظاهرش مسخره می‌کند و با لحنی تحکم‌آمیز با دیگران حرف می‌زند.
  همراه با داستان فیلم، کودکان با شوالیه‌ها، جایگاه آنان در نزد پادشاه و همچنین در میان مردم، اخلاقیات مختص به شوالیه‌ها و سبک زندگی آن‌ها آشنا می‌شوند و ممکن است به مطالعه‌ی بیشتر درباره‌ی آن‌ها و تماشای فیلم‌هایی در این رابطه ترغیب شوند. خودشناسی و پذیرفتن تفاوت‌ها از مهارت‌هایی است که در این فیلم به آن‌ها پرداخته می‌شود.
  مدیر بار در ازای پول کمی که به تانیا می‌دهد، از او می‌خواهد کار زیادی انجام دهد. نگهبانان بار به دلیل این‌که گرسنه‌اند، با تانیا بدرفتاری می‌کنند و جاستین را نیز که قصد دارد از او حمایت کند، کتک می‌زنند. موقعیت‌های بسیاری از مبارزه با شمشیر یا استفاده از مشت در فیلم وجود دارد که در آن شخصیت‌های فیلم آسیب می‌بینند. جاستین و سرهراکلیوس در کنار یک آسیاب بلند با شمشمیر مبارزه می‌کنند. سرهراکلیوس به جاستین آسیب می‌زند و پدرش را تهدید به مرگ می‌کند و جاستین نیز با خشم بسیار او را به پایین پرت می‌کند. سرهراکلیوس در یک نبرد، پدربزرگ جاستین را به قتل رسانده که در فیلم به آن اشاره می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی، ماجرای پسری به نام جاستین است که برخلاف میل پدرش آرزوی شوالیه شدن دارد. پدر جاستین وکیل قدرتمندی است که پس از مرگ پدرش که بزرگ‌ترین شوالیه‌ی سرزمین بوده، ملکه را قانع می‌کند قدرت را از شوالیه‌ها بگیرد و قوانین را جایگزین قدرت آنان کند. وضع قوانین مختلف، مردم را سرگردان و زندگی کردن را برای آن‌ها سخت می‌کند. جاستین با وجود مخالفت‌های پدر و به تشویق مادربزرگش، راهی سفری برای پیدا کردن برج خرد و پیدا کردن شمشیر پدربزرگش می‌شود. او در این سفر با فراز و نشیب‌های بسیاری مواجه می‌شود و دوستی و همدلی کردن با مردم سرزمینش را تجربه می‌کند و می‌آموزد که برای رسیدن به هدف، باید پشتکار بسیاری داشته باشد. فیلم با پررنگ کردن مفاهیمی چون خودباوری، این پیام را به همراه دارد که با ایمان به توانایی‌های خود و تکیه بر دانایی، می‌توان بر مشکلات غلبه کرد و چارچوب‌های تعیین‌شده‌ی جامعه را تغییر داد.
  فیلم صحنه‌ها و موقعیت‌های ترسناک و خشنی دارد. موقعیت‌هایی از مبارزه با شمشیر یا با استفاده از مشت وجود دارد که در آن شخصیت‌‌های داستان آسیب می‌بینند. جاستین در ارتفاع زیاد با سرهراکلیوس مبارزه می‌کند و ممکن است به پایین پرت شود. سرهراکلیوس به جاستین می‌گوید قرار است پدرش را به قتل برساند و جاستین نیز با خشم بسیار او را به پایین پرت می‌کند. در فیلم از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی استفاده شده که در نسخه‌ی دوبله‌ی موسسه‌ی قرن بیست و یکم، بر تعداد و شدت آن‌ها اضافه شده است. روابط و گفت‌وگوهای معناداری نیز بین شخصیت‌های زن و مرد فیلم جریان دارد؛ از جمله علاقه‌ی پنهانی تانیا به جاستین و حسودی کردن او هنگام ابراز علاقه‌ی جاستین به لارا که به دنیای کودکان ارتباطی ندارد. علاوه بر این‌ها، تلاش قهرمان داستان برای نجات مردم و سرزمین، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌تر‌ها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  جاستین نوه‌ی سر لوراند، شجاع‌ترین شوالیه‌ی سرزمین است. او هر روز داستان‌های قهرمانی پدربزرگش را می‌خواند و دوست دارد مانند او باشد. اما بعد از قتل پدربزرگ، پدر جاستین که وکیل است، ملکه را قانع می‌کند تمام شوالیه‌ها را خلع قدرت کند و پس از آن با وضع قوانین، سرزمین را اداره کند. وضع قوانین دست و پا گیر، به ‌مرور مردم را خسته و کلافه می‌کند. از طرفی جاستین نیز که دوست ندارد مانند پدرش به مدرسه‌ی حقوق برود، خانه را برای شوالیه شدن ترک می‌کند. هیکل نحفیف جاستین باعث می‌شود بزرگان برج خرد، پس از تمرین‌های بسیار، باز هم او را مناسب شوالیه شدن ندانند. در همین زمان، شوالیه‌ای به نام هراکلیوس که از تصمیم خلع قدرت ناراحت است، با سپاهی که جمع کرده، قصد حمله به ملکه را دارد و برای به دست آوردن پول و سرباز بیشتر، دختری اشراف‌زاده به نام لارا را گروگان می‌گیرد. جاستین با تشویق دوستش تانیا، برای نجات لارا و مبارزه با هراکلیوس که قاتل پدربزرگش بوده، به اردوگاه او می‌رود و با کمک دوستانش موفق می‌شود هراکلیوس را شکست دهد. ملکه نیز با برداشتن قانون خلع قدرت شوالیه‌ها، به جاستین مقام شوالیه می‌دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید فیلم در رساندن پیامش که ارزش هدف داشتن و تلاش برای رسیدن به آرزوهاست، موفق بوده است؟ شما چه فیلم‌های مشابهی دیده‌اید و به نظر شما تفاوت این انیمیشن با آن‌ها در چیست؟
  به نظرتان چه چیزی سبب تغییر نظر پدر جاستین در مورد اهداف او شد؟ شما اگر در جایگاه جاستین بودید برای رسیدن به آرزوهای خود چه روشی انتخاب می‌کردید؟
  به نظر شما انتخاب شخصیت‌های مثبت و منفی به باورپذیر بودن داستان فیلم آسیب زده است؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۹۴
  سال انتشار ۲۰۱۳