جاسپر: سفر به تهِ دنیا

(Jasper: Journey to the End of the World)
thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی یک بچه‌پنگوئن کنجکاو، سرپیچی او از دستورات والدینش و سفری ماجراجویانه به دنیایی ناشناخته

سال: 2008
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  جاسپر کنجکاو و پرسش‌گر است و دوست دارد درباره‌ی دنیای اطرافش بیشتر بداند، ولی پدرش او را محدود می‌کند. پدر حرف‌های جاسپر را باور نمی‌کند و او را جدی نمی‌گیرد. اِما هم همین تجربه را در رابطه با پدرش دارد. آن‌ها دوستان خوبی برای یکدیگر می‌شوند و احساسات هم را درک می‌کنند. تجربه‌ها و احساسات آن‌ها می‌تواند برای کودکان هم‌ذات‌پندارانه باشد. رابطه‌ی جاسپر با برادر کوچکش هم می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  جاسپر خوش‌قلب و با روحیه است و با تذکرهای والدینش روحیه‌اش را از دست نمی‌دهد. او برای رسیدن به هدفش همه‌ی تلاش‌اش را می‌کند و در عین حال، نسبت به مسئولیتی که به او سپرده شده هم متعهد است. اِما مهربان و مسئولیت‌پذیر است و برای کمک به طوطی، با جاسپر همکاری می‌کند. کار گروهی آن‌ها به نتیجه می‌رسد و طوطی تخم‌هایش را پس می‌گیرد.
  دکتر بلوک در حال ساختن یک نوشیدنی با عصاره‌ی ترس است که بچه‌ها با خوردن آن، مطیع والدینشان می‌شوند. زنی در کشتی لباسی پوشیده که خط سینه‌اش پیداست.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده که بخشی از آن‌ها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند: چندش‌آور، مسخره، شرور، بدجنس، دیوونه، بی‌معرفت، نادون، عقلت رو از دست دادی، ترسو، تنبل، فضول، هیولا، بدترکیب، وروجک، خرابکار، به حسابتون می‌رسم، کله‌پوک، وراج وکله‌شق. اِما به پدرش دروغ می‌گوید.
  پنگوئن‌ها خانواده‌ی جاسپر را مسخره می‌‌کنند. دکتر بلوک با طوطی بدرفتاری می‌کند و او را به دریا می‌اندازد. جاسپر و برادرش یواشکی وارد کشتی می‌شوند. گربه‌ی گنده‌ای آن‌ها را دنبال می‌کند. طوطی در ماشین لباسشویی می‌افتد. دستیار دکتر، جاسپر و طوطی را می‌گیرد. او جاسپر را در بطری می‌اندازد و به دریا پرت می‌کند. دکتر اِما را می‌دزدد. بین بچه‌ها و دکتر و دستیارش درگیری پیش می‌آید. دکتر می‌خواهد با دارویش همه‌ی بچه‌ها را مطیع والدینشان کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی دوبعدی درباره‌ی بچه‌پنگوئنی به نام جاسپر است که دوست دارد بداند پشت دیوار یخی‌ای که محل زندگی آن‌ها را فراگرفته، چه دنیای دیگری وجود دارد. بزرگ‌ترها همیشه به او گفته‌اند زندگی در محدوده‌ی دیوار یخی جریان دارد و پشت آن خبری نیست، ولی جاسپر کنجکاو است که خودش برود و ببیند. روزی او به طور اتفاقی از محدوده‌ی دیوار عبور می‌کند و وارد یک کشتی غول‌پیکر می‌شود. او ناخواسته درگیر یک ماجراجویی پرهیجان، در کنار دختری به نام اِما و یک طوطی کمیاب می‌شود. جاسپر بعد از برگشتن پیش والدینش و با وجود این‌که انتظار دارد مورد مواخذه‌ی آن‌ها قرار گیرد، تشویق می‌شود که به سفرهای ماجراجویانه‌اش با کشتی ادامه دهد و مشاهداتش را برای بقیه‌ی پنگوئن‌ها تعریف کند. فیلم نشان می‌دهد کنجکاوی کودکان و روحیه‌ی ماجراجویی و سرپیچی از قوانین سفت و سخت و بدون مبنای خانوادگی در آن‌ها، می‌تواند منشا کشف و یادگیری باشد.
  فیلم چند صحنه و موقعیت ترسناک و خشن دارد. دکتر بلوک و دستیارش افراد بدجنسی هستند که می‌خواهند از شر طوطی و جاسپر خلاص شوند. دکتر می‌خواهد دارویی تولید کند که بچه‌ها را برای همیشه مطیع والدینشان می‌کند. بین بچه‌ها و دکتر و دستیارش، چند بار تعقیب و گریز پیش می‌آید.

  چکیده داستان

  بچه‌پنگوئنی به نام جاسپر که همراه مادر و پدرش و سایر پنگوئن‌ها در سرزمین‌های یخی قطب جنوب زندگی می‌کند، می‌خواهد ببیند پشت دیوارهای یخی اطراف محل زندگی‌شان چه خبر است. والدینش همیشه به او گفته‌اند که دنیا همین جایی است که آن‌ها زندگی می‌کنند و نباید از دیوار یخی آن‌طرف‌تر برود. روزی او به دنبال برادر کوچکش به آن طرف دیوار می‌رود و یک کشتی بزرگ می‌بیند و وارد آن می‌شود. او در آنجا متوجه می‌شود که دکتر بدجنسی به نام بلوک و دستیارش، تخم‌های یک طوطی را دزدیده‌اند تا از ماده‌ای که در تخم‌ها وجود دارد، دارویی بسازند که بچه‌ها را برای همیشه مطیع والدینشان می‌کند. جاسپر و برادرش با طوطی و دختر ناخدای کشتی دوست می‌شوند و با کمک هم، نقشه‌ می‌کشند تا تخم‌ها را نجات بدهند. وقتی جاسپر پیش خانواده‌اش برمی‌گردد، معلم مدرسه به او پیشنهاد می‌دهد که به عنوان پنگوئن ماجراجو، با کشتی پدر، به سفرهای اکتشافی برود و تجربیاتش را برای پنگوئن‌ها تعریف کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید چرا پدر جاسپر او را از رفتن به آن طرف دیوار منع می‌کرد؟ به نظرتان پدر می‌دانست دنیا بزرگ‌تر از محل زندگی خودشان است؟
  به نظرتان اگر جاسپر به هشدارهای پدرش توجه می‌کرد و به آن طرف دیوار نمی‌رفت، چطور می‌توانست با اِما و طوطی آشنا شود؟ جاسپر چه راه‌هایی را می‌توانست امتحان کند تا موافقت پدرش را جلب کند؟
  وقتی در پایان فیلم فهمیدید جاسپر می‌تواند با اِما به سفر با کشتی ادامه بدهد چه احساسی داشتید؟ شما هم دوست دارید تجربه‌های ماجراجویانه داشته باشید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Eckart Fingberg
  مدت زمان ۸۰
  کشور سازنده آلمان
  استودیو Amuse Films، Toons'N'Tales
  بازیگران روفوس بک، مارسا سدل مایر، مالت آرکونا
  سال انتشار ۲۰۰۸