جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها

(Fantastic Beasts and Where to Find Them)
thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۳ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی فانتزی درباره‌ی ورود موجوداتی جادویی به دنیای غیرجادوگران و تلاش و همکاری گروهی برای حفظ صلح و آرامش بین جادوگران و غیرجادوگران

سال: 2016
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط بین شخصیت‌ها، ماجراجویی‌هایشان و تلاش و همکاری آن‌ها برای رسیدن به هدف، می‌تواند برای نوجوانان معنادار و قابل ارتباط باشد.
  نیوت اسکمندر مردی خوشرو، مهربان، منعطف، دقیق، شجاع و زیرک است. او به حفظ جانوران جادویی که در حال انقراض‌اند، اهمیت می‌دهد و برای نگهداری از آن‌ها تلاش زیادی می‌کند. اسکمندر در ارتباطش با افراد، شباهت‌ها و توانایی‌ها را ملاک قرار می‌دهد نه تفاوت‌ها را. تینا گلدستین زنی منطقی و معقول است که حقیقت برایش مهم است؛ حتی اگر به خاطر آن تنزل رتبه بگیرد و توبیخ شود.
  کوئینی لباس شب اغواگرانه‌ای پوشیده که بسیار مورد توجه کوالسکی است. مردها در مارکوزا به کوئینی با حالتی جنسی نگاه می‌کنند. کوئینی و کوالسکی قبل از پاک شدن حافظه‌ی کوالسکی هم را می‌بوسند. شخصیت‌ها در بار مشروب می‌نوشند و چند شخصیت سیگار می‌کشند.
  لحن و بیان خشن و توهین‌آمیز در فیلم زیاد به کار رفته است. از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: منگول، بندازش تو سطل آشغالی که همه‌تون باید توش باشید، این دیگه چه کوفتیه. از جملات بزرگسالانه هم استفاده شده: قبل از این‌که بریم تو باید بدونید که من نباید مرد ببرم تو خونه، تینی تو مرد آوردی خونه، نمی‌خوای لباس بهتر بپوشی؟
  کودکان با سری داستان‌های «جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها»، نوشته‌ی جِی. کِی. رولینگ آشنا می‌شوند.
  پوشش و ظاهر مردم نیویورک در اوائل قرن نوزدهم میلادی در فیلم دیده می‌شود.
  در این فیلم صحنه‌های خشن، ترسناک و غم‌انگیز متعددی وجود دارد؛ از جمله تخریب شدن یک خانه و ترس صاحب‌خانه از تخریب منزلش توسط نیرویی غیرقابل مشاهده، تخریب کف خیابان و پرت شدن ماشین‌ها به اطراف و ترس و فرار مردم، خروج یک موجود عجیب از چمدانی که کوالسکی به‌اشتباه به‌جای چمدان خودش به خانه می‌آورد و تخریب خانه‌ی کوالسکی و تماشای مردم و ترس آن‌ها، رفتن اسکمندر و کوالسکی به دنیایی متفاوت از دریچه‌ی چمدان اسکمندر و مشاهده‌ی موجودات عجیب در آن محیط، حمله‌ی یک موجود بسیار بزرگ شبیه به کرگدن به کوالسکی و فرستادن آن به درون چمدان در آخرین لحظه، حمله‌ی توده‌ی سیاه به یک سخنران و بلند کردن و کوبیدن او به زمین و مرگ آن، اجرای حکم اعدام تینا در مارکوزا و گریه‌ی تینا و نجاتش لحظاتی قبل از مرگ توسط اسکمندر، بزرگ شدن یکی از موجودات دیگر اسکمندر و فشرده شدن کوالسکی و کوئینی و تینا و اسکمندر بین بدن حیوان و در و دیوار، رفتار خشن و سرد خانم بربون با کریدنس و حمله‌ی توده‌ی سیاه به او و مرگ زن، حمله‌ی بی‌هدف توده‌ی سیاه که کریدنس را تسخیر کرده به شهر و تخریب هر جایی که می‌رود، تلاش اسکمندر و تینا برای آرام کردن کریدنس و مرگ او توسط ماموران مارکوزا.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها فیلمی سینمایی است که بر اساس اولین قسمت از یک داستان پنج‌گانه به همین نام، نوشته‌ی جِی. ‌کِی‌. رولینگ و به‌عنوان یکی از مشتقات مجموعه فیلم‌های هری‌پاتر ساخته شده است. نیوت اسکمندر که یک جادوگر-جانور‌شناس است، توقف کوتاهی در نیویورک می‌کند. اما بر اثر یک اشتباه، چمدانش که در واقع دریچه‌ای به دنیای جانوران جادویی و کمیاب است، با چمدان یک مشنگ (غیرجادوگر) جابه‌جا می‌شود. این اتفاق سلسله حوادثی را پیش می‌آورد که اسکمندر جانورشناس، کارآگاه تینا، کوالسکی نانوا و البته مشنگ و کویینی ذهن‌خوان را در کنار هم قرار می‌دهد. این گروه سعی می‌کنند تعدادی از جانوران اسکمندر را که حالا در دنیای مشنگ‌ها پراکنده شده‌اند، به دنیای امن خودشان برگردانند. اما وقایع به گونه‌ای پیش می‌رود که آن‌ها را در برابر یکی از خطرناک‌ترین جادوگران تاریخ قرار می‌دهد. در این داستان بر اهمیت حفاظت از جانوران در حال انقراض، نیاز به همدلی و مهربانی، شجاعت و کنجکاوی تأکید شده و سوءاستفاده از نیاز دیگران در جهت خواسته‌های خود، داشتن تعصب نسبت به تفاوت خود و دیگران، خشونت خانگی و اجتماعی مورد نکوهش قرار گرفته است.
  در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک و غم‌انگیز متعددی وجود دارد؛ مانند حمله‌ی یک موجود بسیار بزرگ شبیه به کرگدن به کوالسکی، رفتار خشن و سرد خانم بربون با کریدنس و حمله‌ی توده‌ی سیاه به او و مرگ زن، حمله‌ی بی‌هدف توده‌ی سیاه به شهر و تخریب هر جایی که می‌رود، تلاش اسکمندر و تینا برای آرام کردن کریدنس و مرگ او توسط مأموران مارکوزا. شخصیت‌های این فیلم همگی بزرگسال‌اند و فضای فیلم با فضای فانتزی‌های کودکانه‌ی فیلم‌های هری پاتر متفاوت است؛ هرچند تلاش گروهی شخصیت‌ها برای رسیدن به هدف می‌تواند برای نوجوانان قابل ارتباط باشد. تماشای این فیلم برای کودکان و نوجوانان زیر 13 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان 13 تا 15 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  نیوت اسکمندر به نیویورک آمده است تا یکی از جانوران شگفت‌انگیزش را به زیستگاه خودش، آریزونا بازگرداند اما زمانی به نیویورک پا می‌گذارد که اوضاع بحرانی است و اتفاقات عجیب و غریبی رخ می‌دهد. نیروهای ناشناخته‌ای شهر را دچار هرج‌ومرج کرده‌اند و مردم احساس ناامنی می‌کنند. عده‌ای از مردم این حوادث را به جادوگران نسبت داده و خواستار برخورد با آن‌ها هستند. در این گیرودار، چمدان اسکمندر در اثر یک اشتباه به دست یک مشنگ (غیرجادوگر) می‌افتد و او که از همه‌جا بی‌خبر است، باعث پراکنده شدن جانوران اسکمندر در شهر می‌شود. کنگره‌ی جادویی ایالات متحده، جانوران اسکمندر را دلیل وقایع می‌دانند اما اسکمندر به‌محض این‌که جسد فردی کشته شده را می‌بیند، متوجه می‌شود که توده‌ی سیاه به آن حمله کرده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه ویژگی‌هایی را در شخصیت نیوت اسکمندر می‌پسندید؟
  نسبت به کسانی که با شما تفاوت دارند (از نظر قومی، نژادی، اعتقادی، جسمی و…) چه احساسی دارید؟ می‌توانید به‌راحتی و بدون این‌که در موردشان قضاوت بدی بکنید، در کنارشان زندگی کنید؟ تا به حال چنین دوستی یا رابطه‌ای تجربه کرده‌اید؟
  به نظر شما این فیلم پیامی در ارتباط با محیط زیست به ما می‌دهد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MPAA PG-۱۳
  مدت زمان ۱۱۳
  سال انتشار ۲۰۱۶