جایِش ترسو

(Jayeshbhai Jordaar)
thumbnail
۱۷ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی سینمایی درباره‌ی سنت خانواده‌های هندی برای داشتن فرزند پسر و تلاش زن و شوهری برای درهم شکستن این سنت

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دختر نوجوان جایِش در سن بلوغ است. او دنبال هویت خودش است. از یک طرف پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های سنتی‌اش قرار دارند، و از طرفی پدر و مادر خودش که می‌خواهند از سنت‌ها فرار کنند. او رابطه‌ی خوبی با پدر و مادرش دارد و برای رسیدن آن‌ها به خواسته‌شان تلاش زیادی می‌کند.
  جایِش و مودرا که ابتدای فیلم ترسیده‌اند و از این‌که بچه‌ی دومشان دختر باشد وحشت کرده‌اند، کم‌کم شجاعت پیدا می‌کنند تا جلوی سنت‌ها بایستند. جایِش با این‌که پسر یک مرد قدرتمند و ثروتمند است، تفکر پدرش را قبول ندارد. او احساسات زن‌ها را درک می‌کند و باورش این است که وارث یک خانواده فقط مردها نیستند، بلکه زن‌ها هم می‌توانند وارث‌ باشند. زن‌های محل که تحت ظلم جامعه‌ی مردسالارانه قرار دارند، سعی می‌کنند از گریه‌های شبانه دست بردارند و مقابل ظلم سینه سپر کنند. پدر و مادر جایِش که بر سر مواضع خودشان هستند، متوجه می‌شوند که زیادی سختگیر بودند و بالاخره نوه‌ی دخترشان را می‌پذیرند.
  در یکی از موقعیت‌ها خواهر جایِش فیلمی از خودش ارسال کرده که صورتش کبود است. جایِش می‌گوید شوهرخواهرش (برادر مودرا) نوشیدنی می‌خورد و خواهرش را کتک می‌زند. وقتی جایِش و پدرش درگیر می‌شوند، جایِش نیزه را می‌گیرد سمت پایین بدن خودش و می‌گوید کاری می‌کنم دیگه نتونم بچه‌دار بشم (در نسخه‌ی سانسور شده نمایش داده نمی‌شود). ولی کمی بعد، دختر کوچک آن‌ها می‌گوید شما که گفتید بچه‌ها از بیمارستان می‌آیند. چرا بهم دروغ گفتید. خواهر جایِش به یکی از مردهای لادروپور علاقه‌مند می‌شود و با او ازدواج می‌کند.
  در فیلم از واژه‌های توهین‌آمیزی مثل عوضی، احمق، خاک بر سر و خفه شو استفاده شده است. لحن صحبت کردن پدر جایِش با او، عروس، نوه و حتی همسرش بسیار توهین‌آمیز است.
  این فیلم محصول کشور هند است و علاوه بر نوع پوشش و غذاهایی که مصرف می‌کنند، در آن به باورها و اعتقادات و فرهنگ خاصشان هم پرداخته می‌شود. مثلاً این‌که در فرهنگ آن‌ها مهم‌ترین کار زن به دنیا آوردن فرزند پسر است. یا به یکی دیگر از فرهنگ‌هایشان اشاره می‌کند که دو تا خانواده وقتی فرزندهایشان نوزاد هستند، تصمیم می‌گیرند هر خانواده یک دختر به نام خانواده‌ی مقابل کنند تا وقتی بزرگ شدند عروس‌های هم شوند که به این رسم می‌گویند ساتا سادی. طبق این رسم هر رفتاری با عروس هر خانواده شود، همان رفتار را باید با آن یکی عروس هم کرد.
  طبق باور هندی‌ها وارث یک خانواده باید پسر باشد. وقتی مودرا در حال سونوگرافی است، خانواده‌ی همسرش او را دوره کرده‌اند و آرزو می‌کنند بچه پسر باشد. مودرا دائم ترس و نگرانی دارد. چون اگر بچه دختر باشد مثل شش مورد قبلی باید سقط شود. در یکی از موقعیت‌ها که برادر مودرا خواهر جایِش را کتک زده، جایِش مجبور می‌شود مودرا را بزند. با این‌که تظاهر می‌کند دارد این کار را می‌کند، ولی فضای ترس بین آن‌ها حاکم است. آن‌ها مجبور می‌شوند از خانه فرار کنند. خانواده‌ی جایِش دنبال آن‌ها هستند. بارها این تعقیب و گریز ادامه پیدا می‌کند و حتی در یکی از موقعیت‌ها مودرا با دختر کوچکش مجبور می‌شوند تنهایی سوار کامیون مرد غریبه‌ای شوند که او را نمی‌شناسند. مودرا حتی به پدر خودش هم نمی‌تواند اعتماد کند. خواهر جایِش در چایی داروی بیهوشی می‌ریزد و همه را بیهوش می‌کند و چند بار محکم توی گوش شوهر بیهوشش می‌زند تا انتقام کتک‌هایی را که خورده بگیرد. وقتی مرد فقیری به خاطر پول جای پنهان شدن مودرا و جایِش را لو می‌دهد، دعوای سختی بین جایِش و پدرش رخ می‌دهد. مودرا زایمان سختی دارد و چند بار سر زایمان از حال می‌رود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی جایِش ترسو ماجرای زن و شوهری است که در انتظار فرزند دومشان هستند و طبق سنت‌های خانوادگی باید حتماً فرزند پسری به دنیا بیاورند تا وارث آن‌ها شود. آن‌ها بعد از این‌که مطمئن می‌شوند فرزندشان دختر است تصمیم می‌گیرند فرار کنند. در این فیلم فرهنگ سنتی کشور هند نمایش داده می‌شود و مردی که در یک جامعه‌ی مردسالار دوست دارد هوای همسر و دخترش را داشته باشد. او احساس زن‌ها را درک می‌کند و باورش این است که وارث فقط مرد نیست، بلکه زن‌ها هم می‌توانند وارث‌های یک خانواده باشند. در نهایت تلاش جایِش و مودرا و عشقی که بین آن‌هاست، نه تنها خانواده‌هایشان را بلکه بقیه‌ی زن‌های تحت ظلم را تغییر می‌دهد و جامعه به سمت پیشرفت و برابری جنسیتی حرکت می‌کند.
  در این فیلم موقعیت‌های ناراحت‌کننده‌ای وجود دارد. پزشک مودرا پنهانی به جایِش می‌گوید فرزندشان دختر است. علنی شدن این موضوع باعث می‌شود بچه سقط شود و مودرا دیگر نتواند بچه‌دار شود. آن‌ها بارها مجبور به فرار از دست خانواده‌هایشان می‌شوند. بقیه‌ی زن‌ها هم شرایطی مشابه همین را دارند. جایِش و پدرش بارها رودرروی هم قرار می‌گیرند. مودرا که پابه‌ماه است مجبور می‌شود فرار کند و در نهایت به دروغ به خانواده‌ها می‌گویند بچه‌ی مودرا سقط شده تا دست از سر آن‌ها بردارند. جایِش در نسخه‌ی اصلی بارها درباره‌ی بوسیدن با عشق صحبت می‌کند که تمام این موارد در نسخه‌ی دوبله‌ی نماوا تغییر کرده است. تماشای این فیلم برای نوجوان‌های 17 سال به بالا پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  جایِش و مودرا، زن و شوهری‌اند که منتظر فرزند دومشان هستند. آن‌ها باید حتماً پسر به دنیا بیاورند تا وارثشان باشد، وگرنه باید بچه را سقط کنند. مودرا تا به حال شش سقط جنین داشته است و دکتر به آن‌ها می‌گوید اگر این بار بچه را سقط کند، دیگر بچه‌دار نمی‌شود. جایِش و مودرا از دست پدر و مادرهای سختگیر و سنتی‌شان بارها فرار می‌کنند و هر بار مجبور می‌شوند برگردند. تا جایی که پدر جایِش برای او خواستگاری می‌رود و مجبورش می‌کند دوباره ازدواج کند. او روز ازدواج فرار می‌کند و با کمک اهالی روستایی که همه‌شان مرد هستند، پدر و مادرش را راضی می‌کند دست از این افکار بردارند. سرآخر پدر و مادر جایِش کوتاه می‌آیند و نوه‌ی دخترشان را می‌پذیرند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چه تفاوتی بین زن‌ها و مردها وجود دارد؟
  چند تا از سنت‌های بد فرهنگ و شهرتان را نام ببرید.
  فکر می‌کنید جنسیت آدم‌ها مهم است یا ویژگی‌های اخلاقی آن‌ها؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Divyang Thakkar
  مدت زمان ۱۲۱
  کشور سازنده هند
  استودیو Yash Raj Films
  بازیگران راتنا پاتک، رانویر سینگ، شالینی پاندی
  سال انتشار ۲۰۲۲