جایی که خرچنگ‌ها آواز می‌خوانند

(Where the Crawdads Sing)
thumbnail
۱۷ سال به بالا
۱۵ تا ۱۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای تلاش دختری تنها برای ادامه‌ی زندگی بعد از ترک شدن توسط خانواده، همکاری و حمایت وکیل محلی برای تبرئه‌ی او از قتل، همراه با مضامینی مانند همدلی و دوستی

سال: 2022
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کایا و اعضای خانواده از کودکی مورد خشم پدر قرار می‌گیرند. فقر در خانواده مشهود است و کایا حمایتی از خانواده دریافت نکرده و از طرف آن‌ها ترک می‌شود. مردم شهر به او اعتماد ندارند و در نتیجه کایا دوستان زیادی ندارد؛ اما با وجود تنهایی و سختی‌های زندگی نسبت به طبیعت، حشرات و علوم طبیعی ماجراجو و کنجکاو باقی می‌ماند. بعد از دوستی با تیت، آموختن خواندن و نوشتن به کایا احساس توانایی، شادی و هیجان می‌دهد. نقاشی کشیدن از حشرات و مطالعه درباره‌ی آن‌ها انگیزه‌ای برای یادگیری در کایا است. در طول داستان کایا احساسات مختلفی مانند تنهایی، ترس، موردتوجه بودن و همچنین تحقیر شدن را تجربه می‌کند. تیت به رابطه‌ی کایا و چیس حسادت می‌کند. حضور دوباره‌ی برادر کایا بعد از سال‌ها دوری باعث خوشحالی و شادی در کایا می‌شود.
  کایا شجاع، طبیعت دوست و فداکار است. او فوق‌العاده باهوش و با استعداد است و به سرعت علوم طبیعی را یاد می‌گیرد. تیت با سخاوت و مسئولیت‌پذیری به کایا خواندن و نوشتن می‌آموزد. جامپین و میبل فداکار و کمک‌کننده هستند. آن‌ها دو تن از معدود کسانی هستند که با او مهربان و سخاوتمندند. کایا با تحمل سختی‌های فراوان، نسبت به مسائل انعطاف‌پذیری قابل‌توجهی نشان می‌دهد و با مدیریت احساسات، تعادل روانی را درون ذهن و زندگی خود برقرار می‌کند. تیت بعد از ترک کایا پشیمان است و سعی دارد با جبران اشتباهش دوباره موردتوجه کایا قرار بگیرد. یک وکیل محلی بدون چشم‌داشت و از سر مهربانی در تلاش است تا اتهام قتل از روی کایا بردارد. همراه با داستان فیلم مضامینی چون حل مسئله، ابراز وجود، تصمیم‌گیری و همدلی در داستان پررنگ شده است.
  فیلم شامل صحنه‌های عاشقانه و همچنین پوشش‌های نامناسب است که در نسخه‌ی بررسی‌شده سانسور شده‌اند. در نسخه‌ی اصلی در صحنه‌های عاشقانه دو زوج در حال معاشقه نمایش داده می‌شوند، یکدیگر را می‌بوسند و درست در دست هم هستند. شخصیت مرد و زن درحالی‌که نیمه برهنه هستند، نمایش داده شده‌اند.
  در فیلم از واژه‌ها و عبارت‌های توهین‌آمیزی استفاده‌شده است. کایا به دلیل اینکه در انزوای کامل زندگی می‌کند «دختر مرداب» نامیده می‌شود. همچنین عبارت توهین‌آمیزی مانند لعنتی، می‌کشمت، کثیف، بوگندو و لجن نیز در طول داستان به دفعات شنیده می‌شود.
  در طول فیلم اطلاعات اندکی از صدف‌ها، پرندگان، حفاظت از محیط‌زیست و علوم طبیعی در معرض نمایش قرار می‌گیرد. همچنین موضوعاتی مانند؛ فداکاری، همدلی، حمایت، صبر، یادگیرنده بودن، تلاش و انعطاف‌پذیری از جانب شخصیت‌های داستان نمایش داده می‌شود.
  زندگی در طبیعت و فرهنگ زندگی روستایی در فیلم مشهود است.
  در فیلم صحنه‌های زیادی از ترس و خشونت وجود دارد. صحنه‌هایی مانند رها کردن کودک، خشونت خانگی و تجاوز جنسی. پدر خانواده بچه‌ها و همسرش را کتک می‌زند، به داخل آب پرت کرده و آن‌ها را تهدید می‌کند. مادر با صورتی کبود خانواده را ترک می‌کند. برادر و خواهرها نیز مشابه خانه را ترک می‌کنند. پدر به دختر خردسالش سیلی می‌زند. دختربچه‌ها در مدرسه کایا را مورد قلدری و تمسخر قرار می‌دهند. یک جسد در داستان نمایش داده می‌شود. دوست‌پسر سابق کایا او را تهدید و تعقیب می‌کند و قصد تجاوز به او را دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی «جایی که خرچنگ‌ها آواز می‌خوانند» بر اساس کتابی با همین نام و نوشته‌ی دلیا اونز در سال 2018 است. اعضای خانواده به دلیل خشونت پدر یک به یک خانه را ترک می‌کنند و درنهایت پدر نیز دختر کوچک خود را ترک کرده و کایا به‌تنهایی در مرداب مشغول به زندگی است. کایا که منزوی و درون‌گراست از طرف مدرسه و همسالانش طرد می‌شود و بعد از آشنایی با تیت خواندن و نوشتن را می‌آموزد. تیت برای رفتن به کالج کایا را ترک کرده و بعد از مدتی کایا با پسری به نام چیس آشنا می‌شود. چیس در اثر سقوط از برج مراقبت به قتل می‌رسد و مردم محلی کایا را متهم به قتل او می‌کنند. در نهایت با کمک وکیل محلی کایا از اتهام قتل تبرئه می‌شود. کایا شجاع و طبیعت دوست است. او در مقابل سختی‌ها انعطاف‌پذیر است و در برهه‌ای از زندگی مورد حمایت و همدلی تیت و همسایه‌ها قرار می‌گیرد. کایا با تلاش مستمر موفق به چاپ کتابی در حوزه‌ی علوم طبیعی می‌شود و این موفقیت برای او با احساس شادی، توانایی و اعتمادبه‌نفس همراه است. در این فیلم موضوعاتی مانند اهمیت خانواده، تنهایی و مقابله با مشکلات بسیار پررنگ است.
  فیلم موقعیت‌های ترسناک و خشنی دارد؛ کایا در کودکی از جانب پدر کتک می‌خورد، توسط خانواده ترک می‌شود، در مدرسه مورد قلدری قرار می‌گیرد، دوست پسرش او را تهدید به تجاوز می‌کند و یک جسد در داستان نمایش داده می‌شود. عبارات توهین‌آمیزی مانند؛ دختر مرداب، بوگندو، دهاتی و … در داستان شنیده می‌شود. همچنین صحنه‌های متعددی از رابطه‌ی عاشقانه‌ی نوجوان‌ها، از جمله نگاه‌های معنادار، گرفتن دستان هم و بوسه وجود دارد که در نسخه‌های دوبله حذف شده یا تغییر کرده‌اند. تماشای این فیلم برای نوجوانان کوچک‌تر از 15 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوانان 15 تا 17 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  کایا و اعضای خانواده از کودکی مورد خشم پدر قرار می‌گیرند. خانواده کایا را حمایت نمی‌کنند. مردم شهر به او اعتماد ندارند و در نتیجه کایا دوستان زیادی ندارد؛ اما با وجود تنهایی و سختی‌های زندگی نسبت به طبیعت، حشرات و علوم طبیعی ماجراجو و کنجکاو باقی می‌ماند. بعد از دوستی با تیت، آموختن خواندن و نوشتن به کایا احساس توانایی، شادی و هیجان می‌دهد. نقاشی کشیدن از حشرات و مطالعه درباره‌ی آن‌ها انگیزه‌ای برای یادگیری در کایا است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا نسخه‌ی کتاب این فیلم را خوانده‌اید، به نظر شما داستان فیلم تا چه میزان به کتاب وفادار بوده است؟
  آیا تا به حال مورد قلدری قرارگرفته‌اید؟ پیشنهاد شما برای مقابله با این رفتار چیست؟
  مهم‌ترین ویژگی کایا که باعث موفقیت او می‌شود، چیست؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Olivia Newman
  رتبه MPAA PG-۱۳
  مدت زمان ۱۲۵
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو Hello Sunshine، ۳۰۰۰ Pictures
  بازیگران دیزی ادگار جونز، گرت دیلاهانت، هریس دیکینسون
  سال انتشار ۲۰۲۲