جزیره‌ی جمجمه

(Kong: Skull Island )

بررس متن: علی نجفی

15+ 15 تا 15 با همراهی والدین

فیلمی اکشن درباره‌ی ماجراجویی یک گروه برای کشف جزیره‌ای ناشناخته و رویارویی با جانوران غول‌پیکر

سال انتشار: 2017

جزیره‌ی جمجمه

(Kong: Skull Island )
15+
15 تا 15 با همراهی والدین

فیلمی اکشن درباره‌ی ماجراجویی یک گروه برای کشف جزیره‌ای ناشناخته و رویارویی با جانوران غول‌پیکر

سال انتشار: 2017

بررس متن: علی نجفی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
احساسات افراد گروه در تقابل با ناامیدی و امیدواری و تلاش گروهی برای رسیدن به هدف می‌تواند برای نوجوانان معنادار باشد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
بیشتر شخصیت‌ها شجاعانه با خطر روبه‌رو می‌شوند و برای جان به در بردن از جزیره با هم همکاری می‌کنند. آن‌ها حاضرند خود را برای نجات دوستان‌شان به خطر بیندازند و فداکاری کنند. افراد گروه به خانواده‌ی خود وفادارند و در لحظات مختلف به یاد آن‌ها هستند. کونگ، در ابتدا، یک قاتل خونریز به نظر می‌رسداما رفته‌رفته مشخص می‌شود از جزیره و بومیان آن در برابر حیوانات مزاحم محافظت می‌کند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
در فیلم، صحنه‌های بسیاری از تیراندازی، انفجار، سقوط هواپیما و بالگرد، و درگیری جانوران غول‌پیکر اعم از بوزینه، هشت‌پا، عنکبوت، گاومیش، و گونه‌ای خزنده و پرنده با یکدیگر یا با انسان‌ها وجود دارد. در صحنه‌های متعدد، شخصیت‌ها زخمی و خون‌آلود می‌شوند یا وسایل آغشته به خون نمایش داده می‌شود. نمایش حیوانات غول‌پیکر از نزدیک و با جزئیات و مبارزه‌ی نفس‌گیر و خشونت‌بار انسان‌ها یا کونگ با آن‌ها ممکن است برای کودکان آزاردهنده باشد. شخصیت‌های متعددی بر اثر انفجار می‌میرند، یا زیر دست‌وپای جانوران غول‌پیکر له می‌شوند یا توسط آن‌ها خورده می‌شوند. شخصیت‌ها در چند مورد یکدیگر را با اسلحه‌ی گرم یا سرد تهدید می‌کنند. منطقه‌ای از جزیره پوشیده از اسکلت‌های غول‌پیکر است. یکی از شخصیت‌ها نزدیک است در آب غرق شود اما توسط کونگ نجات پیدا می‌کند.
گفتار نامناسب
در فیلم، موارد متعددی از ناسزاهای رکیک و بی‌پرده وجود دارد که اغلب آن‌ها در دوبله تغییر کرده اما همچنان عبارت‌هایی مانند حرامزاده، کوفتی، و خفه شو استفاده می‌شود.
محتوای بزرگسالانه
شخصیت‌های زن و مرد روابط و گفتگوهای معناداری با هم دارند؛ در چند صحنه دست یکدیگر را می‌گیرند یا به هم تکیه می‌کنند، که برخی از آن‌ها در دوبله حذف شده است. موارد متعددی از نوشیدن یا صحبت از میخانه و نوشیدنی وجود دارد. موضوع جنگ و انتقام خون کشته ‌شدگان در فیلم بسیار پررنگ است.
آنچه والدین باید بدانند

این فیلم سینمایی نسخه‌ی بازنویسی‌ شده‌ی فیلم قدیمی کینگ کونگ (۱۹۳۳) است و ماجرای سفر اکتشافی یک گروه تجسس به جزیره‌ای ناشناخته را روایت می‌کند. پس از پایان جنگ ویتنام، این گروه با پشتیبانی یک گروه نظامی با بالگرد وارد جزیره می‌شوند اما با جانوران غول‌پیکر آن غافلگیر شده و زمین‌گیر می‌شوند. ادامه‌ی فیلم تمام‌مدت به تلاش اعضای گروه برای نجات از جزیره و درگیری با موجودات غول‌پیکر آن می‌پردازد. افراد گروه شجاعانه با خطرات روبه‌رو می‌شوند و برای نجات یکدیگر جان خود را به خطر می‌اندازند. آن‌ها با وجود اختلاف‌نظرهای شدید، همکاری عجیبی با هم دارند و منافع گروهی و بلندمدت را به منافع کوتاه‌مدت خود ترجیح می‌دهند. فیلم با پررنگ کردن مفاهیم تهاجم، دفاع و انتقام، جنگ و دشمنی را به چالش می‌کشد و به این نکته اشاره می‌کند که در بسیاری از مواقع خود ما هستیم که دشمن‌تراشی می‌کنیم. در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک بسیاری از تیراندازی، انفجار، سقوط هواپیما و بالگرد، درگیری جانوران غول‌پیکر جزیره با یکدیگر یا با انسان‌ها، و خون و خونریزی وجود دارد. شخصیت‌های متعددی بر اثر انفجار می‌میرند یا توسط جانوران غول‌پیکر له شده یا خورده می‌شوند، که ممکن است برای کودکان حساس ناراحت ‌کننده باشد. فرمانده گروه نظامی بیش از هر چیز به انتقام خون کشته‌شده‌ها فکر می‌کند. تماشای این فیلم برای نوجوانان بزرگ‌تر از ۱۵ سال پیشنهاد می‌شود.

چکیده داستان

پس از پایان جنگ ویتنام، یک گروه تجسس با پشتیبانی یک گروه نظامی وارد جزیره‌ای ناشناخته می‌شوند؛ غافل از این‌که چه حوادثی در انتظار آن‌هاست. آن‌ها در بدو ورود با بوزینه‌ی غول‌پیکری روبه‌رو می‌شوند که باعث سقوط بالگردها و کشته شدن عده‌ای از آن‌ها می‌شود. آن‌ها برای نجات از جزیره باید به‌ موقع خود را به نقطه‌ی دیگری از آن برسانند اما جانوران غول‌پیکر ناشناخته در کمین آن‌ها هستند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

به نظرتان سرسختی پاکارد چه نتیجه‌ای برای او داشت؟ اعضای گروه چگونه با خودرأیی او مقابله کردند؟ در فیلم به جنگ آمریکا و ویتنام اشاره می‌شود؛ آیا این شما را در مورد این جنگ کنجکاو می‌کند؟ دوست دارید درباره‌ی تاریخ جنگ در کشورمان بیشتر بدانید؟ فیلم چگونه به تفاوت تهاجم و دفاع در جنگ اشاره می‌کند؟ رفتار کونگ کدام ‌یک از این‌ها بود؟ پاکارد چطور؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 118
سال انتشار 2017