جزیره‌ی جمجمه

(Kong: Skull Island)
thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۵ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی اکشن درباره‌ی ماجراجویی یک گروه برای کشف جزیره‌ای ناشناخته و رویارویی با جانوران غول‌پیکر

سال: 2017
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  احساسات افراد گروه در تقابل با ناامیدی و امیدواری و تلاش گروهی برای رسیدن به هدف می‌تواند برای نوجوانان معنادار باشد.
  بیشتر شخصیت‌ها شجاعانه با خطر روبه‌رو می‌شوند و برای جان به در بردن از جزیره با هم همکاری می‌کنند. آن‌ها حاضرند خود را برای نجات دوستان‌شان به خطر بیندازند و فداکاری کنند. افراد گروه به خانواده‌ی خود وفادارند و در لحظات مختلف به یاد آن‌ها هستند. کونگ، در ابتدا، یک قاتل خونریز به نظر می‌رسداما رفته‌رفته مشخص می‌شود از جزیره و بومیان آن در برابر حیوانات مزاحم محافظت می‌کند.
  شخصیت‌های زن و مرد روابط و گفتگوهای معناداری با هم دارند؛ در چند صحنه دست یکدیگر را می‌گیرند یا به هم تکیه می‌کنند، که برخی از آن‌ها در دوبله حذف شده است. موارد متعددی از نوشیدن یا صحبت از میخانه و نوشیدنی وجود دارد. موضوع جنگ و انتقام خون کشته ‌شدگان در فیلم بسیار پررنگ است.
  در فیلم، موارد متعددی از ناسزاهای رکیک و بی‌پرده وجود دارد که اغلب آن‌ها در دوبله تغییر کرده اما همچنان عبارت‌هایی مانند حرامزاده، کوفتی، و خفه شو استفاده می‌شود.
  در فیلم، صحنه‌های بسیاری از تیراندازی، انفجار، سقوط هواپیما و بالگرد، و درگیری جانوران غول‌پیکر اعم از بوزینه، هشت‌پا، عنکبوت، گاومیش، و گونه‌ای خزنده و پرنده با یکدیگر یا با انسان‌ها وجود دارد. در صحنه‌های متعدد، شخصیت‌ها زخمی و خون‌آلود می‌شوند یا وسایل آغشته به خون نمایش داده می‌شود. نمایش حیوانات غول‌پیکر از نزدیک و با جزئیات و مبارزه‌ی نفس‌گیر و خشونت‌بار انسان‌ها یا کونگ با آن‌ها ممکن است برای کودکان آزاردهنده باشد. شخصیت‌های متعددی بر اثر انفجار می‌میرند، یا زیر دست‌وپای جانوران غول‌پیکر له می‌شوند یا توسط آن‌ها خورده می‌شوند. شخصیت‌ها در چند مورد یکدیگر را با اسلحه‌ی گرم یا سرد تهدید می‌کنند. منطقه‌ای از جزیره پوشیده از اسکلت‌های غول‌پیکر است. یکی از شخصیت‌ها نزدیک است در آب غرق شود اما توسط کونگ نجات پیدا می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم سینمایی نسخه‌ی بازنویسی‌ شده‌ی فیلم قدیمی کینگ کونگ (۱۹۳۳) است و ماجرای سفر اکتشافی یک گروه تجسس به جزیره‌ای ناشناخته را روایت می‌کند. پس از پایان جنگ ویتنام، این گروه با پشتیبانی یک گروه نظامی با بالگرد وارد جزیره می‌شوند اما با جانوران غول‌پیکر آن غافلگیر شده و زمین‌گیر می‌شوند. ادامه‌ی فیلم تمام‌مدت به تلاش اعضای گروه برای نجات از جزیره و درگیری با موجودات غول‌پیکر آن می‌پردازد. افراد گروه شجاعانه با خطرات روبه‌رو می‌شوند و برای نجات یکدیگر جان خود را به خطر می‌اندازند. آن‌ها با وجود اختلاف‌نظرهای شدید، همکاری عجیبی با هم دارند و منافع گروهی و بلندمدت را به منافع کوتاه‌مدت خود ترجیح می‌دهند. فیلم با پررنگ کردن مفاهیم تهاجم، دفاع و انتقام، جنگ و دشمنی را به چالش می‌کشد و به این نکته اشاره می‌کند که در بسیاری از مواقع خود ما هستیم که دشمن‌تراشی می‌کنیم.
  در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک بسیاری از تیراندازی، انفجار، سقوط هواپیما و بالگرد، درگیری جانوران غول‌پیکر جزیره با یکدیگر یا با انسان‌ها، و خون و خونریزی وجود دارد. شخصیت‌های متعددی بر اثر انفجار می‌میرند یا توسط جانوران غول‌پیکر له شده یا خورده می‌شوند، که ممکن است برای کودکان حساس ناراحت ‌کننده باشد. فرمانده گروه نظامی بیش از هر چیز به انتقام خون کشته‌شده‌ها فکر می‌کند. تماشای این فیلم برای نوجوانان بزرگ‌تر از ۱۵ سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  پس از پایان جنگ ویتنام، یک گروه تجسس با پشتیبانی یک گروه نظامی وارد جزیره‌ای ناشناخته می‌شوند؛ غافل از این‌که چه حوادثی در انتظار آن‌هاست. آن‌ها در بدو ورود با بوزینه‌ی غول‌پیکری روبه‌رو می‌شوند که باعث سقوط بالگردها و کشته شدن عده‌ای از آن‌ها می‌شود. آن‌ها برای نجات از جزیره باید به‌ موقع خود را به نقطه‌ی دیگری از آن برسانند اما جانوران غول‌پیکر ناشناخته در کمین آن‌ها هستند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان سرسختی پاکارد چه نتیجه‌ای برای او داشت؟ اعضای گروه چگونه با خودرأیی او مقابله کردند؟
  در فیلم به جنگ آمریکا و ویتنام اشاره می‌شود؛ آیا این شما را در مورد این جنگ کنجکاو می‌کند؟ دوست دارید درباره‌ی تاریخ جنگ در کشورمان بیشتر بدانید؟
  فیلم چگونه به تفاوت تهاجم و دفاع در جنگ اشاره می‌کند؟ رفتار کونگ کدام ‌یک از این‌ها بود؟ پاکارد چطور؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MPAA PG-۱۳
  مدت زمان ۱۱۸
  سال انتشار ۲۰۱۷