جزیره‌ی سگ‌ها

(Isle of Dogs)
thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۲ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و علمی‌تخیلی از تلاش و همکاری سگ‌هایی رانده شده برای نجات از جزیره‌‌ای آلوده، به کمک آدم‌های دوست و وفادار

سال: 2018
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  احساس فراموش‌شدگی سگ‌ها، دوستی و ارتباط بین آن‌ها و دوستی بین پسر شهردار و سگش، همکاری شخصیت‌ها با هم و تلاش برای رسیدن به هدفی مشترک، می‌تواند برای نوجوانان قابل ارتباط باشد.
  پسر شهردار برای نجات سگش خود را به خطر می‌اندازد و به زباله‌دانی می‌رود و برای پیدا کردن او از سگ‌های دیگر همکاری می‌طلبد. آن‌ها به هدف‌شان ایمان دارند و تا آخرین لحظه برای تحقق آن تلاش می‌کنند. سگ‌ها در گروه‌های چند نفری با هم زندگی می‌کنند و برای هر تصمیمی رأی‌گیری می‌کنند. سگ ولگرد ابتدا از آدم‌ها متنفر است و روی خوشی به پسر نشان نمی‌دهد اما کم‌کم با او و سگ‌های دیگر همراه می‌شود و به سگ مخصوص او تبدیل می‌شود. سگ‌ها به صاحبان خود وفادار می‌مانند، حتی وقتی صاحبان‌شان آن‌ها را رها کرده‌اند. یکی از سگ‌ها حتی در زباله‌دانی تمیز و مرتب است. او هویت خود را مستقل از جبر محیطی می‌داند. دختر خارجی با راه‌اندازی اعتراضات و استفاده از فشار رسانه‌ای به افشای حقیقت و نجات سگ‌ها کمک می‌کند. در صحنه‌ی کوتاهی، سگی با نقص عضو نمایش داده می‌شود که توانایی منحصربه‌فردی در باز کردن قفل دارد.
  موارد متعددی از روابط و گفتگوهای معنادار میان دختر و پسر نوجوان و سگ‌ها وجود دارد. نوازنده‌ها از بالاتنه برهنه‌اند و کشتی‌گیرها فقط لباس زیر پوشیده‌اند. در یک صحنه، شهردار که از حمام بیرون می‌آید از پشت، برهنه نمایش داده می‌شود. در یک صحنه به خودکشی اشاره می‌شود.
  سگ ولگرد سگ‌های خانگی را تحقیر می‌کند و از عبارت‌های توهین‌آمیزی مانند لعنتی، روانی، احمق، کله‌پوک، آشغال و به درک استفاده می‌شود.
  در فیلم صحنه‌های متعددی از دعوا و درگیری سگ‌ها و آدم‌ها به شکل ابری از گردوغبار وجود دارد. در دقایق آغازین فیلم صحبت از جنگ و بریدن سر هم‌نوع است و تصویری از سر جدا شده با شمشیر و بدن بی‌سر نمایش داده می‌شود. در صحنه‌های متعدد از بیماری سگ‌ها و نابود کردن آن‌ها صحبت می‌شود. آن‌ها به جزیره‌ای آلوده و پر از زباله فرستاده می‌شوند و بیشترشان بیمار و دارای زخم‌های متعددند. سگ پسر شهردار دندان انفجاری دارد و از آن برای انفجار سگ‌های رباتی استفاده می‌کند. خود پسر نیز از کمان کوچکی برای پرتاب سنگ استفاده می‌کند. پسر شهردار با هواپیما سقوط می‌کند و قطعه‌ای از هواپیما در سر او فرو می‌رود. یک طرف سر او تا پایان فیلم خون‌آلود است. سگ ولگرد در دعوا گوش یکی از سگ‌ها را می‌کند و چند بار از گاز گرفتن و جویدن گوش یا دست دیگران صحبت می‌کند. دیدن اسکلت سگ و اشک ریختن پسر برای او، همچنین، نمایش صحنه‌های واضح از نمای بالا از عمل جراحی و بخیه زدن و آماده کردن ماهی و خرچنگ برای خوردن ممکن است برای کودکان حساس ناراحت ‌کننده باشد. پزشک سازنده‌ی سرم درمانی سگ‌ها با زهر مسموم و کشته می‌شود و می‌خواهند از همان زهر برای کشتن سگ‌های جزیره‌ی زباله استفاده کنند اما هک سیستم باعث می‌شود زهر روی خود عاملان عمل کند. چند عدد از سگ‌ها به دستگاه خردکن وارد می‌شوند اما بعد از دقایقی مشخص می‌شود دستگاه درست کار نمی‌کند و آن‌ها سالم می‌مانند. همچنین، به خوردن همنوع از سر ناچاری و خفه کردن خواهر و برادرها اشاره می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  جزیره‌ی سگ‌ها انیمیشنی کمدی است که به روش استاپ‌موشن ساخته شده است. داستان درباره‌ی سگ‌هایی است که به دستور شهردار و به بهانه‌ی بیماری، به جزیره‌ای آلوده و پر از زباله تبعید شده‌اند. مدتی بعد، پسرخوانده‌ی شهردار با هواپیمای کوچکی به جزیره پرواز می‌کند تا سگش را پیدا کند. دسته‌ای از سگ‌های جزیره که تحت‌تأثیر مهربانی و وفاداری پسرک قرار گرفته‌اند، با او همراه می‌شوند تا به او کمک کنند. سگ ولگردی در این دسته، به‌خاطر تجربه‌های تلخ گذشته‌اش، نمی‌تواند به‌آسانی به پسرک اعتماد کند اما همراه با گروه به جایی می‌رسد که به سگ مخصوص او تبدیل می‌شود. فیلم با نمایش روابط میان سگ‌ها به عنوان استعاره‌ای از جامعه‌ی انسانی و تعامل آن‌ها با آدم‌ها، بر نوع‌دوستی، وفاداری و کار گروهی تأکید می‌کند. از یک طرف شهردار تلاش می‌کند تا با همه‌ی امکاناتی که در اختیار دارد پسرخوانده‌اش را به شهر بازگرداند و سگ‌های جزیره را نابود کند و از سوی دیگر، یک دانش‌آموز خارجی سعی دارد تا صدای اعتراض خود را به گوش همه برساند و از کارشکنی‌های شهردار علیه سگ‌ها و درمان بیماریشان پرده بردارد. فیلم بر اهمیت تلاش و همکاری برای رسیدن به هدف و ارزش وفاداری و عشق تأکید می‌کند و نشان می‌دهد با هم بودن و خانواده داشتن بهتر از تنهایی است.
  در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک بسیاری وجود دارد؛ از دعوا و درگیری سگ‌ها و آدم‌ها گرفته تا به قتل رساندن پزشک مخالف با زهر، سقوط هواپیما، دندان‌های انفجاری سگ مخصوص پسر شهردار و کندن گوش یکی از سگ‌ها در دعوا. دیدن اسکلت سگ و اشک ریختن پسر برای او و صحنه‌های واضح از عمل جراحی و آماده کردن آبزیان برای خوردن ممکن است برای کودکان حساس ناراحت ‌کننده باشد. همچنین، در فیلم به گاز گرفتن، خفه کردن و خوردن همنوع اشاره می‌شود. از مهم‌ترین موارد بزرگسالانه‌ی فیلم هم می‌توان به روابط و گفتگوهای معنادار سگ‌ها و نیز پسر و دختر نوجوان اشاره کرد. در یک صحنه، شهردار پس از خروج از حمام از پشت، برهنه نشان داده می‌شود. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۱۲ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۲ تا ۱۴ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا بتوانند درباره‌ی موضوعات فیلم با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  شهردار مگاساکی، به علت شیوع آنفلوانزای سگی، دستور می‌دهد همه‌ی سگ‌ها به جزیره‌ی آلوده‌ی زباله‌ها تبعید شوند؛ در حالی که چیزی به کشف سرم درمانی آن نمانده است. پسرخوانده‌ی او مخفیانه با هواپیمای کوچکی به جزیره‌ی زباله پرواز می‌کند و با دسته‌ای از سگ‌ها همراه می‌شود تا سگش را پیدا کند. شهردار از همه‌ی امکانات خود استفاده می‌کند تا پسرخوانده‌اش را به شهر بازگرداند و سگ‌ها را از بین ببرد. از طرف دیگر هم، یک دانش‌آموز خارجی تلاش می‌کند از توطئه‌های پشت‌پرده‌ی شهردار علیه سگ‌ها پرده بردارد و حقیقت را برملا کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان برای رساندن پیام فیلم به این میزان خشونت نیازی بود؟ این خشونت‌ها برای شما خوشایندند یا آزاردهنده؟
  همکاری و کار گروهی چطور به سگ‌ها کمک کرد تا راه‌شان را پیدا کنند؟ شما چگونه می‌توانید به تیم خود کمک کنید؟
  دانش‌آموز خارجی در کنار پسرخوانده‌ی شهردار نقش منجی را برای سگ‌ها دارند. شما این انتخاب کارگردان را چطور تفسیر می‌کنید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MPAA PG-۱۳
  مدت زمان ۱۰۱
  سال انتشار ۲۰۱۸