جستجو برای کملوت

(Quest for Camelot)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و فانتزی از تلاش قهرمانانه‌ی دختری نوجوان برای یافتن شمشیر جادویی پادشاه و نجات کشور و مردم

سال: 1998
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تلاش دختر نوجوان برای استقلال از خانواده، افتخارآفرینی و رسیدن به احساس ارزشمندی، بیشتر برای نوجوان‌ها معنادار است تا کودکان.
  پادشاه دادگر می‌فهمد به جای جادو بهتر است بر شهامت مردمش تکیه کند؛ قدرت سلطنت به قدرت پادشاه نیست، بلکه به قدرت مردم است. همکاری و هماهنگی پسر نابینا و شاهین پرنده در مبارزه، و همراهی دختر نوجوان و اژدهای دوسر با آن‌ها تأکیدی بر رابطه‌ی دوستی و کار گروهی است. در تونل تاریک، کلیشه برعکس می‌شود و پسر نابینا چشمِ دختر می‌شود. دختر نوجوان از کودکی می‌خواسته مبارز شود و به کملوت برود؛ با انتشار خبر گم‌ شدن شمشیر جادویی پادشاه، می‌خواهد برای یافتنش تلاش کند اما مادرش اجازه نمی‌دهد. حوادث به گونه‌ای رقم می‌خورد که می‌تواند شمشیر را پیدا کند و در نهایت به جرگه‌ی مبارزان پادشاه بپیوندد. اژدهای دوسر می‌تواند نماد تقابل عقل و احساس باشد؛ هر یک خود را بدون دیگری زیباتر تصور می‌کند، اما قدرت واقعی آن‌ها زمانی است که با یکدیگر هماهنگ می‌شوند.
  رفتارهای احساسی متعددی بین پسر و دختر نوجوان وجود دارد که بیشتر آن‌ها و نیز چند مورد بوسه بین زوج‌ها در دوبله حذف شده است. پسر و دختر در نهایت باهم ازدواج می‌کنند. مبارزه برای نجات سرزمین موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست.
  عبارت‌های توهین‌آمیز متعددی در دوبله‌ی فیلم به کار رفته: لعنتی، خفه شو، باباقوری (در مورد پسر نابینا)، صاحب‌مرده، احمق.
  پدر دختربچه در ابتدای فیلم توسط یکی از مبارزان پادشاه کشته می‌شود. این مبارز پلید که قصد تصاحب شمشیر جادویی و تخت پادشاهی را دارد، با پرنده‌ای غول‌پیکر و اکسیری جادویی علیه پادشاه شورش می‌کند و در پایان فیلم، با خنثی شدن جادویش متلاشی می‌شود. همچنین، راه‌ رفتن درخت‌ها و گیاهان در جنگل ممنوعه و خورده شدن آدم‌ها توسط آن‌ها ممکن است برای کوچک‌ترها آزاردهنده باشد. صحنه‌های متعددی از اژدهایان غول‌پیکر با نفس‌های آتشین، آتش و انفجار و اُرگ غول‌پیکر وجود دارد. در چند صحنه، دختری نوجوان از ارتفاع سقوط می‌کند یا نزدیک است سقوط کند اما آسیبی نمی‌بیند. شخصیت‌ها در مبارزه‌ها از آتش، گرز و تبر استفاده می‌کنند اما اثری از خونریزی نیست. اژدهای دوسر از شکنجه و اعدام به علت سرپیچی از قانون اژدهایان صحبت می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن «جستجو برای کملوت» که در بعضی نسخه‌های دوبله به «شمشیر جادویی» تغییر نام یافته، انیمیشنی دوبعدی است که در زمان پادشاه آرتور اتفاق می‌افتد؛ پادشاه دادگری که با شمشیر جادویی همه‌ی سرزمین‌ها را با هم متحد کرده است. کِیلی، دختربچه‌ای که پدرش از مبارزان پادشاه است، آرزو دارد به کملوت برود و جزو مبارزان پادشاه باشد. یکی از مبارزان به این عدالت راضی نیست و قصد دارد شمشیر جادویی پادشاه را تصاحب کند. کیلی نوجوان تلاش می‌کند شمشیر ربوده‌شده‌ی پادشاه را پیدا کند و به او باز گرداند. او در جنگل ممنوعه دوستانی پیدا می‌کند که به او در عبور از خطرات جنگل ممنوعه و مقابله با ارتش جادوشده‌ی مبارز پلید کمک می‌کنند. وجه اشتراک او و دوستانش در احساس بی‌ارزشی است؛ پسر نابینایی که از مردم کناره گرفته و اژدهای دوسری که به علت نقص ژنتیکی خود را کمتر از اژدهایان دیگر می‌پندارد. آن‌ها به هم کمک می‌کنند به توانایی‌های خود پی ببرند و احساس ارزشمندی کنند. کیلی در نهایت با پسر ازدواج می‌کند و هر دو در جرگه‌ی مبارزان پادشاه پذیرفته می‌شوند. فیلم بر نقش دوستان در شکل‌گیری عزت‌نفس تأکید دارد.
  در فیلم صحنه‌های خشن متعددی از مبارزه با گرز و شمشیر و نیزه وجود دارد؛ هرچند اثری از خون‌ریزی نیست. کشته شدن پدر کیلی در دفاع از پادشاه و همچنین، راه‌رفتن درخت‌ها و گیاهان در جنگل ممنوعه و خورده شدن آدم‌ها توسط آن‌ها ممکن است برای کوچک‌ترها آزاردهنده باشد. موضوع اصلی فیلم، یعنی نجات سرزمین و برقراری عدالت، موضوع کودکانه‌ای نیست. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا بتوانند درباره‌ی موارد خشن یا ترسناک فیلم و نگرانی‌هایشان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  دختری نوجوان به نام کیلی می‌خواهد همچون پدرش، مبارز افتخارآفرینی برای کشورش باشد. پدرش در دفاع از پادشاه آرتور توسط یک مبارز پلید طمع‌کار کشته شده است. این مبارز پلید برای دزدیدن شمشیر جادویی پادشاه تلاش می‌کند اما کیلی می‌خواهد قبل از او شمشیر را پیدا کند و به پادشاه برگرداند. کیلی در جنگل ممنوعه با پسر نابینایی آشنا می‌شود که او را در این راه همراهی می‌کند؛ یک اژدهای دوسر هم به آن‌ها کمک می‌کند. خطرات جنگل ممنوعه از یک طرف، و تعقیب و گریز مبارز پلید مأموریت آن‌ها را دشوار می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چرا پسر نابینا از مردم کناره‌گیری کرده بود؟ محدودیت او در دیدن، کدام یک از توانایی‌های دیگر او را رشد داده بود؟
  وجه مشترک کیلی و دوستانش چه بود؟ به نظر شما، بزرگ‌ترین کمکی که به هم کردند، چه بود؟
  چه بخش‌هایی از فیلم برای شما ناراحت‌کننده یا بیش از اندازه خشن بود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۸۶
  سال انتشار ۱۹۹۸