جمشید و خورشید

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و درام درباره‌ی شاهزاده‌ای به نام خورشید و تلاش او برای به دست گرفتن سرنوشتش، همراه با از خودگذشتگی‌های جمشید برای نجات او

سال: 1384
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  خورشید با شاهزاده‌های مرسوم متفاوت است؛ روحیه‌ی مستقلی دارد و سعی می‌کند در موقعیت‌های مختلف، حتی در زندان منجم، کنترل اوضاع را به دست بگیرد. او با کوتوله‌ها نقشه‌ی فرار می‌کشد. جمشید هم برای رسیدن به خواسته‌اش استقامت دارد و حاضر است سختی‌ها را تحمل کند. او بدون این‌که بخواهد خودش را به خورشید تحمیل کند، تمام تلاشش را می‌کند تا عشقش را به خورشید ثابت کند.
  داستان درباره‌ی تلاش جمشید برای رسیدن به معشوق و ازدواج با او و از طرف دیگر، اصرار منجم برای ازدواج با خورشید است؛ موضوعی که به دنیای کودکان ارتباطی ندارد.
  بعضی از شوخی‌های بین جمشید و ماهان بزرگسالانه است. از چند کلمه‌ی توهین‌آمیز مثل دیوونه و خر استفاده می‌شود.
  کودکان با داستان کهن جمشید و خورشید آشنا می‌شوند.
  چند صحنه از مبارزه با دیوها و منجم وجود دارد. منجم خورشید را می‌دزدد و او را زندانی می‌کند. در صحنه‌ی پایانی، منجم از صخره پرت می‌شود و می‌میرد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  جمشید و خورشید یک انیمیشن دوبعدی است که با اقتباسی آزاد از یک داستان کهن ایرانی با همین نام ساخته شده است. داستان درباره‌ی شاهدختی به نام خورشید است که به خواست پدر و طبق سنت دربار باید از میان شاهزادگانی که به خواستگاری او می‌آیند، با یکی از آن‌ها ازدواج کند. جمشید، چوپان ساده‌ای است که با یک نگاه عاشق خورشید می‌شود و می‌خواهد با او ازدواج کند ولی خورشید تصور می‌کند عشق جمشید به او از سر طمع نسبت به تاج و تخت پادشاهی است. جمشید برای رسیدن به خواسته‌اش استقامت دارد و حاضر است سختی‌ها را تحمل کند. خورشید هم با شاهزاده‌های مرسوم متفاوت است؛ روحیه‌ی مستقلی دارد و سعی می‌کند در موقعیت‌های مختلف، حتی وقتی در زندان است، کنترل اوضاع را به دست بگیرد. خواست درونی و تلاش این دو برای رسیدن به هدف‌شان، سرانجام به نتیجه می‌رسد.
  فیلم، صحنه‌هایی از نبرد میان جمشید و دیوها و منجم دارد که ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد. موضوع داستان، عشق و تلاش برای به دست آوردن معشوق است که موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست ولی از آن‌جا که برگرفته از داستانی کهن است، همراهی والدین ممکن است کودکان را به خواندن داستان اصلی جمشید و خورشید ترغیب کند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو در مورد موضوعات مطرح‌شده در داستان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  داستان درباره‌ی شاهدختی به نام خورشید است که به خواست پدر و طبق سنت دربار، باید از میان شاهزادگانی که به خواستگاری او می‌آیند و بر سر ازدواج با او با هم مسابقه می‌دهند، با شایسته‌ترینِ آن‌ها ازدواج کند تا داماد، وارث تاج و تخت پادشاه شود. منجم دربار که سال‌هاست عاشق دختر پادشاه است، خورشید را دزدیده و او را به سرزمینی دور می‌برد. جمشید، چوپان ساده‌ای است که با یک نگاه عاشق خورشید می‌شود و می‌خواهد با او ازدواج کند ولی خورشید تصور می‌کند عشق جمشید به او از سر طمع نسبت به تاج و تخت پادشاهی است. جمشید در عشق خود مصمم است و برای نجات خورشید به جنگ با منجم می‌رود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چرا خورشید نمی‌خواست با یکی از شاهزاده‌ها ازدواج کند؟ او برای این‌که به خواسته‌اش برسد چه راه‌هایی را می‌توانست امتحان کند؟
  می‌دانید این داستان از چه نویسنده‌ای است؟ قبلاً آن را شنیده بودید؟ چه داستان‌های دیگری با این موضوع می‌شناسید؟
  موسیقی فیلم چقدر برایتان جالب بود؟ به نظر شما موسیقی در جذاب شدن فیلم تأثیر داشت؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۸۲
  سال انتشار ۱۳۸۴