جمشید و خورشید

بررس متن: نامیه اصفهانیان

11+ 9 تا 11 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و درام درباره‌ی شاهزاده‌ای به نام خورشید و تلاش او برای به دست گرفتن سرنوشتش، همراه با از خودگذشتگی‌های جمشید برای نجات او

سال انتشار: 1384

جمشید و خورشید

11+
9 تا 11 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و درام درباره‌ی شاهزاده‌ای به نام خورشید و تلاش او برای به دست گرفتن سرنوشتش، همراه با از خودگذشتگی‌های جمشید برای نجات او

سال انتشار: 1384

بررس متن: نامیه اصفهانیان

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
کودکان با داستان کهن جمشید و خورشید آشنا می‌شوند.
الگوی شخصیتی
خورشید با شاهزاده‌های مرسوم متفاوت است؛ روحیه‌ی مستقلی دارد و سعی می‌کند در موقعیت‌های مختلف، حتی در زندان منجم، کنترل اوضاع را به دست بگیرد. او با کوتوله‌ها نقشه‌ی فرار می‌کشد. جمشید هم برای رسیدن به خواسته‌اش استقامت دارد و حاضر است سختی‌ها را تحمل کند. او بدون این‌که بخواهد خودش را به خورشید تحمیل کند، تمام تلاشش را می‌کند تا عشقش را به خورشید ثابت کند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
چند صحنه از مبارزه با دیوها و منجم وجود دارد. منجم خورشید را می‌دزدد و او را زندانی می‌کند. در صحنه‌ی پایانی، منجم از صخره پرت می‌شود و می‌میرد.
گفتار نامناسب
بعضی از شوخی‌های بین جمشید و ماهان بزرگسالانه است. از چند کلمه‌ی توهین‌آمیز مثل دیوونه و خر استفاده می‌شود.
محتوای بزرگسالانه
داستان درباره‌ی تلاش جمشید برای رسیدن به معشوق و ازدواج با او و از طرف دیگر، اصرار منجم برای ازدواج با خورشید است؛ موضوعی که به دنیای کودکان ارتباطی ندارد.
آنچه والدین باید بدانند

جمشید و خورشید یک انیمیشن دوبعدی است که با اقتباسی آزاد از یک داستان کهن ایرانی با همین نام ساخته شده است. داستان درباره‌ی شاهدختی به نام خورشید است که به خواست پدر و طبق سنت دربار باید از میان شاهزادگانی که به خواستگاری او می‌آیند، با یکی از آن‌ها ازدواج کند. جمشید، چوپان ساده‌ای است که با یک نگاه عاشق خورشید می‌شود و می‌خواهد با او ازدواج کند ولی خورشید تصور می‌کند عشق جمشید به او از سر طمع نسبت به تاج و تخت پادشاهی است. جمشید برای رسیدن به خواسته‌اش استقامت دارد و حاضر است سختی‌ها را تحمل کند. خورشید هم با شاهزاده‌های مرسوم متفاوت است؛ روحیه‌ی مستقلی دارد و سعی می‌کند در موقعیت‌های مختلف، حتی وقتی در زندان است، کنترل اوضاع را به دست بگیرد. خواست درونی و تلاش این دو برای رسیدن به هدف‌شان، سرانجام به نتیجه می‌رسد. فیلم، صحنه‌هایی از نبرد میان جمشید و دیوها و منجم دارد که ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد. موضوع داستان، عشق و تلاش برای به دست آوردن معشوق است که موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست ولی از آن‌جا که برگرفته از داستانی کهن است، همراهی والدین ممکن است کودکان را به خواندن داستان اصلی جمشید و خورشید ترغیب کند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو در مورد موضوعات مطرح‌شده در داستان را داشته باشند.

چکیده داستان

داستان درباره‌ی شاهدختی به نام خورشید است که به خواست پدر و طبق سنت دربار، باید از میان شاهزادگانی که به خواستگاری او می‌آیند و بر سر ازدواج با او با هم مسابقه می‌دهند، با شایسته‌ترینِ آن‌ها ازدواج کند تا داماد، وارث تاج و تخت پادشاه شود. منجم دربار که سال‌هاست عاشق دختر پادشاه است، خورشید را دزدیده و او را به سرزمینی دور می‌برد. جمشید، چوپان ساده‌ای است که با یک نگاه عاشق خورشید می‌شود و می‌خواهد با او ازدواج کند ولی خورشید تصور می‌کند عشق جمشید به او از سر طمع نسبت به تاج و تخت پادشاهی است. جمشید در عشق خود مصمم است و برای نجات خورشید به جنگ با منجم می‌رود.

فرصت‌هایی برای گفتگو

به نظرتان چرا خورشید نمی‌خواست با یکی از شاهزاده‌ها ازدواج کند؟ او برای این‌که به خواسته‌اش برسد چه راه‌هایی را می‌توانست امتحان کند؟ می‌دانید این داستان از چه نویسنده‌ای است؟ قبلاً آن را شنیده بودید؟ چه داستان‌های دیگری با این موضوع می‌شناسید؟ موسیقی فیلم چقدر برایتان جالب بود؟ به نظر شما موسیقی در جذاب شدن فیلم تأثیر داشت؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 82
سال انتشار 1384