جنجال در عروسی

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی کمدی درباره‌ی چند پسربچه‌ی کنجکاو و همکاری آن‌ها در برملاکردن راز عده‌ای قاچاقچی مواد مخدر

سال: 1395
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ماجراجویی و ارتباط و همکاری کودکان برای پیدا کردن قاچاقچی‌ها می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  داستان فیلم درباره‌ی کشف یک باند قاچاق مواد مخدر توسط کودکان است.
  زبان و گفتار غالب فیلم بزرگسالانه است؛ حتی کودکان هم با جملات بزرگسالانه با هم حرف می‌زنند. از کلمات و عبارات توهین‌آمیز و همراه با تهدید و تمسخر زیاد استفاده می‌شود.
  ارتباط بین بزرگ‌ترها تند و خشن و همراه با بی‌احترامی و توهین و تمسخر است. رفتار بزرگ‌ترها با کودکان خشن و غیرمحترمانه است. آن‌ها گوش کودکان را می‌کشند، می‌زنند، سرشان داد می‌کشند، با لحن تند و خشن با آن‌ها صحبت می‌کنند. بزرگ‌ترها با تیرکمان و بیل و آجر به هم حمله می‌کنند و می‌خواهند هم را بکشند. در یک صحنه پسر برای فرار از پشت‌بام به پایین می‌پرد. فضای ته باغ و رفتار مراقبان بچه‌ها ترسناک است. در یک صحنه هم وقتی پسر می‌فهمد منوچهر رئیس قاچاقچی‌هاست، منوچهر او را محکم می‌گیرد، جوری که نزدیک است خفه شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  جنجال در عروسی یک فیلم سینمایی کمدی است. داستان فیلم درباره‌ی یک مراسم عروسی است که در آن، کودکان را به محل برگزاری جشن راه نمی‌دهند و به کلبه‌ای در انتهای باغ می‌فرستند. بچه‌ها متوجه می‌شوند برگزارکنندگان مراسم، قاچاقچی مواد مخدرند و تصمیم می‌گیرند قاچاقچی‌ها را لو بدهند. داستان فیلم، موقعیت‌ها، روابط و گفتگوهای بین شخصیت‌ها ارتباطی با جهان کودکان و مسائل و دغدغه‌های آن‌ها ندارد؛ جز این‌که کودکان به این‌که اجازه‌ی بودن در مراسم و خوردن خوراکی‌های عروسی را ندارند اعتراض دارند و سعی می‌کنند یواشکی به محل برگزاری جشن بروند و خوراکی بردارند. آن‌ها در نهایت با همکاری هم می‌توانند قاچاقچیان را رسوا و خانواده‌هایشان را از وجود آن‌ها باخبر کنند.
  فیلم صحنه‌ها و موقعیت‌های خشن و ترسناک متعددی دارد؛ از جمله ارتباط و رفتار خشن و غیرمحترمانه‌ی بزرگ‌ترها با کودکان، زد و خوردودعوا بین بزرگ‌ترها و بین بزرگ‌ترها و کودکان، فضای ترسناک ته باغ و رفتار خشن عروسک‌های مراقب کودکان. موضوع قاچاق مواد مخدر و روابط و گفت‌وگوهای بین قاچاقچی‌ها هم به دنیای کودکان ارتباطی ندارند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات داستان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  در یک مراسم عروسی کودکان را به محل برگزاری جشن راه نمی‌دهند و به کلبه‌ای در انتهای باغ می‌فرستند. بچه‌ها متوجه می‌شوند برگزارکنندگان مراسم قاچاقچی مواد مخدرند؛ بنابراین تصمیم می‌گیرند نقشه‌ی قاچاقچی‌ها را لو بدهند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  وقتی با موضوع مشکوکی مواجه می‌شوید، بهترین راه برخورد چیست؟
  وقتی از چیزی می‌ترسید، از اطرافیان چه کمکی می‌توانید بگیرید؟
  بچه‌ها در این فیلم چه اشتباهاتی داشتند؟ خودشان را با چه خطراتی مواجه کردند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  تهیه کننده محمد احمدی
  مدت زمان ۹۵
  سال انتشار ۱۳۹۵